Dnes Středa - mlha 3°C
Zítra Čtvrtek - polojasno -1°C
Středa 24. 2. 2021
Svátek má Matěj
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Praha 4 si pronajala hrobku na hřbitovu Nusle, při sociálním pohřbu do ní uložila první urny
Místostarosta Prahy 4 Josef Svoboda a starostka Irena Michalcová ukládají urnu do hrobky, kterou si pronajala městská část na hřbitovu Nusle. Foto (3x): Petra Hilmarová

Praha 4 si pronajala hrobku na hřbitovu Nusle, při sociálním pohřbu do ní uložila první urny

Do pronajaté hrobky na hřbitovu Nusle, kterou si pronajala Praha 4, byly včera dopoledne za účasti zástupců městské části uloženy v rámci takzvaného sociálního pohřbu dvě urny s lidskými ostatky, o které se nepřihlásili žádní příbuzní. Následně do hrobky přibylo dalších 14 uren.

Městské části mají ze zákona povinnost vypravovat zesnulým, jejichž příbuzné se nepodaří dohledat, takzvané sociální pohřby. Stát jim sice proplácí samotné kremace, ale obřady či hroby ne. Zároveň ale samosprávám nijak neukládá, jak mají s urnami nakládat.

Nevyzvednuté urny tak obvykle končí na anonymních loučkách u krematorií. Někde si radnice pronajme na hřbitově hrobové místo a do něj urny ukládá. V metropoli to dělají například šestá a sedmá městská část, nyní se k nim přidala Praha 4.

pietni-misto-praha-4 Čtvrtá městská část ročně zajišťuje ve spolupráci se Správou pražských hřbitovů zhruba 70 až 80 sociálních pohřbů, dosud na různých místech v metropoli, například v Motole. Nyní si od Správy na 20 let pronajala hrobku na hřbitově Nusle, kam byly včera dopoledne za přítomnosti faráře, představitelů vedení městské části a dalších hostů pietně uloženy ostatky lidí, kteří zemřeli na území Prahy 4, ať už v bytě, nemocnici nebo třeba na ubytovně a ke kterým se nepřihlásili rodinní příslušníci nebo jiní blízcí lidé, kteří by jejich pohřeb zajistili.

Jednou z prvních uren, která byla do hrobky uložena, je s ostatky rychlobruslařky Věry Procházkové, která se během své dlouhé kariéry zúčastnila dvou mistrovství světa a jednoho mistrovství Evropy. Narodila se v roce 1933, zemřela před dvěma lety na podzim.

„Význam této akce spočívá v tom, že zde ukládáme ostatky občanů, kteří zde s námi tvořili komunitu. Každý lidský život je mimořádně hodnotný dar a zaslouží si úctu. Když jsou takoví lidé, kteří se nepřihlásili ke svým zesnulým kamarádům nebo příbuzným, tak Praha 4 se k nim hlásí a nabízí důstojné umístění ostatků,“ uvedl místostarosta pro rodinnou a sociální politiku Josef Svoboda, který projekt v městské části inicioval. 

pietni-misto-praha-4a

Památce zesnulých se poklonil i místostarosta M. Hroza

Podle něj je zde kromě humánního i praktický pohled na sociální pohřeb a uložení uren do hrobky, protože nastávají situace, kdy se na městskou část obrací v rámci dědického řízení jeho účastníci a chtějí urnu dodatečně vydat. V takovém případě je možné hrobku otevřít a urnu vyzvednout.

Kapacita dvouhrobky na hřbitovu je podle Svobody vysoká, ale až se naplní, městská část možná pronajme další hrobku. „Plánujeme dělat ročně jede až dva sociální pohřby,“ uvedl.

„Pana Svobodu v jeho aktivitě podporuji, je to citlivá, ale určitě záslužná věc. Když jsem se stala starostkou, dozvěděla jsem se, že máme na radnici uloženy ve sklepě ostatky lidí a z toho jsem byla zděšena. Nebylo to důstojné, což se pronájmem hrobky mění. Už se nám dokonce přihlásili dva lidé, kteří by si chtěli urnu vyzvednout a spolufinancovat pohřeb,“ uvedla starostka Prahy 4 Irena Michalcová.


Praha 2 bude pokračovat v pomoci podnikatelům

Včera ve 13:05

Radní Prahy 2 na svém pondělním jednání schválili další podporu podnikatelům a živnostníkům v nebytových prostorách městské části, na které dopadla krizová opatření vlády v souvislosti s nařízeným nouzovým stavem. Konkrétně se jedná o slevu z nájmu, možnost uzavření splátkových kalendářů a...

Praha 4: V lese v Hodkovičkách se bude kácet i březnu

Včera v 10:30

Lesy hlavního města Prahy informovaly čtvrtou městskou část, že budou stromy napadené kůrovcem a nebezpečné suché stromy v Hodkovičkách v lokalitě U Cortéze odstraňovat i v březnu.

Zasedání zastupitelstva Prahy 15

22. února 2021 ve 21:06

Dvanácté zasedání zastupitelstva Prahy 15 se koná 10. března ve Švehlově sokolovně, U Branek 674/7, Praha 10, od 15 hodin.

Odbor bytů a převodů nemovitých věcí Prahy 5 je dočasně uzavřen

22. února 2021 ve 20:23

Ve dnech 22.2. – 26.2. bude Odbor bytů a převodů nemovitých věcí Prahy 5 uzavřen z důvodu realizace stavebních prací. Zaměstnance lze kontaktovat prostřednictvím telefonu a emailu.

Další články
Nahoru