Dnes Středa - prehanky-dest 5°C
Zítra Čtvrtek - prehanky-dest 5°C
Středa 1. 2. 2023
Svátek má Hynek
Pražské masopusty
Letošní masopustová sezona v Praze zahrnuje řadu akcí
Praha 4 nerozšíří příští rok zóny placeného stání na zbytek svého území
Parkovací zóny jsou v Praze 4 jen v některých lokalitách. A tak to zůstane i příští rok. Foto: puc

Praha 4 nerozšíří příští rok zóny placeného stání na zbytek svého území

I když Praha 4 plánovala zavést zóny placeného stání za zbývající území městské části, nakonec k rozšíření nedojde. Důvodem je nesouhlasný postoj místních obyvatel, podle nichž je současný rozsah zón dostačující. Rozšířením zón chtěla radnice řešit potíže s parkováním zejména v oblasti Novodvorské ulice, Krčského sídliště, Nového Spořilova a Hodkoviček.    

O tom, že Praha 4 nepožádá o rozšíření zóny placeného stání (ZPS), rozhodli tento týden radní městské část. Konstatovali, že významný počet připomínek obyvatel v území navrhovaném pro rozšíření parkovacích zón považuje dosavadní úpravu dopravy v klidu v tomto území za vyhovující i bez rozšíření zóny placeného stání. 

V Praze 4 jsou dosud ZPS zavedeny jejich zřizovatelem, pražským magistrátem, na části území ohraničeném Jižní spojkou a hranicemi sousedních městských částí. Jejich spuštění pomohlo na mnoha místech zlepšit dostupnost parkování pro rezidenty, současně ale jako každé zavedení zón přineslo zhoršení situace za hranicí zóny. 

Navíc v mezidobí došlo ke spuštění parkovací zóny na území sousední Prahy 10, a tím se tlak na parkovací místa v Praze 4 dále zvýšil. Přesun vozidel řidičů, kteří do Prahy pravidelně dojíždějí kvůli práci, popřípadě obyvatel Prahy 4, kteří nesplňují některou z podmínek pro získání parkovacího oprávnění, do ulic, kde ZPS dosud není, způsobilo potíže zejména v oblasti Novodvorské, Krčského sídliště, Nového Spořilova a Hodkoviček.

Proto městská část nechala zpracovat analýzu rozšíření ZPS na zbylé území Prahy 4 a následně po jejím projednání objednala návrh tohoto rozšíření. Obyvatelé byli o návrhu informováni a mohli se k němu vyjádřit. 

Osobní možnost konzultace a podání připomínek využilo 30 občanů, další podněty obdržela radnice e-mailem či písemně prostřednictvím podatelny a čerpala je také z několika petic. I když zákonné podmínky pro petice splnila pouze jedna, byly připomínky v těchto peticích obsažené vzaty v úvahu. 

K navrhovanému rozšíření ZPS tak městská část obdržela více než 4 000 podnětů. Více než 3 700 s odmítnutím návrhu na rozšíření ZPS a přes 400 souhlasných, ve většině s návrhem na navýšení, nebo naopak snížení rozsahu konkrétních parkovacích míst či jiné úpravy dopravního režimu v určité lokalitě. 

Vzhledem k významnému počtu negativních připomínek Rada městské části Praha 4 nepodpořila rozšíření ZPS na zbývající část území městské části. „Vážím si velkého zájmu našich obyvatel o projednání návrhu na rozšíření parkovacích zón,“ uvedl 1. místostarosta pro dopravu, finance a evropské fondy Zdeněk Kovářík (ODS). 

„Vzhledem k vyjádřené spokojenosti s dosavadním stavem bez rozšíření ZPS prakticky téměř ze všech míst na jih od Jižní spojky nepovažuji za rozumné přistoupit nyní k dalšímu rozšíření zóny placeného stání,“ dodal.

Situace s nedostatkem parkovacích míst byla ve čtvrté městské části dlouhodobě špatná zejména podél trasy metra C, tramvajových linek v Nuslích a Podolí a v ulicích sousedících s Prahou 2 a 5, kde zóny fungovaly předtím.

Praha 4 je proto v roce 2018 zavedla na části svého území. Rozšířeny byly v prosinci 2019 o další místa, například na Dobešku nebo na Ryšánku a v okolí Zeleného pruhu.


Autor: red

Další zastávky v Praze 4 získají nové přístřešky

25. ledna 2023 ve 12:25

Dopravní podnik hl. m. Prahy (DPP) pokračuje v Praze 4 v obměně přístřešků na tramvajových zastávkách. Během uplynulého víkendu byla vyměněna zastávka Palouček na Táborské ve směru k Nuselské radnici a příští víkend, 28. ledna, přijde na řadu zastávka ve směru Pražské...

TSK využila teplého počasí. Za první lednové týdny opravila přes sedm a půl tisíce výtluků

23. ledna 2023 v 10:55

Mrazivé počasí v první polovině prosince s následnou rychlou oblevou poškodilo na řadě míst vozovky tak, že by bez provizorní opravy musela být snižována rychlost nebo jinak omezována doprava, a to zejména na hlavních tazích, kde jezdí i MHD.

Samoobslužné bezhotovostní jízdenkové terminály jsou v provozu ve všech autobusech DPP

23. ledna 2023 v 10:14

Cestující na všech městských linkách provozovaných Dopravním podnikem hl. m. Prahy (DPP) si mohou zakoupit jízdenky bezhotovostně prostřednictvím samoobslužných terminálů. DPP jich od podzimu nainstaloval 1200 kusů do všech svých autobusů, elektrobusů a trolejbusů. 

Zlíchovský tunel bude ve středu uzavřen

22. ledna 2023 v 11:53

Od 25. ledna do 26. ledna bude v noci od 23 do 5 hodin uzavřen západní tubus A (směr Barrandovský most) a druhý tubus bude jednosměrný v původním směru.

Nehoda auta, tramvaje a sypače zablokovala Argentinskou

21. ledna 2023 ve 21:43

V sobotu 21. ledna po 13 hodině zasahovali hasiči u nehody osobního automobilu, tramvaje a posypového vozu v Argentinské ulici. Událost se obešla bez zranění a hasiči na místě provedli protipožární opatření.

Stavební údržba uzavře Těšnovský tunel

21. ledna 2023 v 09:03

Z důvodu stavební údržby bude Těšnovský tunel dvě noci uzavřen.

Radnice žádá doplnit chybějící zastávku na Červeném vrchu

19. ledna 2023 v 17:50

Když dochází k plánovaným výlukám provozu tramvají a nahrazují je autobusy, obyvatelé sídliště Červený vrch přicházejí o možnost vystoupit na sídlišti ve směru z centra. Radní Prahy 6 pro dopravu Ondřej Matěj Hrubeš (ODS) se proto z podnětu místních obrátil na Ladislava Urbánka, dopravního...

Praha 6 žádá více informací o tramvajové trati na Dědinu, DPP reaguje

19. ledna 2023 v 17:39

Radní Prahy 6 pro dopravu Ondřej Matěj Hrubeš (ODS) dopisem vyzval pražský dopravní podnik (DPP), aby zlepšil informovanost veřejnosti o výstavbě tramvajové trati z Divoké Šárky na Dědinu. „Na základě toho vedení dopravního podniku slíbilo více informací o projektu na svém webu,“ sdělil v tiskové...

Další články
Nahoru