dnes
Sobota - zatazeno
8°C
zítra
Neděle - skorojasno
5°C
pozítří
Pondělí - jasno
4°C
Pražská politika

Praha 4 úspěšně čerpá finance z evropských fondů

Praha 4 patří pravidelně k úspěšným žadatelům o finance z evropských fondů a na její konto přiteklo již několik desítek milionů korun. Ty městská část využila v uplynulých letech především na zateplení školních objektů. Letos bylo kladně vyhodnoceno všech šest žádostí o dotaci pro základní školy Školní, Na Chodovci, Plamínkové, Na Planině a mateřské školy 4 Pastelky a Trojlístek. Praha 4 tak získá z Evropské unie více než 50 milionů korun.

„Ve všech školách chceme zahájit práce v průběhu letních prázdnin, abychom již tuto zimu ušetřili významnou částku za energie,“ uvedl radní Martin Píša, který má ve svých kompetencích informační technologie a využití evropských fondů.

Proces čerpání grantů z evropských fondů není právě jednoduchý a rychlý. Než dojde ke schválení žádostí, nezřídka uplyne i rok. V případě zateplení škol se nejprve vytipovalo dvanáct objektů, které splňovaly požadovaná kritéria. Poté následovala nezbytná fáze příprav podkladů a energetických studií. Do I. fáze žádosti o finance z Evropské unie následně vedení radnice umístilo šest škol, kde byla největší pravděpodobnost úspěchu, což se později i stoprocentně potvrdilo.

Ve druhém kole bude radnice opět žádat o granty na zateplování škol, protože nezateplených budov je ještě hodně. Zahájí také program na úsporu energie v objektech a hlásí se do evropských fondů i s dalšími projekty, mj. s projekty, které podporují vzdělání a rozvoj počítačové gramotnosti v městské části. Například plánuje za pomoci finančních prostředků z evropských fondů rozšířit počítačové seniorské kurzy.

Dalším projektem financovaným z fondů EU jsou biokompostéry, které městská část Praha 4 na dobu pěti let bezplatně zapůjčuje obyvatelům Prahy 4. Zájem o ně projevilo a převzalo si je již více než 300 občanů.


Pirátům v pražském zastupitelstvu byla zamítnuta možnost vzdát se odměn

2. listopadu 2017 v 15:15

Pražští zastupitelé dnes nesouhlasili s tím, aby se jejich kolegové za Piráty zvolení do Sněmovny mohli vzdát odměn za výkon funkce v zastupitelstvu. Pro návrh Pirátů hlasovalo 13 z celkem 65 zastupitelů. Piráti mají v pražském zastupitelstvu čtyři členy. Ve volbách do Sněmovny získala strana...

Další články
Nahoru