dnes
Úterý - zatazeno
18°C
zítra
Středa - polojasno
21°C
pozítří
Čtvrtek - obcasny-dest
17°C
Praha 5 bude letos hospodařit se schodkem 361,2 milionu korun
Ilustrační foto: archiv

Praha 5 bude letos hospodařit se schodkem 361,2 milionu korun

Městská část Praha 5 bude letos hospodařit s příjmy ve výši 814,4 milionu a výdaji 1,176 miliardy korun. Většinu schodku městská část vyrovná z úspor. Na investice plánuje vedení radnice vydat 428,2 milionu korun. Rozpočet dnes schválili zastupitelé městské části. Opozice kritizovala například fakt, že nová koalice Pirátů, ANO a ODS neusiluje o vyrovnaný a proinvestiční rozpočet, který má v programových prioritách.

Nejvíce z peněz na investice by mělo jít do školství, a to 168,4 milionu korun. Dalších 139,4 milionu je určeno na rozvoj zeleně a životní prostředí a 77,8 milionu radnice vydá na údržbu bytového fondu. Největší jednotlivou investicí má být přístavba nového pavilonu základní školy Waldorfská v Jinonicích, která vyjde na 36,9 milionu korun. Celkem 35 milionů korun pak chce radnice investovat do přestavby historického Raudnitzova domu v Hlubočepích na byty pro seniory.

Vedení radnice počítá také s dočerpáním magistrátních dotací. „Máme příslib hlavního města, že budeme moci využít nevyčerpané dotace z let 2017 a 2018,“ uvedl místostarosta Karel Bauer (bezp.) s tím, že by se mělo jednat o dodatečný příjem do rozpočtu ve výši zhruba 165 milionů korun. Opětovné přidělení dotací na konkrétní projekty však musí orgány magistrátu znovu schválit.

Podle bývalého radního Tomáše Homoly (STAN) navržený rozpočet neodpovídá programu nové koalice, který slibuje reálně vyrovnané a proinvestiční hospodaření. „Nejen, že se rozpočet vyrovnanému hospodaření neblíží, ale evidentně nebyl učiněn ani pokus," uvedl v podobném duchu opoziční zastupitel Jan Kavalírek (TOP 09) s tím, že v rozpočtu oproti předchozímu roku vzrostly běžné a klesly kapitálové výdaje, takže se rozhodně nedá označit za proinvestiční.

Podle zástupců koalice nebylo možné za krátkou dobu od jejího ustanovení zcela přepracovat návrh rozpočtu, který připravil úřad ještě pod minulou politickou reprezentací. I tak podle nich došlo k zásadnímu seškrtání výdajů, které v původním návrhu dosahovaly částky 1,5 miliardy korun.

Součástí schváleného dokumentu je i střednědobý výhled, podle kterého má rozpočtový schodek postupně klesat až na úroveň 76,7 milionu korun v roce 2024.

Schválený rozpočet městské části pro loňský rok počítal s příjmy ve výši 675,7 milionu a výdaji 1,67 miliardy korun. Reálně se očekává, že i přes schválený schodek bude reálně v přebytku téměř 250 milionů korun. Stejně jako v řadě ostatních městských částí, i v Praze 5 končí původně plánované schodkové rozpočty obvykle v plusových číslech, protože se nezvládnou uskutečnit naplánované investice.


Praha 2 letos nezvýší nájemné o výši inflace

Dnes v 07:45

Rada městské části na svém jednání v pondělí 25. května rozhodla, že se nájemné v obecních bytech letos zvyšovat nebude. Rozhodnutím Rada revokovala své usnesení z února letošního roku o zvýšení nájemného u smluv o nájmu bytových prostor o míru inflace pro období od 1. července 2020. Vedení...

Praha vyhlašuje druhé kolo Programu celoměstské podpory vzdělávání

Dnes v 07:30

Rada hl. m. Prahy vyhlašuje druhé grantové kolo Programu celoměstské podpory vzdělávání na území hlavního města Prahy pro rok 2020. To je zaměřené na prevenci sociálního vyloučení ve školách zřízených hlavním městem Prahou.

Praha přijímá žádosti o slevu na nájemném

Včera v 11:28

Od poloviny minulého týdne je na základě usnesení pražské rady možné podat elektronickou „Žádost na slevu z nájemného v prostorách hl. m. Prahy“ v programu Covid – Nájemné. 

Daň z nemovitosti zůstává v Praze 2 stejná

Včera v 10:42

Ke konci tohoto měsíce je splatná roční daň z nemovitosti. Pro mnohé Pražany jde o další finanční zásah do už tak zatíženého rodinného rozpočtu. Obyvatelé dvojky, kteří vlastní dům nebo byt, jako jedni z mála za ni zaplatí stejně jako v předešlých letech. Vloni o tom rozhodli radní...

V bytě na Jarově zemřel kojenec

24. května 2020 v 16:38

Kriminalisté prošetřují tragický případ, ke kterému došlo dnes v ranních hodinách v Praze 3. V bytů domu v ulici Pod Lipami na Jarově zemřel kojenec.

Další články
Nahoru