dnes
Pátek - polojasno
20°C
zítra
Sobota - obcasny-dest
16°C
pozítří
Neděle - zatazeno
19°C
Praha 4 přichází se změnou údržby travnatých ploch, nejen kvůli klimatu
V Praze 4 nově v kruzích kolem stromů nesekají trávu. Foto (2x): TH

Praha 4 přichází se změnou údržby travnatých ploch, nejen kvůli klimatu

Při údržbě trávníků na veřejných prostranství letos Praha 4 přistoupila k některým změnám, z nichž nejviditelnější bylo přerušení sečí v červenci, což vyvolalo řadu kritických reakcí se strany občanů. O tom, jak největší městská část v metropoli přistupuje k údržbě zatravněných ploch a co chystá do budoucna, hovoří v rozhovoru pro server Pražský patriot radní Prahy 4 pro životní prostředí Tomáš Hrdinka (ANO).

sece-p4-clanek Proč jste zkraje prázdnin přerušili sekání trávníků?
Chtěli jsme respektovat metodické doporučení pro údržbu travnatých ploch v období vysokých teplot a sucha, které vydal magistrát na jaře. V něm je, mimo jiné, uvedeno, že se nemá sekat, když je průměrná denní teplota vzduchu vyšší než 26 stupňů a přetrvává dlouhodobé horko či sucho se střednědobým výhledem. Nicméně důvodem je i omezení prašnosti a hlučnosti v už tak stresovém období.

Jaké byly reakce lidí?
Občané volali a psali emaily, ptali se, proč nesekáme. S postupem času bylo zhruba 80 procent reakcí kritických k zastavení sečí, na počátku tomu ale bylo naopak. Metodické doporučení chceme dodržovat i nadále, při extrémních klimatických a hydrologických podmínkách skutečně sekat nebudeme. Ale jinak ctíme názor občanů, že chtějí mít trávníky v zástavbě udržované, takže v jiných obdobích budeme sekat pravidelně dle harmonogramu. Tomuto přístupu osobně rozumím, musíme si uvědomit, že žijeme ve městě, nikoliv v přírodní rezervaci.

radni-tomas-hrdinka

RNDr. Tomáš Hrdinka Ph.D.

Jaký režim sečí tedy bude nastaven?
Rádi bychom nastavili takový režim, aby byly parkové a rovné plochy v zástavbě pravidelně sekány, kdežto na příkřejších svazích, podél toků, lesů, alejí a kolem kmenů stromů by se seče omezily a tráva nechala vyrůst. Opět ale připomenu, že se vším respektem k výše uvedenému metodickému doporučení. Také bychom rádi omezili počet ploch udržovaných pomocí křovinořezů či motorových kos a více využívali strojové rotační sekačky, které nechávají při seči vyšší stéblo.

Když ale nebudete nějaký čas sekat, vysemení se plevel, že?
Ano, to se bohužel stalo letos, kdy po jarních deštích a letní zástavě sečí na mnoha místech vyrostl a vysemenil se plevel, například ke psům agresívní ječmen myší. Proto příští rok budeme muset intenzivněji sekat trávu na jaře, aby neměl plevel vůbec čas dorůst do stadia, kdy vykvete, případně se i vysemení. Víme že, že někteří občané mají na travní pyly alergie.

V oblastech, kde mimo horká a suchá období intenzivně sekáte, necháváte kolem stromů kruhy s vyšší trávou. Proč?
Není to kvůli zadržování vody a ochlazování vzduchu, jak si někteří občané myslí. Takový efekt suchá a přerostlá tráva nemá. Ale i za nepříznivých podmínek to může být útočiště pro hmyz a jiné drobné organismy. Je to takový kompromis, trávníky jsou posekané, ale kolem stromů mohou být plochy, které plní do jisté míry funkci louky či lokálního biotopu.

