Dnes Sobota - polojasno 14°C
Zítra Neděle - skorojasno 23°C
Sobota 8. 5. 2021
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Praha 4 si pronajala hrobku na hřbitovu Nusle, při sociálním pohřbu do ní uložila první urny
Místostarosta Prahy 4 Josef Svoboda a starostka Irena Michalcová ukládají urnu do hrobky, kterou si pronajala městská část na hřbitovu Nusle. Foto (3x): Petra Hilmarová

Praha 4 si pronajala hrobku na hřbitovu Nusle, při sociálním pohřbu do ní uložila první urny

Do pronajaté hrobky na hřbitovu Nusle, kterou si pronajala Praha 4, byly včera dopoledne za účasti zástupců městské části uloženy v rámci takzvaného sociálního pohřbu dvě urny s lidskými ostatky, o které se nepřihlásili žádní příbuzní. Následně do hrobky přibylo dalších 14 uren.

Městské části mají ze zákona povinnost vypravovat zesnulým, jejichž příbuzné se nepodaří dohledat, takzvané sociální pohřby. Stát jim sice proplácí samotné kremace, ale obřady či hroby ne. Zároveň ale samosprávám nijak neukládá, jak mají s urnami nakládat.

Nevyzvednuté urny tak obvykle končí na anonymních loučkách u krematorií. Někde si radnice pronajme na hřbitově hrobové místo a do něj urny ukládá. V metropoli to dělají například šestá a sedmá městská část, nyní se k nim přidala Praha 4.

pietni-misto-praha-4 Čtvrtá městská část ročně zajišťuje ve spolupráci se Správou pražských hřbitovů zhruba 70 až 80 sociálních pohřbů, dosud na různých místech v metropoli, například v Motole. Nyní si od Správy na 20 let pronajala hrobku na hřbitově Nusle, kam byly včera dopoledne za přítomnosti faráře, představitelů vedení městské části a dalších hostů pietně uloženy ostatky lidí, kteří zemřeli na území Prahy 4, ať už v bytě, nemocnici nebo třeba na ubytovně a ke kterým se nepřihlásili rodinní příslušníci nebo jiní blízcí lidé, kteří by jejich pohřeb zajistili.

Jednou z prvních uren, která byla do hrobky uložena, je s ostatky rychlobruslařky Věry Procházkové, která se během své dlouhé kariéry zúčastnila dvou mistrovství světa a jednoho mistrovství Evropy. Narodila se v roce 1933, zemřela před dvěma lety na podzim.

„Význam této akce spočívá v tom, že zde ukládáme ostatky občanů, kteří zde s námi tvořili komunitu. Každý lidský život je mimořádně hodnotný dar a zaslouží si úctu. Když jsou takoví lidé, kteří se nepřihlásili ke svým zesnulým kamarádům nebo příbuzným, tak Praha 4 se k nim hlásí a nabízí důstojné umístění ostatků,“ uvedl místostarosta pro rodinnou a sociální politiku Josef Svoboda, který projekt v městské části inicioval. 

pietni-misto-praha-4a

Památce zesnulých se poklonil i místostarosta M. Hroza

Podle něj je zde kromě humánního i praktický pohled na sociální pohřeb a uložení uren do hrobky, protože nastávají situace, kdy se na městskou část obrací v rámci dědického řízení jeho účastníci a chtějí urnu dodatečně vydat. V takovém případě je možné hrobku otevřít a urnu vyzvednout.

Kapacita dvouhrobky na hřbitovu je podle Svobody vysoká, ale až se naplní, městská část možná pronajme další hrobku. „Plánujeme dělat ročně jede až dva sociální pohřby,“ uvedl.

„Pana Svobodu v jeho aktivitě podporuji, je to citlivá, ale určitě záslužná věc. Když jsem se stala starostkou, dozvěděla jsem se, že máme na radnici uloženy ve sklepě ostatky lidí a z toho jsem byla zděšena. Nebylo to důstojné, což se pronájmem hrobky mění. Už se nám dokonce přihlásili dva lidé, kteří by si chtěli urnu vyzvednout a spolufinancovat pohřeb,“ uvedla starostka Prahy 4 Irena Michalcová.


Praha pronajme byt spolku Silou Hlasu

Dnes v 09:21

Pražští radní v pondělí rozhodli o pronájmu bytu uzpůsobeného pro lidi na vozíku spolku Silou Hlasu. Jeho zástupci zde bude učit kvadruplegiky žít v domácnosti ovládané hlasem. 

PVK mají rychlejší a přesnější přehled o kvalitě vody

5. května 2021 ve 20:59

Kvalita pitné vody je pro Pražské vodovody a kanalizace naprostou prioritou. Vzhledem k nutnosti rychlé a spolehlivé detekce kontaminantů vod, PVK ve své akreditované laboratoři zavedly nové moderní metody analýzy vody.

Diskuze: Dostupné rodinné bydlení v Praze 8

5. května 2021 ve 20:06

Praha 8 eviduje více než 100 000 stálých obyvatel a nadále se rozvíjí. Jak vytvořit dobré podmínky pro život celých rodin? Jak jim nabídnout finančně dostupné a kvalitní bydlení a vybavenost? Kam se má ubírat bytová výstavba? Jaké možnosti má samospráva a jaké nástroje má...

Města a obce musí dostat víc peněz na rozvoj, shodl se kulatý stůl poslankyně Červíčkové

5. května 2021 ve 20:04

Jak zajistit udržitelný rozvoj českých měst a obcí? A je kontribuce (nucený příspěvek/daň, pozn. red.) investorů tou správnou cestou? Podle účastníků včerejšího kulatého stolu pořádaného pražskou poslankyní Monikou Červíčkovou je kontribuce dvousečnou zbraní, která může vést akorát k dalšímu...

Radnice pomůže živnostníkům a podnikatelům, mohou inzerovat zdarma

5. května 2021 v 18:18

Praha 15 chce prostřednictvím bezplatné řádkové inzerce podpořit firmy, podnikatele a živnostníky se sídlem, provozovnou či poskytováním služeb v patnácté městské části.

Další články
Nahoru