Dnes Čtvrtek - zatazeno 14°C
Zítra Pátek - oblacno 16°C
Čtvrtek 29. 9. 2022
Svátek má Michal
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Praha 5 chce ročně na provozu úřadu ušetřit desítky milionů korun
Radnice Prahy 5 sídlí ve Štefánikově ulici. Foto: archiv

Praha 5 chce ročně na provozu úřadu ušetřit desítky milionů korun

Nejvýznamnější provozní úsporu v rozpočtu za posledních deset let schválila Rada městské části pro rok 2022. Seškrtání provozních výdajů úřadu o 10 procent uvolní téměř 80 milionů korun na nezbytné investice.

Úřad sníží výdaje na provoz kanceláří, nejrůznější druhy poradenství nebo třeba na doprovodné externí služby. Revizí prochází i plnění dlouhodobých rámcových smluv či podpora některých zbytných akcí. Opatření obsahuje i zrušení dvanácti pracovních pozic. 

„V uplynulých třech měsících jsem absolvoval individuální jednání se všemi odbory o jejich rozpočtu. Procházeli jsme položku po položce a hledali prostor pro možné úspory, přičemž vždy jsme byli vedeni tím, aby nedošlo k žádnému omezení kvality služeb úřadu,“ uvedl radní pro oblast financí Jan Kavalírek (TOP 09). 

Kromě úspor na výdajové stránce se radnice rozhodla lépe hospodařit i se svými volnými finančními zdroji, které má na běžných účtech, a chránit tak jejich reálnou hodnotu proti inflaci. Prostředky budou svěřeny Komerční bance, aby je spravovala a nakoupila za ně české především státní dluhopisy. 

„Městská část má v současné době na účtech přibližně 1,8 miliardy korun a s ohledem na aktuální vysokou inflaci však tyto prostředky ztrácí na reálné hodnotě. Zhruba 650 milionů vložíme na spořicí účty s lepší úrokovou sazbou a 400 milionů svěřujeme profesionálnímu správci portfolia, aby je investoval. Celkově by nám toto opatření mělo přinést do rozpočtu roční výnos přibližně šest milionů korun,“ dodal radní Kavalírek. 

Praha 5 podle něj potřebuje zdroje na rozvojové investice, jako jsou nová školská zařízení, domy pro seniory či na rozvoj veřejného prostranství, zeleně a sportovišť.


Autor: TZ, red

Hasiči vyprostili dvě osoby po nehodě na Jižní spojce

24. září 2022 v 16:50

Hasiči ze dvou stanic zasahovali v pátek 23. září od 12:01 hodin v Praze 10, na Jižní spojce v oblasti Záběhlic, u nehody kamionu a dodávky. Informoval o tom mluvčí pražských hasičů Martin Kavka.

Další články
Nahoru