dnes
Pátek - polojasno
10°C
zítra
Sobota - oblacno
11°C
pozítří
Neděle - obcasny-dest
13°C
Praha 5 bude letos hospodařit se schodkem 361,2 milionu korun
Ilustrační foto: archiv

Praha 5 bude letos hospodařit se schodkem 361,2 milionu korun

Městská část Praha 5 bude letos hospodařit s příjmy ve výši 814,4 milionu a výdaji 1,176 miliardy korun. Většinu schodku městská část vyrovná z úspor. Na investice plánuje vedení radnice vydat 428,2 milionu korun. Rozpočet dnes schválili zastupitelé městské části. Opozice kritizovala například fakt, že nová koalice Pirátů, ANO a ODS neusiluje o vyrovnaný a proinvestiční rozpočet, který má v programových prioritách.

Nejvíce z peněz na investice by mělo jít do školství, a to 168,4 milionu korun. Dalších 139,4 milionu je určeno na rozvoj zeleně a životní prostředí a 77,8 milionu radnice vydá na údržbu bytového fondu. Největší jednotlivou investicí má být přístavba nového pavilonu základní školy Waldorfská v Jinonicích, která vyjde na 36,9 milionu korun. Celkem 35 milionů korun pak chce radnice investovat do přestavby historického Raudnitzova domu v Hlubočepích na byty pro seniory.

Vedení radnice počítá také s dočerpáním magistrátních dotací. „Máme příslib hlavního města, že budeme moci využít nevyčerpané dotace z let 2017 a 2018,“ uvedl místostarosta Karel Bauer (bezp.) s tím, že by se mělo jednat o dodatečný příjem do rozpočtu ve výši zhruba 165 milionů korun. Opětovné přidělení dotací na konkrétní projekty však musí orgány magistrátu znovu schválit.

Podle bývalého radního Tomáše Homoly (STAN) navržený rozpočet neodpovídá programu nové koalice, který slibuje reálně vyrovnané a proinvestiční hospodaření. „Nejen, že se rozpočet vyrovnanému hospodaření neblíží, ale evidentně nebyl učiněn ani pokus," uvedl v podobném duchu opoziční zastupitel Jan Kavalírek (TOP 09) s tím, že v rozpočtu oproti předchozímu roku vzrostly běžné a klesly kapitálové výdaje, takže se rozhodně nedá označit za proinvestiční.

Podle zástupců koalice nebylo možné za krátkou dobu od jejího ustanovení zcela přepracovat návrh rozpočtu, který připravil úřad ještě pod minulou politickou reprezentací. I tak podle nich došlo k zásadnímu seškrtání výdajů, které v původním návrhu dosahovaly částky 1,5 miliardy korun.

Součástí schváleného dokumentu je i střednědobý výhled, podle kterého má rozpočtový schodek postupně klesat až na úroveň 76,7 milionu korun v roce 2024.

Schválený rozpočet městské části pro loňský rok počítal s příjmy ve výši 675,7 milionu a výdaji 1,67 miliardy korun. Reálně se očekává, že i přes schválený schodek bude reálně v přebytku téměř 250 milionů korun. Stejně jako v řadě ostatních městských částí, i v Praze 5 končí původně plánované schodkové rozpočty obvykle v plusových číslech, protože se nezvládnou uskutečnit naplánované investice.


Praha 5: Přijďte diskutovat o věcech, které vás zajímají, které řešíte, nebo vás trápí

Včera v 18:34

Starostka Renáta Zajíčková společně s radními Prahy 5 představí vize a plány nové koalice ve čtvrtek 21. listopadu od 17:30 hodin v prostorách Impact Hub Praha v Drtinově ulici 10 na Smíchově.

Okupační stávka se přesunula z Filosofické fakulty na Rektorát Univerzity Karlovy

13. listopadu 2019 v 19:09

Okupační stávka za klima pokračuje na Rektorátu Univerzity Karlovy. Sem se studenti a studentky přesunuli z Filosofické fakulty, kterou okupovali od úterního rána. Požadují rezignaci rektora Univerzity Karlovy Tomáše Zimy.  

V univerzitní okupační stávce chtějí studenti pokračovat i v noci

12. listopadu 2019 v 18:44

Univerzitní okupační stávka bude pokračovat i přes noc. Vedení fakulty studentům vzkázalo, že pokud budovu neopustí po desáté hodině, vyzve policii k jejich vyklizení. I navzdory tomuto varování však studenti plánují zůstat přes noc. Dohodli se na tom všichni účastníci okupační stávky na...

Další články
Nahoru