Dnes Sobota - prehanky-dest 24°C
Zítra Neděle - skorojasno 29°C
Sobota 25. 6. 2022
Svátek má Ivan
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Praha 4 ubytuje ukrajinské archiváře, kteří pomáhali pátrat po Češích vězněných v sovětských gulazích
Na podporu Ukrajiny se v Praze vzedmula obrovská vlna solidarity. Zapojují se firmy, samosprávy i občané. Těch se při nedělní demonstraci na Václavském náměstí sešlo podle policejních odhadů 80 tisíc. Foto: Jan Puci

Praha 4 ubytuje ukrajinské archiváře, kteří pomáhali pátrat po Češích vězněných v sovětských gulazích

Praha 4 se připojuje k pomoci Ukrajině a jejím obyvatelům. Rada městské části v pondělí na svém mimořádném jednání rozhodla zajistit ubytování pro válečné uprchlíky. Rovněž rozhodla poskytnout nebytové prostory, které budou využity jako humanitární centrum pro shromažďování, třídění a distribuci zdravotnického a ochranného materiálu pro Ukrajinu a poskytování sociální pomoci a poradenství ukrajinským uprchlíkům. Informoval o tom mluvčí městské části Jiří Bigas.  

„První a možná nejdůležitější, co můžeme pro uprchlíky z Ukrajiny napadené Putinovým režimem udělat, je poskytnout volné ubytovací kapacity pro ubytování válečných uprchlíků a uhradit náklady na jejich ubytování,“ uvedl místostarosta pro kulturu a majetek Michal Hroza (TOP 09). 

V souvislosti s válečnou agresí a invazí vojsk Ruské federace na území Ukrajiny obdržela čtvrtá městská část žádost ředitele Ústavu pro výzkum totalitních režimů Zdeňka Hazdry o součinnost při zajištění ubytování válečných uprchlíků, konkrétně rodin jejich ukrajinských kolegů z partnerských archivačních organizací na Ukrajině. 

„Jde o historiky a archiváře, kteří pomáhali českým historikům při vyhledávání dokumentů o Češích uvězněných v některém z četných sovětských gulagů. Žádosti pana Hazdry jsme vyhověli,“ pokračoval Hroza.

Praha 4 dále poskytne organizaci s názvem Ukrajinsko Evropská Perspektiva nebytové prostory k provozování humanitního centra, o které požádala ředitelka organizace Galina Andrejciv.

Kromě poskytování sociální pomoci a poradenství ukrajinským uprchlíkům bude toto centrum v Táborské ulici využito rovněž pro shromažďování, třídění a distribuci zdravotnického a ochranného materiálu pro Ukrajinu. 

O další pomoci pro Ukrajinu a její obyvatele budou jednat ve středu 2. března zastupitelé Prahy 4, sdělil mluvčí Bigas. 


Autor: Jan Puci

Debata: Soutěž 4. kvadrant Vítězného náměstí

Dnes v 09:49

Jak se promění 4. kvadrant Vítězného náměstí a jak jeho nová podoba naváže na historický vývoj území i již vytvořené studie? V úterý 28. června od 19 hodin v Ballingově sále NTK se můžete seznámit s připravovanou mezinárodní architektonickou soutěží na dostavbu 4. kvadrantu Vítězného...

Zákaznické centrum PVK přesune se na Floru, v Dykově ulici bude do konce července uzavřeno

Včera ve 14:10

Zákaznické centrum Pražských vodovodů a kanalizací v Dykově ulici bude od středy 29. června do 31. července uzavřeno. „Důvodem je rekonstrukce objektu. Zákaznické centrum bude dočasně umístěno v sídle PVK na adrese Hradecká 1, Praha 3 v blízkosti stanice metra linky A Flora,“ informoval tiskový...

V Praze platí do odvolání zákaz rozdělávání ohňů na rizikových místech

Včera ve 12:57

Na základě výstrahy před nebezpečím požáru, kterou vydal Český hydrometeorologický ústav, platí od čtvrtka 23. června od až do odvolání na území Prahy nařízení týkající se zákazu rozdělávání ohňů na místech zvýšeného nebezpečí vzniku požáru. Výstraha platí také pro výskyt silných...

V Participativním rozpočtu Prahy 15 lze podpořit až tři návrhy

Včera v 11:47

Revitalizace hřiště, knihobudka, stůl na ping-pong, venkovní sezení. V Praze 15 se hlasuje o participativním rozpočtu.

Hanspaulský festival

Včera v 11:16

Hudba, občerstvení a koutek pro děti 26. června na louce pod Hanspaulským zámečkem.

PIKI příběhy v parku Portheimka

23. června 2022 ve 13:35

Pátá městská část podpořila projekt „PIKI příběhy v parku“ nad nímž přezvali záštitu místostarostové Lukáš Herold a Lubomír Brož. Tento projekt tak úspěšně navazuje na jiné městské části Prahy. Na Smíchově je poprvé s cílem zavést novou letní tradici v parku...

Praha 4 zavlažuje trávníky

22. června 2022 ve 20:03

Radnice Prahy 4 pořídila v loňském roce závlahy travních porostů do pěti svých revitalizovaných parků. Jedná se o parky na Zeleném pruhu, zahrada Jeremenkova, parku Halasova, na Roztylské náměstí a do parku před ZŠ Jižní na Spořilově.

Festival sportu pro Dvojku nabídne řadu sportovních disciplín

22. června 2022 v 17:33

Přehlídka sportovních aktivit z městské části Praha 2 a okolí pro děti i dospělé se koná ve čtvrtek 23. června od 10 do 17 hodin v Sokole Královské Vinohrady. Vstup je zdarma.

V Praze 13 testovali paměť

22. června 2022 v 15:30

Praha 13 díky spolupráci s Českou alzheimerovskou společností opět pořádala měření paměti obyvatel třináctky starší 40 let. Měření se díky velkému zájmu uskutečnilo ve dvou dnech přímo v budově radnice.

Praha 11: Zahradní slavnost

22. června 2022 v 07:54

Zahradní slavnost v ZŠ Ke Kateřinkám se koná v úterý 28. června od 17 hodin.

Další články
Nahoru