Dnes Čtvrtek - jasno 18°C
Zítra Pátek - obcasny-dest 20°C
Čtvrtek 13. 6. 2024
Svátek má Antonín
Pražské drby
Co se v Praze povídá aneb Tak trochu jiný pražský bulvár
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Praha 4 schválila přes dvě stě připomínek k upravenému návrhu Metropolitního plánu
Radnice Prahy 4 na Budějovické. Foto: archiv

Praha 4 schválila přes dvě stě připomínek k upravenému návrhu Metropolitního plánu

Čtvrtá městská část projednala své velmi kritické připomínky k připravovanému novému územnímu plánu hlavního města Prahy na zasedání Zastupitelstva městské části ve středu 29. června. Zastupitelstvo schválilo 37 hlasy ze 40 přítomných celkem 38 obecných připomínek k textové části návrhu Metropolitního plánu a 196 připomínek ke konkrétním lokalitám. Informoval o tom mluvčí Prahy 4 Jiří Bigas.

Kromě zásadního nesouhlasu vyjádřilo zastupitelstvo také nesouhlas s netransparentním způsobem vypořádání připomínek obyvatel Prahy 4 uplatněných v prvním kole projednání Metropolitního plánu v roce 2018. 

Městská část byla již při projednání Metropolitního plánu v roce 2018 velmi kritická, když uplatnila k návrhu přes 300 připomínek. 

„Od té doby bohužel nemělo hlavní město Praha potřebu s námi o našich zásadních připomínkách jednat, a to až do letošního května, kdy už však bylo zcela zřejmé, že naprosté většině našich připomínek ke koncepci Metropolitního plánu nebylo vyhověno,“ uvedl radní pro územní rozvoj Patrik Opa (ODS).  

Městská část nadále za palčivá místa návrhu považuje nejednoznačnost a nesrozumitelnost plánu, nastavený systém výškové regulace, který nedokáže přesvědčivě ochránit dosavadní výškovou hladinu ve stabilizované zástavbě, nedostatek ploch vymezených pro občanskou vybavenost, naddimenzované kapacity transformačních ploch a nejednoznačný postup při rozhodování v těchto plochách, absenci podrobnějšího funkčního členění jednotlivých lokalit, nedostatečnou ochranu obytné funkce, nedostatečnou ochranu nejvýznamnějších parkových ploch zeleně nebo absenci řešení zásadních deficitů parkovacích kapacit na sídlištích. 

„V těchto zásadních otázkách nedoznal Metropolitní plán od roku 2018 takových změn, abychom náš kritický postoj k němu mohli změnit. Jsem proto velmi rád, že jsme pro naše připomínky našli v zastupitelstvu širokou podporu a mohli tak směrem k hlavnímu městu vyslat jasný vzkaz, že zpracování Metropolitního plánu se již dále bez komunikace a spolupráce s městskými částmi a veřejností neobejde. Územní plán by měl být společenskou dohodou o území, tou ale Metropolitní plán bez zásadní revize nikdy být nemůže,“ dodal radní Patrik Opa. 

Se schválenými připomínkami městské části se lze seznámit na webu MČ Praha 4: https://www.praha4.cz/k-pripominkam-mestske-casti-Praha-4-k-upravenemu-navrhu-Uzemniho-planu-hlavniho-mesta-Prahy-Metropolitniho-planu-1.html.


Autor: Hla

Úplný zákaz sdílení motorových koloběžek na svém území chce Praha 1

Včera ve 22:20

Vedení hlavního města se chce nyní pokusit řešit novou smlouvou s provozovateli sdílených koloběžek s motorovým pohonem, která by obsahovala udělení úplatného souhlasu se zvláštním užíváním veřejného prostoru. Tedy jakousi regulací. Praha 1 ale dál trvá na úplném vyloučení nabízení motorových...

Další články
Nahoru