dnes
Úterý - zatazeno
25°C
zítra
Středa - polojasno
29°C
pozítří
Čtvrtek - bourky
26°C
Praha 5 chce prodloužit pěší zónu ve Štefánikově ulici
Smíchovská vila Portheimka. Foto: VitVit / Wikimedia Commons CC BY-SA 4.0

Praha 5 chce prodloužit pěší zónu ve Štefánikově ulici

Radnice Prahy 5 hodlá prodloužit pěší zónu ve Štefánikově ulici na Smíchově minimálně k vile Portheimka. Chce totiž vybudovat nový vstup do vily ze Štefánikovy ulice, řekl dnes ČTK starosta Pavel Richter (TOP 09). Termín ale neupřesnil. Pěší zóna vede nyní od Anděla ke křižovatce s náměstím 14. října. Barokní Portheimka je kulturní památkou.

Vedení městské části pracuje se dvěma verzemi. „Zabýváme se tím, zda by měla končit s koncem Portheimky u ulice Matoušova, nebo až na křižovatce Štefánikovy s ulicí V Botanice," řekl Richter.

Vedení radnice nyní o obau variantách diskutuje s jednotlivým odbory a dalšími zodpovědnými úřady. Výsledný návrh předloží k posouzení místním. V obou případech ubudou parkovací místa. Podle starosty se ale jedná o vyhrazená místa pro úřad městské části a návštěvník.

Zavedení pěší zóny souvisí se zmíněným vybudováním nového vchodu do Portheimky. „Rádi bychom ji otevřeli ze Štefánikovy. A jestliže by se tak mělo stát, je potřeba udělat důstojný prostor před ní," řekl Richter.

Původní výška ulice byla na úrovni parku před Portheimkou. Současná Štefánikova ulice je na navážkách. K novému vchodu by tak byl násep částečně odkopán a v obou směrech by se snižoval chodník pod úroveň ulice k novému vchodu. „Máme na to studie, ty jsou ale brzděny kvůli chybějícímu rozhodnutí o pěší zóně," řekl Richter.

Portheimka je dílem architekta Kiliána Ignáce Dientzenhofera. Původní letohrádek dnes tvoří jeho střední část, propojovací krček a severní křídlo. Původně měl také zahradu táhnoucí se až k Vltavě. Na jejím místě je dnes park, který vznikl po roce 1951. Ve vile radnice pořádá výstavy a kulturní akce.


Pokračuje výstavba sportovního hřiště v Praze 2. Kácet se musí kvůli bezpečnosti, zní z radnice

Včera ve 21:40

Na rohu ulic Na Smetance a Italská od loňského roku vzniká moderní multifunkční sportoviště, které budou navštěvovat stovky žáků z nedaleké ZŠ a MŠ Na Smetance, ale i děti z dalších škol či z Domu dětí a mládeže Praha 2. Postupně jej začnou využívat i děti z ostatních základních a mateřských škol...

Nadace Pražské děti předá šek na 1,1 milionu korun pro kliniku dětské hematologie a onkologie

Včera v 18:01

Ve čtvrtek 20. června dopoledne předá Nadace Pražské děti (předseda správní rady a 1. místostarosta Prahy 1 Petr Hejma a další členové správní rady) šek na 1,1 milionu korun, a to přednostovi Kliniky dětské hematologie a onkologie 2. LF UK a FN Motol Janu Starému. Předání se uskuteční na klinice...

Praha 11: Seznamte se s návrhy druhého ročníku participativního rozpočtu

16. června 2019 v 07:56

V pondělí 17. června se od 18 hodin s návrhy můžete seznámit ve foyer Komunitního centra Matky Terezy.

Přednášky pro cizince: Poznání české kultury a povahy

15. června 2019 ve 12:27

Vzdělávací a informační centrum Praha 5 otevírá kromě konverzací v češtině také praktické přednášky pro cizince, zaměřené na poznání české kultury a povahy. První přednáška proběhne ve středu 19. června v 17 hodin.

Další články
Nahoru