Dnes Čtvrtek - jasno 13°C
Zítra Pátek - zatazeno 9°C
Čtvrtek 13. 6. 2024
Svátek má Antonín
Pražské drby
Co se v Praze povídá aneb Tak trochu jiný pražský bulvár
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Praha 5 chce výrazně zvýšit daň z nemovitosti, schválili to zastupitelé
Radnice Prahy 5 sídlí ve Štefánikově ulici. Foto: archiv

Praha 5 chce výrazně zvýšit daň z nemovitosti, schválili to zastupitelé

Radnice Prahy 5 plánuje zvýšit koeficient pro výpočet daně z nemovitosti na svém území ze stávající hodnoty 2,5 na 4,5, což bude znamenat téměř zdvojnásobení daně. V úerý to schválili zastupitelé. Po zvýšení lze podle schváleného dokumentu očekávat navýšení příjmu z daně z nemovitých věcí, který byl loni 89,9 milionu korun, o 64 milionů korun ročně. Ke změně je však nutná změna celoměstské vyhlášky, o které musí rozhodnout celopražské zastupitelstvo. Záměr kritizovala opozice, která jej nepodpořila.

Praha v roce 2019 schválila vyhlášku, kterou v celém městě zdvojnásobila sazbu pro komerční nemovitosti a umožnila městským částem si prostřednictvím výše koeficientu určit, jak vysokou daň chtějí pro rezidenční objekty. Tehdejší vedení Prahy 5 nastavením koeficientu na 2,5 ponechalo sazbu na dosavadní výši.

„Naším cílem je zlepšit finanční zdraví městské části a dlouhodobě stabilizovat rozpočet," odůvodnila dnes plánované zvýšení radní městské části pro finance Jolana Dočekalová (Praha 5 Sobě). Dodala, že kdyby tehdejší vedení radnice zvolilo vyšší koeficient už od roku 2020, mohla být finanční situace městské části lepší. „Získané prostředky plánujeme využít na realizaci cílů z našeho programového prohlášení," doplnila.

„Jsem přesvědčený o tom, že radnice má sama dostatek rezerv, které by bylo možné využít k tomu, aby hospodařila vyrovnaně. Nepotřebujete k tomu zvyšovat místní daně," uvedl směrem k vedení radnice opoziční zastupitel a bývalý radní pro finance Jan Kavalírek (TOP 09).

Dodal, že koalice mohla namísto snah o zvyšování daní najít další úspory v rozpočtu. Kritizoval také fakt, že koalice konkrétně nesdělila, do čeho chce peníze navíc investovat.

Zvýšení daně z nemovitosti plánuje i vláda v rámci balíčku opatření pro sanaci rozpočtového schodku. Podle avizovaného záměru ministerstva financí by se od příštího roku daň v závislosti na výši místního koeficientu až zdvojnásobila.

Dodatečný výnos nad rámec dosavadní daně, kterou inkasují samosprávy, by po zvýšení šel do státního rozpočtu. Na vládní plán a kumulativní navýšení pro obyvatele Prahy 5 v případě schválení obou zvýšení upozornil opoziční zastupitel Tomáš Homola (STAN).

Daň z rezidenčních nemovitostí se počítá podle zastavěných metrů, zvlášť se daní pozemky. Základ daně za metr čtvereční činí v případě obytných nemovitostí dvě koruny. Tento základ se poté násobí dvěma koeficienty – místním a velikostním.

Úprava vyhlášky zvýšila od roku 2020 místní koeficient v celé Praze z úrovně jedna na úroveň dva, zároveň však výchozí hodnotu velikostního koeficientu snížila ze stupně pět na 2,5. Radnice městských částí si pak mohly určit koeficient až do hodnoty pět, což fakticky znamenalo zdvojnásobení daně. Učinilo tak 20 z 57 pražských radnic.

Městská část má zhruba 86 000 obyvatel a zahrnuje Hlubočepy, Košíře, Motol, Radlice, Smíchov a části Jinonic, Malé Strany a Břevnova.


Autor: ČTK

O více než 70 procent snížila Praha počet reklamních zařízení v ulicích

Dnes v 17:33

Hlavní město pokračuje v procesu kompletní výměny zastávkových přístřešků a postupné redukce samostatně stojících nepřístřeškových reklamních prvků rozmístěných na území metropole. Z původního počtu přibližně 650 kusů těchto zařízení, která byla primárně tvořena reklamními vitrínami nebo sloupy...

Vedení Prahy 4 nepodpořilo projekt Rezidence Herálecká

Včera ve 22:43

Praha 4 neuzavře smlouvu o spolupráci se společností Rezidence Herálecká, a neposkytne tak investorovi nezbytnou součinnost ze strany městské části při povolení a realizaci novostavby bytového domu na rohu ulic Pacovská a Herálecká I. Rada městské části Praha 4 na svém aktuálním jednání předložený...

Úplný zákaz sdílení motorových koloběžek na svém území chce Praha 1

Včera ve 22:20

Vedení hlavního města se chce nyní pokusit řešit novou smlouvou s provozovateli sdílených koloběžek s motorovým pohonem, která by obsahovala udělení úplatného souhlasu se zvláštním užíváním veřejného prostoru. Tedy jakousi regulací. Praha 1 ale dál trvá na úplném vyloučení nabízení motorových...

Další články
Nahoru