Dnes Neděle - jasno 22°C
Zítra Pondělí - skorojasno 23°C
Neděle 28. 5. 2023
Svátek má Vilém
Newsletter Pražský patriot
Pro odběr ranního přehledu článků za posledních 24 hodin se přihlaste zde.
Praha 5 chce ročně na provozu úřadu ušetřit desítky milionů korun
Radnice Prahy 5 sídlí ve Štefánikově ulici. Foto: archiv

Praha 5 chce ročně na provozu úřadu ušetřit desítky milionů korun

Nejvýznamnější provozní úsporu v rozpočtu za posledních deset let schválila Rada městské části pro rok 2022. Seškrtání provozních výdajů úřadu o 10 procent uvolní téměř 80 milionů korun na nezbytné investice.

Úřad sníží výdaje na provoz kanceláří, nejrůznější druhy poradenství nebo třeba na doprovodné externí služby. Revizí prochází i plnění dlouhodobých rámcových smluv či podpora některých zbytných akcí. Opatření obsahuje i zrušení dvanácti pracovních pozic. 

„V uplynulých třech měsících jsem absolvoval individuální jednání se všemi odbory o jejich rozpočtu. Procházeli jsme položku po položce a hledali prostor pro možné úspory, přičemž vždy jsme byli vedeni tím, aby nedošlo k žádnému omezení kvality služeb úřadu,“ uvedl radní pro oblast financí Jan Kavalírek (TOP 09). 

Kromě úspor na výdajové stránce se radnice rozhodla lépe hospodařit i se svými volnými finančními zdroji, které má na běžných účtech, a chránit tak jejich reálnou hodnotu proti inflaci. Prostředky budou svěřeny Komerční bance, aby je spravovala a nakoupila za ně české především státní dluhopisy. 

„Městská část má v současné době na účtech přibližně 1,8 miliardy korun a s ohledem na aktuální vysokou inflaci však tyto prostředky ztrácí na reálné hodnotě. Zhruba 650 milionů vložíme na spořicí účty s lepší úrokovou sazbou a 400 milionů svěřujeme profesionálnímu správci portfolia, aby je investoval. Celkově by nám toto opatření mělo přinést do rozpočtu roční výnos přibližně šest milionů korun,“ dodal radní Kavalírek. 

Praha 5 podle něj potřebuje zdroje na rozvojové investice, jako jsou nová školská zařízení, domy pro seniory či na rozvoj veřejného prostranství, zeleně a sportovišť.


Autor: TZ, red

V Praze 11 zasedne kontrolní výbor, radnice zveřejnila program

25. května 2023 v 10:44 | Aktualizováno 24. května 2023, 10:44

Jednání kontrolního výboru jedenácté městské části je veřejné, koná se ve středu dne 31. května od 17 hodin v zasedací místnosti Vidimova v budově Úřadu MČ Praha 11.

Na protidrogové programy ve školách dá Praha 18 letos 75 tisíc korun

25. května 2023 v 08:37

V rámci primární protidrogové prevence osmnáctá městská část podporuje jednotlivé školy příspěvky na protidrogové programy podle individuálního výběru základními nebo mateřskými školami. Pro letošní rok je v rozpočtu počítáno s částkou 75 tisíc korun. Informovala o tom místostarostka Prahy...

Jednání Komise pro kulturu a spolky RMČ Praha 11

24. května 2023 v 07:01

Komise pro kulturu a spolky v Praze 11 se bude mimo jiné věnovat nabídce Letního putovního kina, akcím a výstavám na radnici nebo literární soutěži O zlatý klíč. Jednání komise pro kulturu a spolky je veřejné. Koná se ve čtvrtek dne 25. května od 17:30 hodin v kanceláři vedoucího odboru školství a...

Další články
Nahoru