Dnes Úterý - prehanky-dest 18°C
Zítra Středa - zatazeno 23°C
Úterý 6. 6. 2023
Svátek má Norbert
Newsletter Pražský patriot
Pro odběr ranního přehledu článků za posledních 24 hodin se přihlaste zde.
Zpravodajství

Praha 4 podpoří finančními dary Ukrajinu, k dispozici dá i volné byty

Praha 4 poskytne finanční pomoc bojující Ukrajině a přispěje na pomoc a podporu obyvatel. Poskytne finanční dar ve výši 500 tisíc korun organizaci Člověk v tísni na humanitární pomoc obyvatelům Ukrajiny. Částku 1 milion 500 tisíc korun poskytne zastupitelskému úřadu Ukrajiny v ČR na nákup obranného materiálu. Pro válečné uprchlíky vyčlení radnice volné byty. Rozhodlo o tom tento týden zastupitelstvo městské části. Odsoudilo ruskou agresi a vyjádřilo podporu a solidaritu Ukrajině v reakci na nevyprovokovaný vojenský útok ze strany Ruska.

„Putinův režim neohrožuje jen nezávislost a územní celistvost Ukrajiny, ale stává se hrozbou pro mír a dobré vztahy v Evropě,“ uvedla starostka Irena Michalcová (ANO 2011). „Všichni si uvědomujeme, jak touto nesmyslnou válkou trpí nejen vojáci, ale i civilní obyvatelstvo. Denně vidíme obrázky zraněných a zabitých dětí, zoufalé lékaře bojující o každý život i ve zcela nevyhovujících podmínkách, a na druhé straně záběry raket, kterými agresor útočí na obytné domy. Jsem si jista, že nemluvím jen sama za sebe, když říkám, že si přejeme, aby nesmyslný konflikt a utrpení skončily co nejdříve.“

Vzhledem ke kritické a těžko předvídatelné situaci na Ukrajině je zřejmé, že země bude potřebovat dlouhodobou humanitární pomoc. I v případě, že podaří situaci vyřešit smírně, bude nutné řešit nejen nepříznivou situaci lidí, které ruská invaze donutila nedobrovolně opustit domovy, ale i obyvatel, kteří ukrajinské území neopustili. Proto Praha 4 podpoří humanitární organizaci Člověk v tísni, která působí na Ukrajině a dlouhodobě a pomáhá lidem zasaženým ozbrojeným konfliktem.

„Ukrajinský národ je velmi statečný a brání svou zemi odhodlaně, bez pomoci ale agresora neporazí. Je proto na místě nabídnout veškerou pomoc, kterou je naše městská část schopna poskytnout – a poskytnout ji co nejrychleji,“ uvedl zastupitel Jan Hora (Pirátská strana), který zastupitelstvu návrh na pomoc Ukrajině předložil. „Je zcela na místě si uvědomit nebezpečí, které kroky ruské vlády představují pro mír v Evropě. Ukrajina nyní bojuje i za nás.“

„Aktuální situace na Ukrajině vyžaduje především bojové prostředky, obranné vybavení, léky a paliva a je dobře že i naše městská část dokáže k obraně Ukrajiny přispět,“ uvedl 1. místostarosta pro finance, dopravu a evropské fondy Zdeněk Kovářík (ODS).

Praha 4 se proto připojila i k této podpoře formou finančního daru na účet zastupitelského úřadu Ukrajinské republiky.

Zároveň lze v krátkém čase očekávat příchod dalších válečných uprchlíků z Ukrajiny. To nejdůležitější, co může městská část v této situaci udělat, je postarat se co největší počet lidí. Muži, kteří na Ukrajině zůstávají a bojují, musí vědět, že jejich blízcí jsou v bezpečí a je o ně postaráno. Zastupitelstvo městské části Praha 4 současně s finanční pomocí schválilo záměr vyhradit pro pomoc válečným uprchlíkům z Ukrajiny volné a obyvatelné byty, kterými městská část Praha 4 disponuje.


Autor: TZ, red

Náměstek Hlaváček a starostové řešili bytovou situaci v Praze

Včera ve 23:05

Ve středu 31. května se uskutečnilo setkání Petra Hlaváčka (STAN), náměstka primátora pro oblast strategického a územního rozvoje, se starosty pražských městských částí a jejich představiteli zodpovědnými za územní rozvoj. Tématem setkání bylo společné řešení bytové situace v hlavním...

V Praze 11 bude jednat Komise pro seniory

Včera v 11:47

Jednání komise seniorů je veřejné a bude se konat ve úterý 6. června od 16 hodin v zasedací místnosti v budově Úřadu MČ Praha 11, Vidimova 1324–1325.

Od azbestové zátěže byl definitivně vyčištěn areál bývalého hotelu InterContinental

4. června 2023 v 15:24

Objekt č. p. 44 areálu bývalého hotelu InterContinental byl v průběhu čtvrtka a pátku 1. a 2. června, za celé řady preventivních opatření nad rámec zákonných požadavků, zbaven azbestové zátěže, jež byla v 70. letech v době vzniku stavby běžná. Tím je prostředí, které prochází celkovou...

V Letňanech zasedne kontrolní výbor

3. června 2023 v 06:30

Ve středu 7. června v 18 hodin bude v Praze 18 jednat kontrolní výbor.

Školní psychologové dorazili na radnici Prahy 2

1. června 2023 ve 23:28

Starostka Prahy 2 a náměstkyně primátora Alexandra Udženija (ODS) se v pondělí 29. května setkala v budově radnice se školními psychology.

Další články
Nahoru