Dnes Sobota - jasno 9°C
Zítra Neděle - jasno 9°C
Sobota 3. 6. 2023
Svátek má Tamara
Newsletter Pražský patriot
Pro odběr ranního přehledu článků za posledních 24 hodin se přihlaste zde.
Praha 4 přichází se změnou údržby travnatých ploch, nejen kvůli klimatu
V Praze 4 nově v kruzích kolem stromů nesekají trávu. Foto (2x): TH

Praha 4 přichází se změnou údržby travnatých ploch, nejen kvůli klimatu

Při údržbě trávníků na veřejných prostranství letos Praha 4 přistoupila k některým změnám, z nichž nejviditelnější bylo přerušení sečí v červenci, což vyvolalo řadu kritických reakcí se strany občanů. O tom, jak největší městská část v metropoli přistupuje k údržbě zatravněných ploch a co chystá do budoucna, hovoří v rozhovoru pro server Pražský patriot radní Prahy 4 pro životní prostředí Tomáš Hrdinka (ANO).

sece-p4-clanek Proč jste zkraje prázdnin přerušili sekání trávníků?
Chtěli jsme respektovat metodické doporučení pro údržbu travnatých ploch v období vysokých teplot a sucha, které vydal magistrát na jaře. V něm je, mimo jiné, uvedeno, že se nemá sekat, když je průměrná denní teplota vzduchu vyšší než 26 stupňů a přetrvává dlouhodobé horko či sucho se střednědobým výhledem. Nicméně důvodem je i omezení prašnosti a hlučnosti v už tak stresovém období.

Jaké byly reakce lidí?
Občané volali a psali emaily, ptali se, proč nesekáme. S postupem času bylo zhruba 80 procent reakcí kritických k zastavení sečí, na počátku tomu ale bylo naopak. Metodické doporučení chceme dodržovat i nadále, při extrémních klimatických a hydrologických podmínkách skutečně sekat nebudeme. Ale jinak ctíme názor občanů, že chtějí mít trávníky v zástavbě udržované, takže v jiných obdobích budeme sekat pravidelně dle harmonogramu. Tomuto přístupu osobně rozumím, musíme si uvědomit, že žijeme ve městě, nikoliv v přírodní rezervaci.

radni-tomas-hrdinka

RNDr. Tomáš Hrdinka Ph.D.

Jaký režim sečí tedy bude nastaven?
Rádi bychom nastavili takový režim, aby byly parkové a rovné plochy v zástavbě pravidelně sekány, kdežto na příkřejších svazích, podél toků, lesů, alejí a kolem kmenů stromů by se seče omezily a tráva nechala vyrůst. Opět ale připomenu, že se vším respektem k výše uvedenému metodickému doporučení. Také bychom rádi omezili počet ploch udržovaných pomocí křovinořezů či motorových kos a více využívali strojové rotační sekačky, které nechávají při seči vyšší stéblo.

Když ale nebudete nějaký čas sekat, vysemení se plevel, že?
Ano, to se bohužel stalo letos, kdy po jarních deštích a letní zástavě sečí na mnoha místech vyrostl a vysemenil se plevel, například ke psům agresívní ječmen myší. Proto příští rok budeme muset intenzivněji sekat trávu na jaře, aby neměl plevel vůbec čas dorůst do stadia, kdy vykvete, případně se i vysemení. Víme že, že někteří občané mají na travní pyly alergie.

V oblastech, kde mimo horká a suchá období intenzivně sekáte, necháváte kolem stromů kruhy s vyšší trávou. Proč?
Není to kvůli zadržování vody a ochlazování vzduchu, jak si někteří občané myslí. Takový efekt suchá a přerostlá tráva nemá. Ale i za nepříznivých podmínek to může být útočiště pro hmyz a jiné drobné organismy. Je to takový kompromis, trávníky jsou posekané, ale kolem stromů mohou být plochy, které plní do jisté míry funkci louky či lokálního biotopu.

Takže se zakládáním luk Praha 4, jako třeba některé jiné městské části, nepočítá?
Vrátím se k tomu, co jsem již řekl. Občané čtyřky preferují v zástavbě udržované trávníky, nepřejí si mít mezi bytovými domy nesekané louky. Nejen kvůli alergiím a estetickému hledisku, ale třeba i kvůli klíšťatům. Nicméně v často neudržovaných středových pásech komunikací, na kruhových objezdech a v travnatých plochách na okraji zástavby by luční rostliny růst a kvést mohly a rádi to podpoříme. Budeme jednat s Technickou správou komunikací, která se o tyto plochy stará. My na takových místech sekat a ani tam nic vysazovat o své vůli nemůžeme. Staráme se především trávníky v zástavbě, a to na ploše o celkové rozloze přes tři miliony metrů čtverečních. Je proto složité ohlídat vhodnou údržbu každého kousku zeleně a spolupráce s občany a jejich podněty budou proto vždycky na místě a děkujeme za ně.


Autor: Jan Puci

V Letňanech zasedne kontrolní výbor

Dnes v 06:30

Ve středu 7. června v 18 hodin bude v Praze 18 jednat kontrolní výbor.

Školní psychologové dorazili na radnici Prahy 2

1. června 2023 ve 23:28

Starostka Prahy 2 a náměstkyně primátora Alexandra Udženija (ODS) se v pondělí 29. května setkala v budově radnice se školními psychology.

Praha 4: Zapojte se do diskuse o rozvoji městské části

1. června 2023 v 07:42

V červnu se v Praze 4 uskuteční několik veřejných akcí, do kterých se může zapojit veřejnost. Mluvit se bude o ulicích Pujmanové, Podolí, sídlišti Antala Staška a Zátišském potoku, jejich plánovaných proměnách a rozvoji městské části, které Prahu 4 čekají.

Další články
Nahoru