
Praha 5 chce poznat aktuální stav svých škol, pomohou jí k tomu výsledky dotazníkového šetření
29. listopadu 2019 09:16
„Na oblast školství alokuje Praha 5, jako zřizovatel mateřských a základních škol, zhruba 250 milionů korun, což je zhruba jedna pětina rozpočtu městské části. Přitom v současné době neexistuje žádný dlouhodobý dokument, strategie či vize rozvoje, ve kterém by bylo popsáno, jaké oblasti a jakým způsobem se mají trvale a systematicky podporovat,“ vysvětlila starostka Prahy 5 Renáta Zajíčková (ODS), proč společně s řediteli škol vznik SWOT analýzy iniciovala.
Anonymního elektronického dotazníkového šetření se zúčastnilo 2400 žáků základních škol, 900 rodičů a téměř 500 učitelů a dalších zaměstnanců všech škol. Dotazníky byly vytvořeny v několika verzích (pro učitele, pro rodiče, pro vedení škol) a vyplňovány v průběhu letošního května.
V srpnu došlo k předání výstupů z dotazníků jednotlivým ředitelům škol, kteří sestavili SWOT analýzy za své školy. Každá škola má nyní k dispozici poměrně podrobná čísla a údaje, které jsou zaměřené na oblasti jako klima ve škole, kvalita výuky, vize a směřování školy nebo její vybavenost.

Mezi zajímavé výstupy dokumentu patří například informace o odchodu žáků na víceletá gymnázia. Ač se může zdát, že žáci masivně ze základních škol odcházejí, pravdou je, že po 5. třídě odejde na gymnázia necelých 11 procent a po 7. třídě dokonce pouze 5 procent žáků. Dramatický úbytek žáků a s ním spojené snížení kvality tříd se tedy na školách v páté městské části nekoná.
Na jaře 2020 proběhne obdobná SWOT analýza mateřských škol v Praze 5.