Dnes Úterý - zatazeno 24°C
Zítra Středa - bourky 27°C
Úterý 28. 6. 2022
Svátek má Lubomír
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Praha 4 se připojila k zásadám, které by měly zlepšit koordinaci dopravních staveb ve městě
Oprava tramvajové trati na nábřeží Edvarda Beneše. Foto: archiv DPP

Praha 4 se připojila k zásadám, které by měly zlepšit koordinaci dopravních staveb ve městě

Radní Prahy 4 na svém dnešním jednání vyslovili souhlas se Zásadami pro koordinaci a projednávání přípravy záměrů a návrhů pro významné dopravní stavby, dopravní změny a dopravní omezení mezi hlavním městem Prahou, Technickou správou komunikací a městskými částmi. Tento dokument upravuje podmínky pro projednávání záměrů a akcí mezi hlavním městem, jeho organizacemi a městskými částmi. Jeho uvedením do praxe má dojít ke zlepšení koordinace, vzájemné spolupráce a komunikace mezi městskými částmi a hlavním městem. Informoval o tom v tiskové zprávě mluvčí Prahy 4 Jiří Bigas.

Právě na špatnou komunikaci ze strany hlavního města a jeho organizací si řada městských částí poslední roky stěžuje.

„Praha 4 v minulosti opakovaně požadovala změnu v přístupu hlavního města k městským částem při projednávání návrhů a také při zadávání záměrů,“ uvedl 1. místostarosta pro dopravu finance a evropské fondy Zdeněk Kovářík (ODS).

„Byla však při plánování významných dopravních staveb, změn a dopravních omezení opakovaně vynechána či obejita, a ve výsledku tak neměla možnost jakkoliv ovlivnit zadání či realizaci významných akcí na komunikacích na svém území, navíc i v případech, kdy bylo řešení akce v naprostém rozporu s požadavky městské části,“ pokračoval.

To se podle něj děje opakovaně, a nejen v přístupu k Praze 4, ale i k dalším městským částem. Rada Prahy 4 dnes přijala usnesení, kterým se připojila ke společnému postupu většiny městských částí vůči magistrátu.

Svým dalším usnesením stále požaduje, aby nebyla vynechávána a obcházena ze strany magistrátu při přípravě a realizaci záměrů na komunikacích na svém území.

„Krásnou ukázkou obcházení samospráv je naprosto nelogická změna režimu ve vyhrazených pruzích pro autobusy MHD v časech, kdy jezdí minimum autobusů. Tyto zlomyslnosti nikdo s městskými částmi neprojednával, protože dopředu věděl, že s tím nemohou nikdy souhlasit,“ uvedl dále Kovářík.

Podle náměstka primátora pro dopravu Adama Scheinherra (Praha Sobě) jsou výtky radnic na postup hlavního města neopodstatněné, tento postup zastává dlouhodobě. Podle něj k dostatečné komunikaci ohledně dopravních staveb už při jejich přípravě dochází, městské části jsou včas informovány a u jednotlivých projektů, které se jich týkají, mají možnost podávat připomínky. 

Zásady pro koordinaci a projednávání přípravy záměrů a návrhů pro významné dopravní stavby, dopravní změny a dopravní omezení mezi hlavním městem, Technickou správou komunikací hl. m. Prahy a městskými částmi chválilo svým usnesením pražské zastupitelstvo.

„Vzhledem k tomu, že Zásady v této podobě napravují uvedené nedostatky v komunikaci a zavazují hlavní město k projednávání a přípravě akcí v dopravě s městskými částmi a také významně naplňují požadavky městské části Praha 4, Rada MČ Praha 4 se zásadami vyslovila souhlas,“ dodal místostarosta.

Zásady ještě projedná na svém nejbližším zasedání 2. března zastupitelstvo Prahy 4.


Autor: puc

Bývalého primátorova náměstka Hlubučka vyloučili zastupitelé Spojených sil pro Prahu z klubu

Včera v 16:26

Zastupitelé Spojených sil pro Prahu (TOP 09 + STAN) na svém dnešním jednání vyloučili z klubu bývalého náměstka pražského primátora Petra Hlubučka (dříve STAN).

Zastupitelé Prahy 4 se sejdou na 21. zasedání, radnice zveřejnila program

26. června 2022 v 09:53

V zasedacím sále 301 na historické Nuselské radnici (Táborská 500) se ve středu 29. června uskuteční od 13 hodin 21. zasedání zastupitelstva Prahy 4. Informoval o tom mluvčí městské části Jiří Bigas.

Zastupitelstvo Prahy 17 schválilo vypsání tendru na pečovatelský dům

25. června 2022 v 10:06

Stavba domu s pečovatelskou službou (DPS) v pražských Řepích by měla odhadem stát 380 milionů korun. Kapacita domova je plánovaná pro 125 osob. Vyplývá to z usnesení zastupitelstva Prahy 17, které schválilo vypsání zadávacího řízení na stavitele DPS. Informovala...

Zlíchovský tunel bude několik nocí uzavřen

24. června 2022 v 08:48

Ve Zlíchovském tunelu probíhá výměna sodíkového osvětlení za osvětlení s LED zdroji včetně napájení, probíhají proto noční uzavírky tunelu.

Letní uzavírka části Hornoměcholupské ulice

24. června 2022 v 08:42

V pondělí 4. července 2022 zahájí Technická správa komunikací (TSK) první fázi opravy Hornoměcholupské ulice.

Zastupitelé Prahy 15 se sejdou na mimořádném zasedání

23. června 2022 v 07:11

Osmé mimořádné zasedání ZMČ Praha 15 se koná dne 24. června od 17 hodin v Kulturním centru Varta, Boloňská 310, Horní Měcholupy. Zasedání bude opět vysíláno on‑line.

Zastupitelé Prahy 14 se sejdou na zasedání

22. června 2022 ve 20:24

Ve čtvrtek 23. června se bude v Galerii 14 (náměstí Plukovníka Vlčka 686, Praha 9) konat 16. zasedání Zastupitelstva městské části Praha 14. Začátek je v 15 hodin. Interpelace občanů budou probíhat tradičně od 17 do 17.30 hodin.  

Další články
Nahoru