Dnes Pátek - jasno 22°C
Zítra Sobota - zatazeno 26°C
Pátek 6. 8. 2021
Svátek má Oldřiška
Koronavirus
Aktuální informace o epidemii.
Praha 4 uctila památku Milady Horákové
Praha 4 se také letos připojila k setkání na Vyšehradě. Foto: P4

Praha 4 uctila památku Milady Horákové

V neděli 27. června uplynulo 71 let od justiční vraždy Milady Horákové, české političky, kterou komunistický režim v průběhu zinscenovaného politického procesu v roce 1950 odsoudil k trestu smrti. Městská část Praha 4 se také letos připojila k pietnímu aktu v Pankrácké věznici, kde byla Milada Horáková vězněna a popravena.

Proces s Miladou Horákovou a dalšími dvanácti obžalovanými posloužil komunistickému režimu k likvidaci politických odpůrců, ale především k zastrašení široké veřejnosti a potlačení jakéhokoliv projevu názoru, který by byl v rozporu s komunistickou ideologií. Milada Horáková byla jedinou ženou popravenou v rámci politických procesů padesátých let a díky své neústupnosti před soudem se stala symbolem odporu proti vládnoucí komunistické straně.

„Hodnoty, které Milada Horáková před nespravedlivým soudem a v celém svém životě prosazovala a bránila, pro které byla nespravedlivě obviněna, postavena před soud a odsouzena k trestu smrti, jsou i naše hodnoty. Jsou to hodnoty svobodné, demokratické a otevřené společnosti, ve které stát není vrchností nad občany, kde odlišný názor, ani kritika státu nebo jeho představitelů nesmí být příčinou útisku jednotlivce a politická činnost nemůže být důvodem ke kriminalizaci,“ uvedla při této příležitosti starostka Irena Michalcová (ANO 2011). „Postůjme na okamžik v úctě před odkazem Milady Horákové, vzdělané ženy a demokratické političky, a nezapomínejme na něj.“

I když se mnohé významné osobnosti, mimo jiné Albert Einstein, Winston Churchill a Eleanor Rooseveltová, snažili svými dopisy získat pro souzené milost, byla Milada Horáková s třemi dalšími obžalovanými 8. června 1950 odsouzena k trestu smrti oběšením. Justiční vražda, nikoli poprava, byla vykonána 27. června 1950. Z nedávné studie vyplývá, že Milada Horáková byla zbavena života zvláště krutým způsobem, když ji kat nechal v oprátce několik minut pomalu se dusit.
horakova-hroza
Pietního aktu v Pankrácké věznici se za MČ Praha 4 zúčastnil vedle starostky Ireny Michalcové i místostarosta Michal Hroza (TOP 09). Foto: Praha 4


Veřejnost může hlasovat pro nejsympatičtější projekt soutěže Adapterra Awards

4. srpna 2021 v 09:03

Třetí ročník soutěže Adapterra Awards o nejlepší projekty reagující na klimatickou změnu, kterou pořádá Nadace Partnerství, má 18 finalistů. Mezi ně se probojovaly i čtyři projekty z Prahy. 

Anketa Prahy 6: Rodiče jsou s hřišti spokojeni, uvítali by zastínění nebo houpačky

3. srpna 2021 v 10:17

Radnice Prahy 6 uspořádala na svém Geoportálu anketu, do které se zapojilo se přes 600 respondentů. Ti hodnotili šestková hřiště s ohledem na vybavení, využití různě starými dětmi nebo z hlediska zázemí pro rodiče. Zároveň měli možnost navrhnout, do jakého vylepšení by městská část měla investovat...

Školská zařízení v Praze 5 finišují s přípravou na nový školní rok

2. srpna 2021 v 09:55

Nové fasády, vylepšení technického zázemí, ale i úplně nové učebny. Školy na pětce v polovině prázdnin dokončují plánovanou modernizaci budov.

Další články
Nahoru