Takže se zakládáním luk Praha 4, jako třeba některé jiné městské části, nepočítá?
Vrátím se k tomu, co jsem již řekl. Občané čtyřky preferují v zástavbě udržované trávníky, nepřejí si mít mezi bytovými domy nesekané louky. Nejen kvůli alergiím a estetickému hledisku, ale třeba i kvůli klíšťatům. Nicméně v často neudržovaných středových pásech komunikací, na kruhových objezdech a v travnatých plochách na okraji zástavby by luční rostliny růst a kvést mohly a rádi to podpoříme. Budeme jednat s Technickou správou komunikací, která se o tyto plochy stará. My na takových místech sekat a ani tam nic vysazovat o své vůli nemůžeme. Staráme se především trávníky v zástavbě, a to na ploše o celkové rozloze přes tři miliony metrů čtverečních. Je proto složité ohlídat vhodnou údržbu každého kousku zeleně a spolupráce s občany a jejich podněty budou proto vždycky na místě a děkujeme za ně.


Praha 4: Dotace na využití srážkových vod

Včera v 11:24

Radnice Prahy 4 vyhlásila druhou výzvu dotačního programu na podporu akumulace a využití srážkových vod pro rok 2020. Chce tak podpořit občany při pořízení retenčních nádob na podporu akumulace a lokálního využití srážkových vod.

Magistrát upravuje provoz

3. června 2020 v 19:55

V souvislosti s uvolňováním mimořádných opatření upravil Magistrát hl. m. Prahy provoz v budově Nové radnice.

Praha 13 odpustí podnikatelům místní poplatek z pobytu

3. června 2020 v 11:24

V souvislosti s uvolňováním opatření proti šíření onemocnění Covid-19 v České republice rozhodla Praha 13 na svém zasedání 1. června o prominutí místního poplatku z pobytu podnikatelským subjektům na území městské části Praha 13. Důvodem je zmírnění negativních dopadů koronavirové...

Praha vyhlásila výběrové řízení na ředitele nebo ředitelku magistrátu

3. června 2020 v 07:31

Primátor Zdeněk Hřib vyhlásil výběrové řízení na místo ředitele nebo ředitelky Magistrátu hl. m. Prahy.  Zájemci o tuto pozici se mohou přihlásit do 30. června.

Všeobecná fakultní nemocnice bude spolupracovat s mladými architekty

2. června 2020 v 10:07

Oživení čekáren, venkovních prostor i moderní řešení budov a celého komplexu Všeobecné fakultní nemocnice v Praze (VFN) je nově součástí výuky studentů mezinárodní vysoké školy architektury ARCHIP. Téma zdravotnických zařízení byla přitom dosud architekty velmi opomíjená. Mladí talenti by mohli...

Praha 11: Jednání Výboru pro otevřenou radnici a digitalizaci

2. června 2020 v 07:01

Jednání Výboru pro otevřenou radnici a digitalizaci ZMČ Praha 11 je veřejné a koná se dnes, v úterý 2. června od 17 hodin v zasedací místnosti „C“, v budově úřadu MČ Praha 11, Ocelíkova 672/1, Praha – Háje.

Praha 8: Přijďte naplánovat budoucnost Palmovky

1. června 2020 v 11:52

Diskuse s odborníky a procházky Prahou 8. Praha 8 zve na akce, ve kterých budou moci obyvatelé hlavního města ovlivnit podobu veřejných prostranství v pražské Libni.

Pražská zoo nevyčerpala denní návštěvnický limit

31. května 2020 v 17:05

Zatímco včera Zoo Praha dosáhla denního limitu návštěvníků už ve 13 hodin, dnes kvůli špatnému počasí byl o návštěvu zahrady podstatně menší zájem, takže se dostalo na všechny zájemce. V 17 hodin, jen 60 minut před zavírací dobou, hlásila zoo návštěvnost necelých 2500 lidí. Povolený limit je...

Další články
Nahoru