dnes
Čtvrtek - jasno
30°C
zítra
Pátek - jasno
31°C
pozítří
Sobota - prehanky-dest
30°C
Praha 5 chce prodloužit pěší zónu ve Štefánikově ulici
Smíchovská vila Portheimka. Foto: VitVit / Wikimedia Commons CC BY-SA 4.0

Praha 5 chce prodloužit pěší zónu ve Štefánikově ulici

Radnice Prahy 5 hodlá prodloužit pěší zónu ve Štefánikově ulici na Smíchově minimálně k vile Portheimka. Chce totiž vybudovat nový vstup do vily ze Štefánikovy ulice, řekl dnes ČTK starosta Pavel Richter (TOP 09). Termín ale neupřesnil. Pěší zóna vede nyní od Anděla ke křižovatce s náměstím 14. října. Barokní Portheimka je kulturní památkou.

Vedení městské části pracuje se dvěma verzemi. „Zabýváme se tím, zda by měla končit s koncem Portheimky u ulice Matoušova, nebo až na křižovatce Štefánikovy s ulicí V Botanice," řekl Richter.

Vedení radnice nyní o obau variantách diskutuje s jednotlivým odbory a dalšími zodpovědnými úřady. Výsledný návrh předloží k posouzení místním. V obou případech ubudou parkovací místa. Podle starosty se ale jedná o vyhrazená místa pro úřad městské části a návštěvník.

Zavedení pěší zóny souvisí se zmíněným vybudováním nového vchodu do Portheimky. „Rádi bychom ji otevřeli ze Štefánikovy. A jestliže by se tak mělo stát, je potřeba udělat důstojný prostor před ní," řekl Richter.

Původní výška ulice byla na úrovni parku před Portheimkou. Současná Štefánikova ulice je na navážkách. K novému vchodu by tak byl násep částečně odkopán a v obou směrech by se snižoval chodník pod úroveň ulice k novému vchodu. „Máme na to studie, ty jsou ale brzděny kvůli chybějícímu rozhodnutí o pěší zóně," řekl Richter.

Portheimka je dílem architekta Kiliána Ignáce Dientzenhofera. Původní letohrádek dnes tvoří jeho střední část, propojovací krček a severní křídlo. Původně měl také zahradu táhnoucí se až k Vltavě. Na jejím místě je dnes park, který vznikl po roce 1951. Ve vile radnice pořádá výstavy a kulturní akce.


DogFest 2018 zve na soutěže, představení i program pro děti

Dnes v 07:52

Festival pro milovníky psů, psy a pejskaře DogFest zaplní Prahu 9 – Střížkov. Těšte se na psí soutěže, agility i pomoc útulkům v sobotu 1. září hned vedle metra Střížkov. Celý den bude plný zábavy a psí tématiky. Návštěvníci se mohou těšit na překážkové dráhy, agility, soutěže, psí představení...

Praha plánuje efektivní a ekologické zásobování provozoven v Pražské památkové rezervaci

Včera v 15:20

Ulevit přeplněnému centru a zlepšit stav ovzduší chce Magistrát hl. m. Prahy pomocí v Česku ojedinělého inovativního projektu sdíleného konsolidačního centra, ze kterého by bylo zboží do provozoven efektivně distribuováno elektromobily. Pilotní projekt počítá se zapojením minimálně...

Psí den na náměstí Míru: Sporty, soutěže, nabídka pejsků

Včera v 08:44

Na středu 5. září připravila radnice druhé městské části Psí den. Na náměstí Míru se od 16 do 19 hodin pobavíte, setkáte se zajímavými hosty a dozvíte se spoustu užitečných informací.

Šest tlapek. Psí den s Prahou 6

Včera v 07:56

Na akci konané pod záštitou starosty šesté městské části Ondřeje Koláře se můžete těšit na ukázky výcviku, agility, veterináře nebo psí módní přehlídku.

První zářijový víkend Kampa opět ožije tradičními hrnčířskými trhy

13. srpna 2018 ve 14:05

Ve dnech 1. – 2. září od 10 do 19 hodin zaplní Kampu stánky s keramikou renomovaných řemeslníků, nebude chybět oblíbená kavárna s hudebním doprovodem, letos pod názvem Cyklo Handy kavárna. Catering tradičně zajišťuje sociální podnik Café Therapy s vyhlášenými domácími dobrotami. Doprovodný program...

Další články
Nahoru