Dnes Úterý - oblacno 3°C
Zítra Středa - oblacno 2°C
Úterý 18. 1. 2022
Svátek má Vladislav
Koronavirus
Aktuální informace o epidemii.
Praha 4 nesouhlasí s postupem magistrátu ohledně plánovaného věžáku na Budějovické
Jedna z dříve navrhovaných podob Administrativního centra Budějovická. Vizualizace: studioam.cz

Praha 4 nesouhlasí s postupem magistrátu ohledně plánovaného věžáku na Budějovické

Vedení radnice Prahy 4 se ohradilo proti rozhodnutí pražského magistrátu, který nařídil místnímu stavebnímu úřadu vydat rozhodnutí o umístění stavby týkající se plánovaného věžáku na rohu ulic Vyskočilova a Budějovická. Radnice se stavbou dlouhodobě nesouhlasí, a navíc je v rozporu s územním plánem, uvedl mluvčí městské části Jiří Bigas. Magistrát se výtce brání, podle mluvčího Víta Hofmana šlo pouze o procesní krok k odstranění nečinnosti stavebního úřadu a magistrát neposuzoval samotnou podstatu, jakou je oprávněnost stavby.

Praha 4 dlouhodobě a opakovaně odmítá téměř dvacetipodlažní, více než 70 metrů vysokou budovu Administrativního centra Budějovická na rohu ulic Budějovická a Vyskočilova.

Magistrát sice v minulosti vydal rozhodnutí, podle něhož takový projekt není v souladu s územním plánem, přesahuje výškově okolní zástavbu a porušuje předpisy o oslunění a osvětlení, nyní ale nařídil Stavebnímu úřadu Prahy 4, aby rozhodl ve věci žádosti společnosti OPAL REAL o vydání rozhodnutí o umístění stavby nazvané AC Budějovická.

„Od roku 2014 říkáme ne a magistrát s námi souhlasil. Co se stalo, že změnil stanovisko? Rozpor s územním plánem potvrzují i znalecké posudky, které jsme magistrátu poskytli v rámci odvolacího řízení. Jsem velmi rozhořčen rozhodnutím odvolacího orgánu, který se zřejmě závěry těchto posudků vůbec nezabýval, a naopak posoudil všechny odvolací námitky investora stavby jako důvodné,“ uvedl radní Prahy 4 pro územní rozvoj a výstavbu Patrik Opa (ODS).

Výškový objekt s pěti podzemními a 19 nadzemními podlažími se chystá postavit společnost OPAL REAL. Praha 4 nadále trvá na tom, že taková stavba je zejména z hlediska své výšky v rozporu s limity možného rozvoje ve stabilizovaném území, což konstatoval i znalecký posudek a ve svém rozhodnutí z roku 2016 uvedl také magistrátní odbor stavebního řádu. Proti stavbě až 72 metrů vysokého domu už dříve sepsali petici místní obyvatelé a radnice vydala několik nesouhlasných stanovisek.

„Takto naddimenzovaná administrativní budova, která naprosto zásadním způsobem ohrožuje funkci okolních obytných budov, do této lokality určitě nepatří. Zásadním negativním dopadem je, že obyvatelé domů v okolí přijdou o světlo a o slunce, sníží se jim komfort bydlení i kvalita života,“ sdělil Opa.

Magistrát s výtkou radnice nesouhlasí. „Jednalo se o procesní krok k odstranění nečinnosti stavebního úřadu. Magistrát nikterak neposuzoval samotnou podstatu, jakou je oprávněnost stavby, ale příkazem jsme pouze odstranili nečinnost stavebního úřadu," sdělil ČTK mluvčí magistrátu Vít Hofman.

„Praha 4 opakovaně upozorňuje také na nevhodnost napojení stavby do přetíženého dopravního uzlu Budějovická – Vyskočilova – Ješetická, které by dopravu v lokalitě dále zahustilo. To by následně vedlo k jejímu částečnému odklonění do vedlejších obydlených ulic, zejména Ješetické, která se tím stane hlavní komunikací pro obsluhu administrativního centra Budějovická,“ uvedla Lucie Michková (ODS), členka zastupitelstva a předsedkyně Výboru pro bezpečnost Zastupitelstva městské části Praha 4.


Autor: puc

Evropský vzdělávací festival Science on Stage míří do Prahy

Včera ve 14:14

V březnu se hlavní město bude moci pyšnit pořádáním největšího evropského vzdělávacího veletrhu pro učitele Science on Stage 2022. Uskuteční se poprvé v České republice, a to od 24. do 27. března. 

Dotace v Praze 4: Lhůta pro podání žádostí končí v úterý

16. ledna 2022 v 17:37

Odbor kultury, sportu a dotační politiky Úřadu MČ Praha 4 na facebookovém profilu městské části zveřejnil upozornění pro žadatele v rámci dotačních programů čtvrté městské části.  

Praha 2 si připomíná oběť Jana Palacha

16. ledna 2022 ve 13:00

Dnes si připomínáme oběť studenta Jana Palacha, který svým činem apeloval na ostatní, aby nikdy nepřestali usilovat o demokracii.

Zahradní úpravy ve Vojanových sadech a na Kampě

15. ledna 2022 v 19:43

V příštích týdnech budou probíhat úpravy některých keřových skupin ve Vojanových sadech a v parku Kampa.

Praha vydává nový plán ochrany památkové rezervace

14. ledna 2022 v 18:00

Hlavní město knižně vydává nejdůležitější dokument pro ochranu památkové rezervace zapsané na seznam UNESCO. Management plán ochrany světového kulturního dědictví Historického centra Prahy 001 je závazným dokumentem, jenž obsahuje podrobný plán ochrany historického centra Prahy. Stanovuje také...

Studenti navrhují podobu nové Vltavské filharmonie

14. ledna 2022 v 08:38

Účastníci 14. ročníku studentské architektonické soutěže společnosti Central Group o inspirativní návrh podoby nové národní koncertní budovy mohou své návrhy posílat ještě do konce ledna. Soutěž na téma „Návrh národní koncertní budovy – Vltavská filharmonie“ a podtitulem „Jakou podobu by mohla mít...

Další články
Nahoru