dnes
Čtvrtek - zatazeno
10°C
zítra
Pátek - polojasno
13°C
pozítří
Sobota - obcasny-dest
8°C
Pražský život

Praha 4: Žáci dokumentují vzpomínky pamětníků

Pražské povstání, vyhlazení Lidic, hladomor na Ukrajině, prostředí disentu nebo pochod smrti, pamětníky těchto dějinných momentů vyhledávají a natáčejí žáci základních škol v Praze 4 v rámci projektu Příběhy našich sousedů. Jeho organizátorem je městská část Praha 4 ve spolupráci s obecně prospěšnou společností Post Bellum.

Projekt není formou klasických besed, žáci i učitelé procházejí publicistickým školením, kde se učí pracovat s nahrávací technikou a vést rozhovory. S pamětníky se setkávají v malých skupinách, často doma u čaje, a sami je zpovídají a natáčejí.

Pod vedením svých učitelů a koordinátorů z Post Bellum digitalizují fotografie, dohledávají informace v archivech a natočené materiály zpracovávají do podoby video dokumentu, komiksu nebo rozhlasové reportáže.

„Žákovské týmy naslouchají pamětníkům významných dějinných událostí minulého století, natáčejí jejich vyprávění a nahrávky publicisticky zpracovávají do podoby ucelených životních příběhů,“ uvedl radní pro kulturu Michal Hroza (TOP 09).

Projektu se ve čtvrté městské části účastní 15 žákovských týmů složených z žáků 8. a 9. tříd z celkem 11 základních škol.

„V červnu proběhne závěrečná prezentace jednotlivých týmů a s kolegy z Rady městské části Praha 4 zvažujeme, jakým způsobem výsledky práce našich žáků představit veřejnosti. Za dobrou možnost považujeme jak formu výstavy, tak i vydání publikace,“ uvedl dále radní Michal Hroza.

Všechny zpracované nahrávky a příběhy jsou publikovány na stránce www.pribehynasichsousedu.cz a ukládají se do sbírky www.pametnaroda.cz, která v současnosti obsahuje více než 3.000 osudů pamětníků války, holocaustu nebo totalitních režimů.


Další články
Nahoru