Dnes Pondělí - polojasno 31°C
Zítra Úterý - bourky 25°C
Pondělí 21. 6. 2021
Svátek má Alois
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Praha 4 přichází se změnou údržby travnatých ploch, nejen kvůli klimatu
V Praze 4 nově v kruzích kolem stromů nesekají trávu. Foto (2x): TH

Praha 4 přichází se změnou údržby travnatých ploch, nejen kvůli klimatu

Při údržbě trávníků na veřejných prostranství letos Praha 4 přistoupila k některým změnám, z nichž nejviditelnější bylo přerušení sečí v červenci, což vyvolalo řadu kritických reakcí se strany občanů. O tom, jak největší městská část v metropoli přistupuje k údržbě zatravněných ploch a co chystá do budoucna, hovoří v rozhovoru pro server Pražský patriot radní Prahy 4 pro životní prostředí Tomáš Hrdinka (ANO).

sece-p4-clanek Proč jste zkraje prázdnin přerušili sekání trávníků?
Chtěli jsme respektovat metodické doporučení pro údržbu travnatých ploch v období vysokých teplot a sucha, které vydal magistrát na jaře. V něm je, mimo jiné, uvedeno, že se nemá sekat, když je průměrná denní teplota vzduchu vyšší než 26 stupňů a přetrvává dlouhodobé horko či sucho se střednědobým výhledem. Nicméně důvodem je i omezení prašnosti a hlučnosti v už tak stresovém období.

Jaké byly reakce lidí?
Občané volali a psali emaily, ptali se, proč nesekáme. S postupem času bylo zhruba 80 procent reakcí kritických k zastavení sečí, na počátku tomu ale bylo naopak. Metodické doporučení chceme dodržovat i nadále, při extrémních klimatických a hydrologických podmínkách skutečně sekat nebudeme. Ale jinak ctíme názor občanů, že chtějí mít trávníky v zástavbě udržované, takže v jiných obdobích budeme sekat pravidelně dle harmonogramu. Tomuto přístupu osobně rozumím, musíme si uvědomit, že žijeme ve městě, nikoliv v přírodní rezervaci.

radni-tomas-hrdinka

RNDr. Tomáš Hrdinka Ph.D.

Jaký režim sečí tedy bude nastaven?
Rádi bychom nastavili takový režim, aby byly parkové a rovné plochy v zástavbě pravidelně sekány, kdežto na příkřejších svazích, podél toků, lesů, alejí a kolem kmenů stromů by se seče omezily a tráva nechala vyrůst. Opět ale připomenu, že se vším respektem k výše uvedenému metodickému doporučení. Také bychom rádi omezili počet ploch udržovaných pomocí křovinořezů či motorových kos a více využívali strojové rotační sekačky, které nechávají při seči vyšší stéblo.

Když ale nebudete nějaký čas sekat, vysemení se plevel, že?
Ano, to se bohužel stalo letos, kdy po jarních deštích a letní zástavě sečí na mnoha místech vyrostl a vysemenil se plevel, například ke psům agresívní ječmen myší. Proto příští rok budeme muset intenzivněji sekat trávu na jaře, aby neměl plevel vůbec čas dorůst do stadia, kdy vykvete, případně se i vysemení. Víme že, že někteří občané mají na travní pyly alergie.

V oblastech, kde mimo horká a suchá období intenzivně sekáte, necháváte kolem stromů kruhy s vyšší trávou. Proč?
Není to kvůli zadržování vody a ochlazování vzduchu, jak si někteří občané myslí. Takový efekt suchá a přerostlá tráva nemá. Ale i za nepříznivých podmínek to může být útočiště pro hmyz a jiné drobné organismy. Je to takový kompromis, trávníky jsou posekané, ale kolem stromů mohou být plochy, které plní do jisté míry funkci louky či lokálního biotopu.

Takže se zakládáním luk Praha 4, jako třeba některé jiné městské části, nepočítá?
Vrátím se k tomu, co jsem již řekl. Občané čtyřky preferují v zástavbě udržované trávníky, nepřejí si mít mezi bytovými domy nesekané louky. Nejen kvůli alergiím a estetickému hledisku, ale třeba i kvůli klíšťatům. Nicméně v často neudržovaných středových pásech komunikací, na kruhových objezdech a v travnatých plochách na okraji zástavby by luční rostliny růst a kvést mohly a rádi to podpoříme. Budeme jednat s Technickou správou komunikací, která se o tyto plochy stará. My na takových místech sekat a ani tam nic vysazovat o své vůli nemůžeme. Staráme se především trávníky v zástavbě, a to na ploše o celkové rozloze přes tři miliony metrů čtverečních. Je proto složité ohlídat vhodnou údržbu každého kousku zeleně a spolupráce s občany a jejich podněty budou proto vždycky na místě a děkujeme za ně.


Na Karlově náměstí si bezpečnostní situace vyžádala častější kontroly

Včera ve 22:22

Praha 2 se v uplynulých týdnech zaměřila na řešení zhoršené bezpečnostní situace na Karlově náměstí, iniciovala častější policejní kontroly v lokalitě. Městská část o tom informovala v tiskové zprávě.

Provozní doba pracovišť pražského magistrátu

Včera ve 21:03

Magistrát upravuje od pondělí 21. června provoz pro veřejnost na pracovištích hlavní podatelny, který byl až dosud z důvodů pandemie covid-19 omezen. 

Architektonická soutěž navrhne reprezentativní prostor mezi Stromovkou a Letnou

19. června 2021 v 08:08

Oblast u Národního technického muzea a Národního zemědělského muzea nalezne novou podobu v architektonické soutěži. Rada hlavního města Prahy pověřila Institut plánování a rozvoje hl. m. Prahy (IPR) přípravou urbanisticko-architektonické soutěže o návrh na řešení tohoto...

Představitelé Prahy a Vídně podepsali dohodu o vzájemné spolupráci

19. června 2021 v 08:00

Dlouholeté neformální partnerství nyní stvrdili primátor Prahy Zdeněk Hřib a starosta Vídně Michael Ludwig oficiální smlouvou o spolupráci mezi oběma městy, která má platnost příštích pět let. 

Zaměstnanci pražských škol dostanou přidáno o půl miliardy korun

19. června 2021 v 07:47

Pražští radní odsouhlasili předložený návrh na posílení mzdových prostředků pro pracovníky škol a školských zařízení, jejichž zřizovatelem je hlavní město Praha a městské části. 

Milion chvilek vystaví v neděli finální účet Babišovi a jeho vládě

19. června 2021 v 06:22

V neděli 20. června se od 16 hodin uskuteční na Václavském náměstí v Praze demonstrace s názvem Jdeme do finále: NECOUVNEME!, na které spolek Milion chvilek pro demokracii zúčtuje se současnou vládou. Na akci Chvilkaři sepíšou všechny problémy a kauzy Babišovy politiky na velkou účtenku...

Další články
Nahoru