Dnes Středa - zatazeno -1°C
Zítra Čtvrtek - snih 0°C
Čtvrtek 3. 12. 2020
Svátek má Svatoslav
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Praha 4 si pronajala hrobku na hřbitovu Nusle, při sociálním pohřbu do ní uložila první urny
Místostarosta Prahy 4 Josef Svoboda a starostka Irena Michalcová ukládají urnu do hrobky, kterou si pronajala městská část na hřbitovu Nusle. Foto (3x): Petra Hilmarová

Praha 4 si pronajala hrobku na hřbitovu Nusle, při sociálním pohřbu do ní uložila první urny

Do pronajaté hrobky na hřbitovu Nusle, kterou si pronajala Praha 4, byly včera dopoledne za účasti zástupců městské části uloženy v rámci takzvaného sociálního pohřbu dvě urny s lidskými ostatky, o které se nepřihlásili žádní příbuzní. Následně do hrobky přibylo dalších 14 uren.

Městské části mají ze zákona povinnost vypravovat zesnulým, jejichž příbuzné se nepodaří dohledat, takzvané sociální pohřby. Stát jim sice proplácí samotné kremace, ale obřady či hroby ne. Zároveň ale samosprávám nijak neukládá, jak mají s urnami nakládat.

Nevyzvednuté urny tak obvykle končí na anonymních loučkách u krematorií. Někde si radnice pronajme na hřbitově hrobové místo a do něj urny ukládá. V metropoli to dělají například šestá a sedmá městská část, nyní se k nim přidala Praha 4.

pietni-misto-praha-4 Čtvrtá městská část ročně zajišťuje ve spolupráci se Správou pražských hřbitovů zhruba 70 až 80 sociálních pohřbů, dosud na různých místech v metropoli, například v Motole. Nyní si od Správy na 20 let pronajala hrobku na hřbitově Nusle, kam byly včera dopoledne za přítomnosti faráře, představitelů vedení městské části a dalších hostů pietně uloženy ostatky lidí, kteří zemřeli na území Prahy 4, ať už v bytě, nemocnici nebo třeba na ubytovně a ke kterým se nepřihlásili rodinní příslušníci nebo jiní blízcí lidé, kteří by jejich pohřeb zajistili.

Jednou z prvních uren, která byla do hrobky uložena, je s ostatky rychlobruslařky Věry Procházkové, která se během své dlouhé kariéry zúčastnila dvou mistrovství světa a jednoho mistrovství Evropy. Narodila se v roce 1933, zemřela před dvěma lety na podzim.

„Význam této akce spočívá v tom, že zde ukládáme ostatky občanů, kteří zde s námi tvořili komunitu. Každý lidský život je mimořádně hodnotný dar a zaslouží si úctu. Když jsou takoví lidé, kteří se nepřihlásili ke svým zesnulým kamarádům nebo příbuzným, tak Praha 4 se k nim hlásí a nabízí důstojné umístění ostatků,“ uvedl místostarosta pro rodinnou a sociální politiku Josef Svoboda, který projekt v městské části inicioval. 

pietni-misto-praha-4a

Památce zesnulých se poklonil i místostarosta M. Hroza

Podle něj je zde kromě humánního i praktický pohled na sociální pohřeb a uložení uren do hrobky, protože nastávají situace, kdy se na městskou část obrací v rámci dědického řízení jeho účastníci a chtějí urnu dodatečně vydat. V takovém případě je možné hrobku otevřít a urnu vyzvednout.

Kapacita dvouhrobky na hřbitovu je podle Svobody vysoká, ale až se naplní, městská část možná pronajme další hrobku. „Plánujeme dělat ročně jede až dva sociální pohřby,“ uvedl.

„Pana Svobodu v jeho aktivitě podporuji, je to citlivá, ale určitě záslužná věc. Když jsem se stala starostkou, dozvěděla jsem se, že máme na radnici uloženy ve sklepě ostatky lidí a z toho jsem byla zděšena. Nebylo to důstojné, což se pronájmem hrobky mění. Už se nám dokonce přihlásili dva lidé, kteří by si chtěli urnu vyzvednout a spolufinancovat pohřeb,“ uvedla starostka Prahy 4 Irena Michalcová.


Praha 1 nabízí magistrátu prostory pro výjezdové stanoviště záchranky

Včera ve 23:51

V Nemocnici Na Františku by mohlo být zřízeno nové výjezdové stanoviště Zdravotnické záchranné služby hlavního města Prahy. Vyplývá to z nabídky první městské části, kterou v úterý schválilo její vedení. Praha 1 je zřizovatelem této nemocnice na Starém Městě. 

Praha 9: Podzemní kontejnery v Makedonské jsou opraveny

Včera v 15:26

Podzemní kontejnery na papír a plasty v Makedonské ulici jsou opraveny, ještě budou označeny samolepkami.

Elektronický podpis nově na radnici Prahy 5

1. prosince 2020 ve 12:56

Praha 5 spustila od 1. prosince vydávání všech běžných typů certifikátů pro elektronickou komunikaci. Certifikáty si lze nově zařídit v úředních hodinách na pracovišti ověřování podpisů, listin a Czech POINT, které se nachází na ulici Štefánikova 13.

Nakladatelství ZEĎ nadělilo knihy lidem, kteří pečují o druhé

1. prosince 2020 v 10:23

Vtipné líčení výpravy za zvířaty do exotické Guyany, rozhovory s pětadvaceti předními českými lékaři nebo humorné poučení o našich útrobách, v nichž sídlí dobří a zlí mikrouti. I takové čtení věnovali Jan Pergler a Jan Dražan z nakladatelství ZEĎ v předvánočním čase lidem, kteří se obětavě starají...

Radnice Prahy 13 má otevřeno 20 hodin týdně

1. prosince 2020 v 10:10

Úřad městské části Praha 13 byl nucen omezit úřední hodiny od 12. října na základě usnesení vlády č. 994. Usnesení stanovilo, že orgány veřejné moci a správní orgány musí omezit úřední hodiny na 2 dny v týdnu v rozsahu 5 hodin v daném dni. Starosta městské části Praha 13 společně s tajemníkem...

Další články
Nahoru