dnes
Pondělí - zatazeno
15°C
zítra
Úterý - obcasny-dest
12°C
pozítří
Středa - prehanky-dest
14°C
Praha 5 chce prodloužit pěší zónu ve Štefánikově ulici
Smíchovská vila Portheimka. Foto: VitVit / Wikimedia Commons CC BY-SA 4.0

Praha 5 chce prodloužit pěší zónu ve Štefánikově ulici

Radnice Prahy 5 hodlá prodloužit pěší zónu ve Štefánikově ulici na Smíchově minimálně k vile Portheimka. Chce totiž vybudovat nový vstup do vily ze Štefánikovy ulice, řekl dnes ČTK starosta Pavel Richter (TOP 09). Termín ale neupřesnil. Pěší zóna vede nyní od Anděla ke křižovatce s náměstím 14. října. Barokní Portheimka je kulturní památkou.

Vedení městské části pracuje se dvěma verzemi. „Zabýváme se tím, zda by měla končit s koncem Portheimky u ulice Matoušova, nebo až na křižovatce Štefánikovy s ulicí V Botanice," řekl Richter.

Vedení radnice nyní o obau variantách diskutuje s jednotlivým odbory a dalšími zodpovědnými úřady. Výsledný návrh předloží k posouzení místním. V obou případech ubudou parkovací místa. Podle starosty se ale jedná o vyhrazená místa pro úřad městské části a návštěvník.

Zavedení pěší zóny souvisí se zmíněným vybudováním nového vchodu do Portheimky. „Rádi bychom ji otevřeli ze Štefánikovy. A jestliže by se tak mělo stát, je potřeba udělat důstojný prostor před ní," řekl Richter.

Původní výška ulice byla na úrovni parku před Portheimkou. Současná Štefánikova ulice je na navážkách. K novému vchodu by tak byl násep částečně odkopán a v obou směrech by se snižoval chodník pod úroveň ulice k novému vchodu. „Máme na to studie, ty jsou ale brzděny kvůli chybějícímu rozhodnutí o pěší zóně," řekl Richter.

Portheimka je dílem architekta Kiliána Ignáce Dientzenhofera. Původní letohrádek dnes tvoří jeho střední část, propojovací krček a severní křídlo. Původně měl také zahradu táhnoucí se až k Vltavě. Na jejím místě je dnes park, který vznikl po roce 1951. Ve vile radnice pořádá výstavy a kulturní akce.


Praha 5: Koncert k výročí 100 let od vzniku Československa zdarma

Dnes v 11:09

Radnice páté městské části zve na Koncert k výročí 100 let od vzniku Československa v pondělí 29. října od 19:30 hodin v kostele sv. Václava na náměstí 14. října, Praha 5.

Po stopách osmiček. Praha 3 zve na listopadové akce

Dnes v 09:54

I v listopadu si připomíná Praha 3 osmičkové roky. Tentokrát se budou akce týkat zejména výročí 100 let od konce první světové války.

Praha 2: Třetí vycházka zdarma se spisovatelem Markem Tomanem

Dnes v 09:12

Autor románu Neptunova jeskyně Marek Toman připravil pro nadšence historie Královských Vinohrad komentované procházky.

Operní diva, překladatel Shakespeara a dětský hematolog se sešli v projektu Kořeny osobností

20. října 2018 v 07:02

Operní pěvkyně a herečka Soňa Červená, profesor anglické literatury a překladatel Martin Hilský a zakladatel československé dětské hematologie prof. MUDr. Otto Hrodek, DrSc., rozšířili řady významných Čechů zapojených do projektu Kořeny osobností, který spojuje přední české a světové osobnosti se...

Děti se zúčastnily rozloučení Radka Štěpánka s kariérou. Osm z nich si s ním zahrálo

19. října 2018 v 19:26

Jedna z největších legend českého tenisu, Radek Štěpánek, se 18. října rozloučil s aktivní tenisovou kariérou při velkolepé akci v pražské O2 aréně. Hlavní město tuto akci podpořilo a umožnilo navíc sto čtyřiceti dětem ze škol a dětského domova zřizovaných Prahou se jí zúčastnit. Osm z nich, právě...

Praha podpořila vojenskou přehlídku k 100. výročí vzniku ČSR

19. října 2018 v 07:57

Jedním z vrcholů oslav 100. výročí vzniku samostatného československého státu bude slavnostní vojenská přehlídka. Uskuteční se v neděli 28. října na Evropské třídě a podpoří ji rovněž hlavní město Praha. A to nejen účastí jeho bezpečnostních a záchranných složek, ale i finančním zajištěním...

Na náměstí Jiřího z Poděbrad zavoní husí pečínka již poosmé

18. října 2018 v 09:31

Osmý ročník Svatomartinských slavností na náměstí Jiřího z Poděbrad láká 11. listopadu na dozlatova propečenou husu s knedlíky a se zelím a na mladé svatomartinské víno. Stánky budou otevřeny již od 10 hodin a celou akci bude doprovázet kulturní program pro děti...

Další články
Nahoru