dnes
Pátek - zatazeno
2°C
zítra
Sobota - obcasny-dest
4°C
pozítří
Neděle - oblacno
3°C
Praha 4 přichází se změnou údržby travnatých ploch, nejen kvůli klimatu
V Praze 4 nově v kruzích kolem stromů nesekají trávu. Foto (2x): TH

Praha 4 přichází se změnou údržby travnatých ploch, nejen kvůli klimatu

Při údržbě trávníků na veřejných prostranství letos Praha 4 přistoupila k některým změnám, z nichž nejviditelnější bylo přerušení sečí v červenci, což vyvolalo řadu kritických reakcí se strany občanů. O tom, jak největší městská část v metropoli přistupuje k údržbě zatravněných ploch a co chystá do budoucna, hovoří v rozhovoru pro server Pražský patriot radní Prahy 4 pro životní prostředí Tomáš Hrdinka (ANO).

sece-p4-clanek Proč jste zkraje prázdnin přerušili sekání trávníků?
Chtěli jsme respektovat metodické doporučení pro údržbu travnatých ploch v období vysokých teplot a sucha, které vydal magistrát na jaře. V něm je, mimo jiné, uvedeno, že se nemá sekat, když je průměrná denní teplota vzduchu vyšší než 26 stupňů a přetrvává dlouhodobé horko či sucho se střednědobým výhledem. Nicméně důvodem je i omezení prašnosti a hlučnosti v už tak stresovém období.

Jaké byly reakce lidí?
Občané volali a psali emaily, ptali se, proč nesekáme. S postupem času bylo zhruba 80 procent reakcí kritických k zastavení sečí, na počátku tomu ale bylo naopak. Metodické doporučení chceme dodržovat i nadále, při extrémních klimatických a hydrologických podmínkách skutečně sekat nebudeme. Ale jinak ctíme názor občanů, že chtějí mít trávníky v zástavbě udržované, takže v jiných obdobích budeme sekat pravidelně dle harmonogramu. Tomuto přístupu osobně rozumím, musíme si uvědomit, že žijeme ve městě, nikoliv v přírodní rezervaci.

radni-tomas-hrdinka

RNDr. Tomáš Hrdinka Ph.D.

Jaký režim sečí tedy bude nastaven?
Rádi bychom nastavili takový režim, aby byly parkové a rovné plochy v zástavbě pravidelně sekány, kdežto na příkřejších svazích, podél toků, lesů, alejí a kolem kmenů stromů by se seče omezily a tráva nechala vyrůst. Opět ale připomenu, že se vším respektem k výše uvedenému metodickému doporučení. Také bychom rádi omezili počet ploch udržovaných pomocí křovinořezů či motorových kos a více využívali strojové rotační sekačky, které nechávají při seči vyšší stéblo.

Když ale nebudete nějaký čas sekat, vysemení se plevel, že?
Ano, to se bohužel stalo letos, kdy po jarních deštích a letní zástavě sečí na mnoha místech vyrostl a vysemenil se plevel, například ke psům agresívní ječmen myší. Proto příští rok budeme muset intenzivněji sekat trávu na jaře, aby neměl plevel vůbec čas dorůst do stadia, kdy vykvete, případně se i vysemení. Víme že, že někteří občané mají na travní pyly alergie.

V oblastech, kde mimo horká a suchá období intenzivně sekáte, necháváte kolem stromů kruhy s vyšší trávou. Proč?
Není to kvůli zadržování vody a ochlazování vzduchu, jak si někteří občané myslí. Takový efekt suchá a přerostlá tráva nemá. Ale i za nepříznivých podmínek to může být útočiště pro hmyz a jiné drobné organismy. Je to takový kompromis, trávníky jsou posekané, ale kolem stromů mohou být plochy, které plní do jisté míry funkci louky či lokálního biotopu.

Takže se zakládáním luk Praha 4, jako třeba některé jiné městské části, nepočítá?
Vrátím se k tomu, co jsem již řekl. Občané čtyřky preferují v zástavbě udržované trávníky, nepřejí si mít mezi bytovými domy nesekané louky. Nejen kvůli alergiím a estetickému hledisku, ale třeba i kvůli klíšťatům. Nicméně v často neudržovaných středových pásech komunikací, na kruhových objezdech a v travnatých plochách na okraji zástavby by luční rostliny růst a kvést mohly a rádi to podpoříme. Budeme jednat s Technickou správou komunikací, která se o tyto plochy stará. My na takových místech sekat a ani tam nic vysazovat o své vůli nemůžeme. Staráme se především trávníky v zástavbě, a to na ploše o celkové rozloze přes tři miliony metrů čtverečních. Je proto složité ohlídat vhodnou údržbu každého kousku zeleně a spolupráce s občany a jejich podněty budou proto vždycky na místě a děkujeme za ně.


Praha 3 rozšiřuje úřední hodiny

Včera v 11:47

Praha 3 se na mimořádném zasedání usnesla o rozšíření úředních hodin radnice po dobu trvání nouzového stavu. Cílem je zajištění poskytnutí služeb úřadu všem klientům za bezpečných a důstojných podmínek.

V Praze se otevírá Honorární konzulát Islandu

Včera v 09:14

V úterý 1. prosince oficiálně otevírá Honorární konzulát Islandu v Praze. Honorární konzulkou je advokátka Klára Dvořáková z kanceláře Holubová advokáti, jediná oficiální zástupkyně Islandu v České republice.

Praha 5: Zasedne Řídící skupina ke Strategii rozvoje 2030+

25. listopadu 2020 ve 20:07

Zítra, 26. listopadu, bude od 14 hodin zasedat Řídící skupina ke Strategii rozvoje 2030+. Prezentace analytické části Strategie rozvoje za jednotlivé Odborné skupiny Strategie proběhne formou online setkání přes platformu LifeSize.

Zasedání zastupitelstva. Praha 6 zveřejnila program

25. listopadu 2020 v 16:29

V pátek 27. listopadu se od 10 hodin koná v kongresovém sálu Orea Hotelu Pyramida patnácté zasedání Zastupitelstva městské části Praha 6.  

Vaříme za vás. Kampaň má pomoci pražským restauracím

25. listopadu 2020 ve 13:18

Magistrát hlavního města Prahy ve spolupráci s Asociací hotelů a restaurací (AHR ČR) a Svazem obchodu a cestovního ruchu (SOCR) připravil kampaň s názvem Vaříme za vás na podporu pražských restaurací. Jejím cílem je vyzývat Pražany, aby si kupovali jídlo a nápoje přímo z výdejních okének podniků a...

Sněmovna se rozsvítí červeně

25. listopadu 2020 ve 13:13

Dnes se rozsvítí budova Poslanecké sněmovny červeným světlem. Stane se tak u příležitosti tzv. „Červené středy“ – mezinárodního dne lidí pronásledovaných pro svou víru.

Další články
Nahoru