Dnes Čtvrtek - zatazeno 18°C
Zítra Pátek - oblacno 18°C
Čtvrtek 23. 3. 2023
Svátek má Ivona
Zpravodajství
Novinky z hlavního města
Praha 4 schválila přes dvě stě připomínek k upravenému návrhu Metropolitního plánu
Radnice Prahy 4 na Budějovické. Foto: archiv

Praha 4 schválila přes dvě stě připomínek k upravenému návrhu Metropolitního plánu

Čtvrtá městská část projednala své velmi kritické připomínky k připravovanému novému územnímu plánu hlavního města Prahy na zasedání Zastupitelstva městské části ve středu 29. června. Zastupitelstvo schválilo 37 hlasy ze 40 přítomných celkem 38 obecných připomínek k textové části návrhu Metropolitního plánu a 196 připomínek ke konkrétním lokalitám. Informoval o tom mluvčí Prahy 4 Jiří Bigas.

Kromě zásadního nesouhlasu vyjádřilo zastupitelstvo také nesouhlas s netransparentním způsobem vypořádání připomínek obyvatel Prahy 4 uplatněných v prvním kole projednání Metropolitního plánu v roce 2018. 

Městská část byla již při projednání Metropolitního plánu v roce 2018 velmi kritická, když uplatnila k návrhu přes 300 připomínek. 

„Od té doby bohužel nemělo hlavní město Praha potřebu s námi o našich zásadních připomínkách jednat, a to až do letošního května, kdy už však bylo zcela zřejmé, že naprosté většině našich připomínek ke koncepci Metropolitního plánu nebylo vyhověno,“ uvedl radní pro územní rozvoj Patrik Opa (ODS).  

Městská část nadále za palčivá místa návrhu považuje nejednoznačnost a nesrozumitelnost plánu, nastavený systém výškové regulace, který nedokáže přesvědčivě ochránit dosavadní výškovou hladinu ve stabilizované zástavbě, nedostatek ploch vymezených pro občanskou vybavenost, naddimenzované kapacity transformačních ploch a nejednoznačný postup při rozhodování v těchto plochách, absenci podrobnějšího funkčního členění jednotlivých lokalit, nedostatečnou ochranu obytné funkce, nedostatečnou ochranu nejvýznamnějších parkových ploch zeleně nebo absenci řešení zásadních deficitů parkovacích kapacit na sídlištích. 

„V těchto zásadních otázkách nedoznal Metropolitní plán od roku 2018 takových změn, abychom náš kritický postoj k němu mohli změnit. Jsem proto velmi rád, že jsme pro naše připomínky našli v zastupitelstvu širokou podporu a mohli tak směrem k hlavnímu městu vyslat jasný vzkaz, že zpracování Metropolitního plánu se již dále bez komunikace a spolupráce s městskými částmi a veřejností neobejde. Územní plán by měl být společenskou dohodou o území, tou ale Metropolitní plán bez zásadní revize nikdy být nemůže,“ dodal radní Patrik Opa. 

Se schválenými připomínkami městské části se lze seznámit na webu MČ Praha 4: https://www.praha4.cz/k-pripominkam-mestske-casti-Praha-4-k-upravenemu-navrhu-Uzemniho-planu-hlavniho-mesta-Prahy-Metropolitniho-planu-1.html.


Autor: Hla

Praha 2: Sousedské setkání s radním pro dopravu

Včera v 11:02

Sousedské setkání a diskuze a radním pro dopravu Tomášem Halvou na téma Sekaninovi ulice – zvýšení bezpečnosti chodců, snížení průjezdové rychlosti, navýšení počtu parkovacích míst či bezpečná cyklostezka.

Přístup státu k Praze v oblasti školství se musí změnit, usnesl se Sněm starostů

21. března 2023 ve 20:33

Kdy přijde náraz a pražské děti nebudou mít kam usednout do lavic? Už přišel, shodli se starostové a starostky 57 městských částí, kteří se v pondělí 20. března sešli na vysočanské radnici Prahy 9 na Sněmu starostů. Hlavním tématem jednání byl hrozící kolaps pražského školství, katastrofální...

Další články
Nahoru