Dnes Sobota - oblacno 9°C
Zítra Neděle - zatazeno 4°C
Sobota 26. 11. 2022
Svátek má Artur
Advent v Praze
Tipy na adventní akce v metropoli
Praha 4 ubytuje ukrajinské archiváře, kteří pomáhali pátrat po Češích vězněných v sovětských gulazích
Na podporu Ukrajiny se v Praze vzedmula obrovská vlna solidarity. Zapojují se firmy, samosprávy i občané. Těch se při nedělní demonstraci na Václavském náměstí sešlo podle policejních odhadů 80 tisíc. Foto: Jan Puci

Praha 4 ubytuje ukrajinské archiváře, kteří pomáhali pátrat po Češích vězněných v sovětských gulazích

Praha 4 se připojuje k pomoci Ukrajině a jejím obyvatelům. Rada městské části v pondělí na svém mimořádném jednání rozhodla zajistit ubytování pro válečné uprchlíky. Rovněž rozhodla poskytnout nebytové prostory, které budou využity jako humanitární centrum pro shromažďování, třídění a distribuci zdravotnického a ochranného materiálu pro Ukrajinu a poskytování sociální pomoci a poradenství ukrajinským uprchlíkům. Informoval o tom mluvčí městské části Jiří Bigas.  

„První a možná nejdůležitější, co můžeme pro uprchlíky z Ukrajiny napadené Putinovým režimem udělat, je poskytnout volné ubytovací kapacity pro ubytování válečných uprchlíků a uhradit náklady na jejich ubytování,“ uvedl místostarosta pro kulturu a majetek Michal Hroza (TOP 09). 

V souvislosti s válečnou agresí a invazí vojsk Ruské federace na území Ukrajiny obdržela čtvrtá městská část žádost ředitele Ústavu pro výzkum totalitních režimů Zdeňka Hazdry o součinnost při zajištění ubytování válečných uprchlíků, konkrétně rodin jejich ukrajinských kolegů z partnerských archivačních organizací na Ukrajině. 

„Jde o historiky a archiváře, kteří pomáhali českým historikům při vyhledávání dokumentů o Češích uvězněných v některém z četných sovětských gulagů. Žádosti pana Hazdry jsme vyhověli,“ pokračoval Hroza.

Praha 4 dále poskytne organizaci s názvem Ukrajinsko Evropská Perspektiva nebytové prostory k provozování humanitního centra, o které požádala ředitelka organizace Galina Andrejciv.

Kromě poskytování sociální pomoci a poradenství ukrajinským uprchlíkům bude toto centrum v Táborské ulici využito rovněž pro shromažďování, třídění a distribuci zdravotnického a ochranného materiálu pro Ukrajinu. 

O další pomoci pro Ukrajinu a její obyvatele budou jednat ve středu 2. března zastupitelé Prahy 4, sdělil mluvčí Bigas. 


Autor: Jan Puci

Přednáška: Betonová Praha 70. a 80. let

Včera ve 12:08

Barevnost architektury 60. let byla násilně upozaděna vpádem okupačních vojsk Varšavské smlouvy v roce 1968. Následující éra normalizace se nesla ve znamení šedého chladného betonu, který charakterizoval snahu o znovu nastolení pořádku ve společnosti.

Výstava: Betlémy – živá tradice

Včera v 08:34

Muzeum města Prahy pořádá v Zámeckém areálu Ctěnice výstavu věnovanou tradici betlémářství. Výstava je připravená ve spolupráci se Spolkem českých betlémářů a seznamuje návštěvníky s tradicí stavění betlémů, která je na našem území dosud živá. Představuje pestrou škálu materiálů, jejich užití...

Fakulta dopravní ČVUT zve na Den otevřených dveří

24. listopadu 2022 ve 14:42

Doprava tu s námi vždy byla a hýbala světem. Ovlivňuje každého z nás a je tak společenským tématem, proto Fakulta dopravní ČVUT v Praze odstartovala na podzim letošního roku, pro studenty středních škol, novou kampaň „Rozhýbej budoucnost“. 

PVK: Přehled plánovaných výluk na 48. týden

24. listopadu 2022 v 10:42

Pražské vodovody a kanalizace oznámily přehled plánovaných výluk v dodávkách pitné vody na příští týden. Výluky jsou z důvodu provádění plánovaných oprav, udržovacích a revizních prací.

Podzimní MINT Market v Pražské tržnici

24. listopadu 2022 v 09:58

MINT Market, trh s autorským designem a módou, oživí v pátek i v sobotu 25. – 26.listopadu holešovickou tržnici. Tentokrát se uskuteční v renovované Hale číslo 13, kde vyroste více než sto stánků nezávislých tvůrců.

Jihovýchodní část Prahy je bez dodávek tepla

24. listopadu 2022 v 09:21

V jihovýchodní části Prahy jsou od dnešní noci přerušeny dodávky tepla od společnosti Pražská teplárenská. Výpadek se týká asi 10 000 domácností mimo jiné na Jižním Městě, v Modřanech, Krči a Vršovicích. ČTK to řekl Pavel Maďar, vedoucí odboru prodeje tepla Pražské teplárenské. Odstávka by měla...

Praha 5: Přijďte si zabruslit na smíchovské kluziště

24. listopadu 2022 v 09:14

Na náměstí 14. října se od 26. listopadu bruslí.

Praha 1: Na Střeleckém ostrově se bude bruslit

24. listopadu 2022 v 08:15

Bruslení na Střeleckém ostrově začne 1. prosince. Vyzkoušet si můžete nový, ekologický povrch, který je šetrný nejen k životnímu prostředí, ale také díky své technologii absorbuje nárazy.

Fakulta stavební ČVUT SE představí zájemcům o studium na Dni otevřených dveří

23. listopadu 2022 v 09:02

Den otevřených dveří, který proběhne na Fakultě stavební ČVUT v Praze kontaktně v sobotu 26. listopadu, nabídne zájemcům o studium informace o přijímacím řízení, přijímacích zkouškách, možnostech přípravných kurzů a jednotlivých bakalářských studijních programech. Prostor bude také na dotazy,...

Otevřelo se kluziště v Podviňáku

22. listopadu 2022 ve 12:55

Od 22. listopadu znovu ožívá kluziště deváté městské části v parku Podviní. Otevřeno je denně od 11 do 20 hodin. Plocha pro bruslaře má rozměry 20×10 metrů a nachází se v areálu zahradní restaurace Park Podviňák. Najdete zde i správce kluziště.

Další články
Nahoru