dnes
Úterý - skorojasno
12°C
zítra
Středa - zatazeno
10°C
pozítří
Čtvrtek - obcasny-dest
11°C
Praha 5 chce prodloužit pěší zónu ve Štefánikově ulici
Smíchovská vila Portheimka. Foto: VitVit / Wikimedia Commons CC BY-SA 4.0

Praha 5 chce prodloužit pěší zónu ve Štefánikově ulici

Radnice Prahy 5 hodlá prodloužit pěší zónu ve Štefánikově ulici na Smíchově minimálně k vile Portheimka. Chce totiž vybudovat nový vstup do vily ze Štefánikovy ulice, řekl dnes ČTK starosta Pavel Richter (TOP 09). Termín ale neupřesnil. Pěší zóna vede nyní od Anděla ke křižovatce s náměstím 14. října. Barokní Portheimka je kulturní památkou.

Vedení městské části pracuje se dvěma verzemi. „Zabýváme se tím, zda by měla končit s koncem Portheimky u ulice Matoušova, nebo až na křižovatce Štefánikovy s ulicí V Botanice," řekl Richter.

Vedení radnice nyní o obau variantách diskutuje s jednotlivým odbory a dalšími zodpovědnými úřady. Výsledný návrh předloží k posouzení místním. V obou případech ubudou parkovací místa. Podle starosty se ale jedná o vyhrazená místa pro úřad městské části a návštěvník.

Zavedení pěší zóny souvisí se zmíněným vybudováním nového vchodu do Portheimky. „Rádi bychom ji otevřeli ze Štefánikovy. A jestliže by se tak mělo stát, je potřeba udělat důstojný prostor před ní," řekl Richter.

Původní výška ulice byla na úrovni parku před Portheimkou. Současná Štefánikova ulice je na navážkách. K novému vchodu by tak byl násep částečně odkopán a v obou směrech by se snižoval chodník pod úroveň ulice k novému vchodu. „Máme na to studie, ty jsou ale brzděny kvůli chybějícímu rozhodnutí o pěší zóně," řekl Richter.

Portheimka je dílem architekta Kiliána Ignáce Dientzenhofera. Původní letohrádek dnes tvoří jeho střední část, propojovací krček a severní křídlo. Původně měl také zahradu táhnoucí se až k Vltavě. Na jejím místě je dnes park, který vznikl po roce 1951. Ve vile radnice pořádá výstavy a kulturní akce.


Další články
Nahoru