Dnes Pondělí - jasno 26°C
Zítra Úterý - polojasno 28°C
Pondělí 2. 10. 2023
Svátek má Olívie, Galina, Oliver
Newsletter Pražský patriot
Pro odběr ranního přehledu článků za posledních 24 hodin se přihlaste zde.
Praha 5 chce výrazně zvýšit daň z nemovitosti, schválili to zastupitelé
Radnice Prahy 5 sídlí ve Štefánikově ulici. Foto: archiv

Praha 5 chce výrazně zvýšit daň z nemovitosti, schválili to zastupitelé

Radnice Prahy 5 plánuje zvýšit koeficient pro výpočet daně z nemovitosti na svém území ze stávající hodnoty 2,5 na 4,5, což bude znamenat téměř zdvojnásobení daně. V úerý to schválili zastupitelé. Po zvýšení lze podle schváleného dokumentu očekávat navýšení příjmu z daně z nemovitých věcí, který byl loni 89,9 milionu korun, o 64 milionů korun ročně. Ke změně je však nutná změna celoměstské vyhlášky, o které musí rozhodnout celopražské zastupitelstvo. Záměr kritizovala opozice, která jej nepodpořila.

Praha v roce 2019 schválila vyhlášku, kterou v celém městě zdvojnásobila sazbu pro komerční nemovitosti a umožnila městským částem si prostřednictvím výše koeficientu určit, jak vysokou daň chtějí pro rezidenční objekty. Tehdejší vedení Prahy 5 nastavením koeficientu na 2,5 ponechalo sazbu na dosavadní výši.

„Naším cílem je zlepšit finanční zdraví městské části a dlouhodobě stabilizovat rozpočet," odůvodnila dnes plánované zvýšení radní městské části pro finance Jolana Dočekalová (Praha 5 Sobě). Dodala, že kdyby tehdejší vedení radnice zvolilo vyšší koeficient už od roku 2020, mohla být finanční situace městské části lepší. „Získané prostředky plánujeme využít na realizaci cílů z našeho programového prohlášení," doplnila.

„Jsem přesvědčený o tom, že radnice má sama dostatek rezerv, které by bylo možné využít k tomu, aby hospodařila vyrovnaně. Nepotřebujete k tomu zvyšovat místní daně," uvedl směrem k vedení radnice opoziční zastupitel a bývalý radní pro finance Jan Kavalírek (TOP 09).

Dodal, že koalice mohla namísto snah o zvyšování daní najít další úspory v rozpočtu. Kritizoval také fakt, že koalice konkrétně nesdělila, do čeho chce peníze navíc investovat.

Zvýšení daně z nemovitosti plánuje i vláda v rámci balíčku opatření pro sanaci rozpočtového schodku. Podle avizovaného záměru ministerstva financí by se od příštího roku daň v závislosti na výši místního koeficientu až zdvojnásobila.

Dodatečný výnos nad rámec dosavadní daně, kterou inkasují samosprávy, by po zvýšení šel do státního rozpočtu. Na vládní plán a kumulativní navýšení pro obyvatele Prahy 5 v případě schválení obou zvýšení upozornil opoziční zastupitel Tomáš Homola (STAN).

Daň z rezidenčních nemovitostí se počítá podle zastavěných metrů, zvlášť se daní pozemky. Základ daně za metr čtvereční činí v případě obytných nemovitostí dvě koruny. Tento základ se poté násobí dvěma koeficienty – místním a velikostním.

Úprava vyhlášky zvýšila od roku 2020 místní koeficient v celé Praze z úrovně jedna na úroveň dva, zároveň však výchozí hodnotu velikostního koeficientu snížila ze stupně pět na 2,5. Radnice městských částí si pak mohly určit koeficient až do hodnoty pět, což fakticky znamenalo zdvojnásobení daně. Učinilo tak 20 z 57 pražských radnic.

Městská část má zhruba 86 000 obyvatel a zahrnuje Hlubočepy, Košíře, Motol, Radlice, Smíchov a části Jinonic, Malé Strany a Břevnova.


Autor: ČTK

Čtrnáctka podle vás. Setkání nad projekty

Dnes ve 14:02

Čtvrtý ročník participativního rozpočtu Čtrnáctka podle vás dospěl do další fáze. Během čtyř měsíců mohli občané podávat projekty na zvelebení městské části. Celkem jich na radnici dorazilo 14. Ty, které odborníci a místní radní vyhodnotí jako realizovatelné, budou v závěru října představeny...

Praha 4: Společná debata s obyvateli přinesla nové podněty

Dnes ve 13:22

Setkání veřejnosti s radními k úpravě parkování v ulici Horní přineslo nové podněty. Praha 4 uspořádala společnou debatu s obyvateli, aby zmapovala potřeby a problémy v lokalitě a návrhy na jejich možné řešení, které by uspokojilo většinu obyvatel v ulici Horní...

Začíná čtvrtý ročník Hromadného darování krve s Vězeňskou službou ČR

Včera v 19:51

V pondělí 2. října zahájí Vězeňská služba ČR již čtvrtý ročník Hromadného darování krve. Odběrů v Ústřední vojenské nemocnici se účastní generální ředitelství, Ministerstvo spravedlnosti a pět věznic (Pankrác, Ruzyně, Jiřice, Vinařice, Oráčov). Dohromady do ÚVN přijde celkem 60 dárců. Osobně bude...

Objev vědců o rozrůznění druhů ocenil časopis Nature Communications

Včera ve 13:50

Vědci a vědkyně z Centra pro teoretická studia Univerzity Karlovy a Akademie věd ČR použili matematické moduly evoluce k potvrzení Darwinových předpokladů o tom, že velká míra rozrůzňování živočišných druhů souvisí s velikostí území, na kterém se změny odehrávají. Zároveň ale objevili výjimečné...

Další články
Nahoru