Dnes Úterý - prehanky-snih 4°C
Zítra Středa - obcasny-dest 5°C
Úterý 31. 1. 2023
Svátek má Marika
Pražské masopusty
Letošní masopustová sezona v Praze zahrnuje řadu akcí
Zpravodajství

Praha 4 přistaví do ulic velkoobjemové kontejnery na vlastní náklady

Praha 4 zajistí pro své obyvatele přistavení 250 velkoobjemových kontejnerů (VOK) s obsluhou jako náhradu za kontejnery, které městské části v letošním roce nepřidělil pražský magistrát. Každý kontejner musí mít objem minimálně 9 metrů čtverečních a musí být obsluhován minimálně jedním pracovníkem. Městskou část to bude stát dohromady 1,5 milionu korun bez DPH. O rozhodnutí radních informoval mluvčí Prahy 4 Jiří Bigas.

Praha 4 jako jiné městské části zajišťovala přistavování velkoobjemových kontejnerů s obsluhou, do kterých mohou obyvatelé bezplatně odložit objemný odpad ze svých domácností, ve spolupráci s magistrátem. 

Zatímco ještě v roce 2019 měla Praha 4 z hlavního města přiděleno 636 kontejnerů, loni to už bylo pouze 263 a pro letošní první pololetí vedení metropole vyčlenilo podle Bigase pro Prahu 4 pouze 130 kontejnerů. 

Městská část přitom přistavuje v sezóně kontejnery na 72 stanovišť, a to každý měsíc. „Takové snížení počtu kontejnerů by znamenalo buď redukci počtu míst, nebo nepřijatelnou frekvenci přistavení kontejnerů na konkrétní stanoviště jednou za 3 měsíce,“ uvedl radní pro životní prostředí a místní Agendu 21 Tomáš Hrdinka (ANO). 

„To je z hlediska kvality služeb, které lidé právem požadují, i z hlediska dopadů na životní prostředí naprosto nevyhovující. Tento stav by jen zhoršil třídění odpadů a vedl by ke vzniku černých skládek,“ dodal. 

Velkoobjemové kontejnery umožňují Pražanům odkládat objemný odpad z domácností, který kvůli nadměrným rozměrům a velké hmotnosti nelze odkládat do běžných sběrných nádob směsného nebo tříděného odpadu. Jedná se například o koberce, nábytek, sanitární keramiku, objemné lepenkové, skleněné či plastové obaly a další komodity. 

Tento druh služby je obyvateli vnímán velice pozitivně, všechna stanoviště jsou vždy beze zbytku plně využívána. Dalším argumentem pro neomezování této služby je podpora dobrovolnických aktivit jednotlivců, spolků a komunit při organizovaných úklidech. 

Praha 4 podle radního Hrdinky dlouhodobě podporuje tyto iniciativy přistavováním velkoobjemových kontejnerů, odvozem a likvidací nasbíraného odpadu. 

Na základě usnesení vedení Prahy 4 z druhé poloviny letošního února požádala městská část Radu hlavního města Prahy a odpovědný odbor magistrátu o dokrytí kvóty přistavovaných kontejnerů na úroveň z let 2018 až 2020. 

„Tato žádost však nebyla akceptována a k navýšení nedošlo. Proto Rada MČ Praha 4 rozhodla 16. března zajistit velkoobjemové kontejnery pro své obyvatele uzavřením smlouvy se společností Great Garden CZ. Maximální počet přistavených VOK po dobu platnosti smlouvy je 250 kusů za cenu 1 500 000 korun bez DPH. Doba trvání smlouvy je do 31. prosince 2022. 

Počty velkoobjemových kontejnerů přidělených Praze 4 pražským magistrátem v minulých letech:

rok 2018 – 636 kusů

rok 2019 – 636 kusů

rok 2020 – 625 kusů

rok 2021 – 263 kusů

rok 2022 – 130 kusů (počet pro 1. pololetí, počet pro druhé pololetí nebyl doposud stanoven) 

Zdroj: MČ Praha 4


Autor: Hla

Ke zhoršení psychického stavu u dětí dochází stále častěji. Nový školní projekt otevírá zásadní témata a učí je zvládat rizikové situace

Včera ve 13:00

Tento týden žáci základních a středních škol převezmou pololetní vysvědčení. Bývalo zvykem, že se v tomto období celá řada dětí a mladistvých obracela na Linku bezpečí s obavami plynoucími z reakce rodičů. Jenže to už je zdá se minulost. S odkazem na vývoj dlouhodobých statistik to tvrdí Soňa...

Další články
Nahoru