dnes
Středa - jasno
7°C
zítra
Čtvrtek - jasno
10°C
pozítří
Pátek - obcasny-dest
9°C
Praha 4 si pronajala hrobku na hřbitovu Nusle, při sociálním pohřbu do ní uložila první urny
Místostarosta Prahy 4 Josef Svoboda a starostka Irena Michalcová ukládají urnu do hrobky, kterou si pronajala městská část na hřbitovu Nusle. Foto (3x): Petra Hilmarová

Praha 4 si pronajala hrobku na hřbitovu Nusle, při sociálním pohřbu do ní uložila první urny

Do pronajaté hrobky na hřbitovu Nusle, kterou si pronajala Praha 4, byly včera dopoledne za účasti zástupců městské části uloženy v rámci takzvaného sociálního pohřbu dvě urny s lidskými ostatky, o které se nepřihlásili žádní příbuzní. Následně do hrobky přibylo dalších 14 uren.

Městské části mají ze zákona povinnost vypravovat zesnulým, jejichž příbuzné se nepodaří dohledat, takzvané sociální pohřby. Stát jim sice proplácí samotné kremace, ale obřady či hroby ne. Zároveň ale samosprávám nijak neukládá, jak mají s urnami nakládat.

Nevyzvednuté urny tak obvykle končí na anonymních loučkách u krematorií. Někde si radnice pronajme na hřbitově hrobové místo a do něj urny ukládá. V metropoli to dělají například šestá a sedmá městská část, nyní se k nim přidala Praha 4.

pietni-misto-praha-4 Čtvrtá městská část ročně zajišťuje ve spolupráci se Správou pražských hřbitovů zhruba 70 až 80 sociálních pohřbů, dosud na různých místech v metropoli, například v Motole. Nyní si od Správy na 20 let pronajala hrobku na hřbitově Nusle, kam byly včera dopoledne za přítomnosti faráře, představitelů vedení městské části a dalších hostů pietně uloženy ostatky lidí, kteří zemřeli na území Prahy 4, ať už v bytě, nemocnici nebo třeba na ubytovně a ke kterým se nepřihlásili rodinní příslušníci nebo jiní blízcí lidé, kteří by jejich pohřeb zajistili.

Jednou z prvních uren, která byla do hrobky uložena, je s ostatky rychlobruslařky Věry Procházkové, která se během své dlouhé kariéry zúčastnila dvou mistrovství světa a jednoho mistrovství Evropy. Narodila se v roce 1933, zemřela před dvěma lety na podzim.

„Význam této akce spočívá v tom, že zde ukládáme ostatky občanů, kteří zde s námi tvořili komunitu. Každý lidský život je mimořádně hodnotný dar a zaslouží si úctu. Když jsou takoví lidé, kteří se nepřihlásili ke svým zesnulým kamarádům nebo příbuzným, tak Praha 4 se k nim hlásí a nabízí důstojné umístění ostatků,“ uvedl místostarosta pro rodinnou a sociální politiku Josef Svoboda, který projekt v městské části inicioval. 

pietni-misto-praha-4a

Památce zesnulých se poklonil i místostarosta M. Hroza

Podle něj je zde kromě humánního i praktický pohled na sociální pohřeb a uložení uren do hrobky, protože nastávají situace, kdy se na městskou část obrací v rámci dědického řízení jeho účastníci a chtějí urnu dodatečně vydat. V takovém případě je možné hrobku otevřít a urnu vyzvednout.

Kapacita dvouhrobky na hřbitovu je podle Svobody vysoká, ale až se naplní, městská část možná pronajme další hrobku. „Plánujeme dělat ročně jede až dva sociální pohřby,“ uvedl.

„Pana Svobodu v jeho aktivitě podporuji, je to citlivá, ale určitě záslužná věc. Když jsem se stala starostkou, dozvěděla jsem se, že máme na radnici uloženy ve sklepě ostatky lidí a z toho jsem byla zděšena. Nebylo to důstojné, což se pronájmem hrobky mění. Už se nám dokonce přihlásili dva lidé, kteří by si chtěli urnu vyzvednout a spolufinancovat pohřeb,“ uvedla starostka Prahy 4 Irena Michalcová.


Pražský krizový štáb doporučil pro pobyt osob v karanténě stadion Strahov

30. března 2020 ve 22:39

Krizový štáb hl. m. Prahy byl na svém pondělním jednání informován o aktuální situaci od Hygienické stanice hl. m. Prahy, od složek integrovaného záchranného systému a z oblasti dopravy. Především se ale věnoval situaci v domovech pro seniory.  

Praha 8: Na účtu pro boj proti koronaviru je více než 160 tisíc korun

30. března 2020 v 10:13

Na radnici Prahy 8 se obrátili občané s přáním pomoci v současné epidemiologické situaci formou finančního příspěvku.

Praha 6 objednala a koupila roušky a respirátory

30. března 2020 v 07:47

Ochranné pomůcky Praha 6 objednala a koupila v Hongkongu za něco přes 3 miliony korun. Dorazilo 9 tisíc respirátorů a 150 tisíc roušek, které radnice posílá dál, do domovů seniorů v Praze 6 – seniorům a personálu, který se o ohrožené seniory stará, do domů s pečovatelskou službou a pečovatelům,...

Odběry k testům na COVID-19 bude vinohradská nemocnice dělat ve stanu

29. března 2020 ve 21:50

Fakultní nemocnice Královské Vinohrady dnes zahájila zkušební provoz vyšetřovacího stanu pro lidi, kteří mají doporučení k odběru na testování na koronavirus. Plně by stan měl fungovat od úterý.

Další články
Nahoru