Dnes Čtvrtek - zatazeno 18°C
Zítra Pátek - oblacno 18°C
Čtvrtek 23. 3. 2023
Svátek má Ivona
Zpravodajství
Novinky z hlavního města
Praha 4 nesouhlasí s postupem magistrátu ohledně plánovaného věžáku na Budějovické
Jedna z dříve navrhovaných podob Administrativního centra Budějovická. Vizualizace: studioam.cz

Praha 4 nesouhlasí s postupem magistrátu ohledně plánovaného věžáku na Budějovické

Vedení radnice Prahy 4 se ohradilo proti rozhodnutí pražského magistrátu, který nařídil místnímu stavebnímu úřadu vydat rozhodnutí o umístění stavby týkající se plánovaného věžáku na rohu ulic Vyskočilova a Budějovická. Radnice se stavbou dlouhodobě nesouhlasí, a navíc je v rozporu s územním plánem, uvedl mluvčí městské části Jiří Bigas. Magistrát se výtce brání, podle mluvčího Víta Hofmana šlo pouze o procesní krok k odstranění nečinnosti stavebního úřadu a magistrát neposuzoval samotnou podstatu, jakou je oprávněnost stavby.

Praha 4 dlouhodobě a opakovaně odmítá téměř dvacetipodlažní, více než 70 metrů vysokou budovu Administrativního centra Budějovická na rohu ulic Budějovická a Vyskočilova.

Magistrát sice v minulosti vydal rozhodnutí, podle něhož takový projekt není v souladu s územním plánem, přesahuje výškově okolní zástavbu a porušuje předpisy o oslunění a osvětlení, nyní ale nařídil Stavebnímu úřadu Prahy 4, aby rozhodl ve věci žádosti společnosti OPAL REAL o vydání rozhodnutí o umístění stavby nazvané AC Budějovická.

„Od roku 2014 říkáme ne a magistrát s námi souhlasil. Co se stalo, že změnil stanovisko? Rozpor s územním plánem potvrzují i znalecké posudky, které jsme magistrátu poskytli v rámci odvolacího řízení. Jsem velmi rozhořčen rozhodnutím odvolacího orgánu, který se zřejmě závěry těchto posudků vůbec nezabýval, a naopak posoudil všechny odvolací námitky investora stavby jako důvodné,“ uvedl radní Prahy 4 pro územní rozvoj a výstavbu Patrik Opa (ODS).

Výškový objekt s pěti podzemními a 19 nadzemními podlažími se chystá postavit společnost OPAL REAL. Praha 4 nadále trvá na tom, že taková stavba je zejména z hlediska své výšky v rozporu s limity možného rozvoje ve stabilizovaném území, což konstatoval i znalecký posudek a ve svém rozhodnutí z roku 2016 uvedl také magistrátní odbor stavebního řádu. Proti stavbě až 72 metrů vysokého domu už dříve sepsali petici místní obyvatelé a radnice vydala několik nesouhlasných stanovisek.

„Takto naddimenzovaná administrativní budova, která naprosto zásadním způsobem ohrožuje funkci okolních obytných budov, do této lokality určitě nepatří. Zásadním negativním dopadem je, že obyvatelé domů v okolí přijdou o světlo a o slunce, sníží se jim komfort bydlení i kvalita života,“ sdělil Opa.

Magistrát s výtkou radnice nesouhlasí. „Jednalo se o procesní krok k odstranění nečinnosti stavebního úřadu. Magistrát nikterak neposuzoval samotnou podstatu, jakou je oprávněnost stavby, ale příkazem jsme pouze odstranili nečinnost stavebního úřadu," sdělil ČTK mluvčí magistrátu Vít Hofman.

„Praha 4 opakovaně upozorňuje také na nevhodnost napojení stavby do přetíženého dopravního uzlu Budějovická – Vyskočilova – Ješetická, které by dopravu v lokalitě dále zahustilo. To by následně vedlo k jejímu částečnému odklonění do vedlejších obydlených ulic, zejména Ješetické, která se tím stane hlavní komunikací pro obsluhu administrativního centra Budějovická,“ uvedla Lucie Michková (ODS), členka zastupitelstva a předsedkyně Výboru pro bezpečnost Zastupitelstva městské části Praha 4.


Autor: puc

Praha 2: Sousedské setkání s radním pro dopravu

Včera v 11:02

Sousedské setkání a diskuze a radním pro dopravu Tomášem Halvou na téma Sekaninovi ulice – zvýšení bezpečnosti chodců, snížení průjezdové rychlosti, navýšení počtu parkovacích míst či bezpečná cyklostezka.

Den Země Prahy 14: Městská část chystá bohatý program

Včera v 10:07

Hry, soutěže i poučení a bohatý doprovodný program v podobě nejrůznějších vystoupení. To všechno vás čeká ve čtvrtek 20. dubna na Dni Země Prahy 14 na prostranství u stanice metra Rajská zahrada.

Mezinárodní výstava koček 2023

Včera v 09:43

Mezinárodní výstava ušlechtilých koček se uskuteční ve dnech 1. a 2. dubna v tělocvičně ZŠ Bří Venclíků na Černém Mostě.

Zoo Praha zahájí v sobotu hlavní sezónu

Včera v 09:12

V sobotu 25. března zahájí Zoo Praha svou 92. hlavní sezónu. Slavnostní program začne v 11 hodin na terase Vzdělávacího centra.

Vtípečky se zelím a vodní dýmky

Včera v 08:59

Spojení humoru a vodních dýmek nabízí akce komediální skupiny Vtípečky se zelím, která se koná v sobotu 25. března od 20 hodin v pražském podniku Mopra Lounge & Bar. Do shisha baru zavítá celkem šest neokoukaných tváří českého stand upu – Lukáš Kaňka, Jiří Štraub, Zdeněk Hruška, Ondřej Cabal,...

Čarodějnice Prahy 14

Včera v 06:44

V Parku U Čeňku se v neděli 30. dubna od 14 do 22 hodin budou pálit čarodějnice. Pro děti jsou připraveny malování na obličej a skákací loď, dospělí se mohou těšit na Pavla Čadka a ve 21 hodin vystoupí VOXEL. Na místě budou čtyři ohniště na opékání buřtů. Vstup je...

Přístup státu k Praze v oblasti školství se musí změnit, usnesl se Sněm starostů

21. března 2023 ve 20:33

Kdy přijde náraz a pražské děti nebudou mít kam usednout do lavic? Už přišel, shodli se starostové a starostky 57 městských částí, kteří se v pondělí 20. března sešli na vysočanské radnici Prahy 9 na Sněmu starostů. Hlavním tématem jednání byl hrozící kolaps pražského školství, katastrofální...

Další články
Nahoru