dnes
Sobota - zatazeno
8°C
zítra
Neděle - skorojasno
5°C
pozítří
Pondělí - jasno
4°C
Pražský život

Praha 4 má šest nových čestných občanů

Praha 4 udělila čestné občanství šesti osobnostem, které žijí v městské části Praha 4 a svou společensky významnou činností nebo svými výkony ve své profesi přispěli a přispívají k šíření dobrého jména městské části. 

Čestnými občany se stali Václav Neckář, Prof. Phdr. František Dvořák, DrSc., Prof. MUDr. Eduard Kuhn, DrSc., Jan Hrušínský, Jaroslava Křupalová a Prof. Ing. Richard Hindls, CSc., dr.h.c. Návrh na udělení čestného občanství dnes chválilo Zastupitelstvo městské části Praha 4.

„Jsou to lidé, kteří dosáhli výrazných úspěchů v některém oboru lidské činnosti a proslavili nejen své jméno, ale i místo, kde žijí, jsme na ně právem proto hrdi,“ uvedl starosta Pavel Caldr. „Velkými osobnostmi nejsou náhodou, své práci se věnovali a věnují s takovým úsilím, že jsou známí v celé naší zemi a často i za jejími hranicemi.“

Pro udělení čestného občanství hlasovalo 23 zastupitelů z ODS, ČSSD a Nezávislých. Ostatni členové zastupitelstva zvoleni za TOP 09 a Stranu zelených nehlasovali.

Jaroslava Křupalová žije v Praze 4, od roku 1968, tedy 46 let. Ještě jí nebylo ani deset let a už ošetřovala raněné pražské barikádníky a sháněla pro ně potraviny a lékařské potřeby. Pohybovala se hlavně mezi třemi barikádami (Terronská, Koulova a Podbabská) v dnešní Praze 6, kde tehdy bydlela. Zpočátku dělala spojku mezi barikádami, kde bylo i velitelství. Společně s dalšími 13 dětmi, aktivními účastníky Pražského povstání, byla po skončení druhé světové války přijata na Pražském hradě. Je předsedkyní Obvodního výboru Českého svazu bojovníků za svobodu Praha 4. Pořádá ve školách vzpomínkové besedy a přednášky, doprovází žáky do Terezína či Lidic.

Internista, klinický fyziolog Prof. MUDr. Eduard Kuhn, DrSc. pracuje od roku 1953 v Ústavu pro výzkum výživy lidu v Praze, byl vedoucím laboratoře energetického metabolismu a později ředitelem celého ústavu. Jako student byl nacisty odvlečen do koncentračního tábora Sachsenhausen. Na sklonku války přežil ničivý spojenecký nálet na Drážďany. Po válce získal titul MUDr. všeobecného lékařství a nastoupil do nemocnice v Plzni. Od roku 1952 pracoval jako primář interního oddělení Thomayerovy nemocnice a přednášel na fakultě všeobecného lékařství UK v Praze. V Praze 4 žije 34 let, od roku 1980.

Prof. PhDr. František Dvořák, DrSc. je významný český historik umění, v Praze 4 žije 28 let, od roku 1986. Vyučoval na Akademii výtvarných umění, na Střední uměleckoprůmyslové škole, v roce 1969 se stal docentem dějin umění a přednášel 16 let na Palackého univerzitě v Olomouci. Od roku 1950 působil také na Filmové fakultě AMU v Praze, v roce 1993 byl jmenován profesorem na Filozofické fakulty UK. Je autorem 35 uměleckých monografií, některé z nich vyšly v několika světových jazycích. Do povědomí širší veřejnosti se zapsal jako autor televizního cyklu vyprávění o historii Kalova mostu v pořadu Po Kalově mostě s prof. Františkem Dvořákem.

Statistik a ekonom Prof. Ing. Richard Hindls, CSc., dr.h.c. vystudoval Vysokou školu ekonomickou v Praze, od roku 1992 vede katedru statistiky a pravděpodobnosti na Fakultě informatiky a statistiky, v letech 2001– 2006 byl děkanem této fakulty a v letech 2006–2014 rektorem VŠE. Jeho publikační seznam čítá cca 300 položek. Je členem mnoha českých i zahraničních institucí, vědeckých rad a učených společností. Život prof. Hindlse je velmi úzce spjat s Prahou 4, kde se narodil a dlouhá léta žil. Za zmínku stojí, že Richard. Hindls je i výborným klavíristou s početnou interpretační diskografií (LP, MG, CD), která pochází z jeho mladších let. Za počet prodaných CD, MG a LP nosičů obdržel v roce 2012 Platinovou desku.

Zpěvák a herec Václav Neckář žije v Praze 4 od roku 1976, tj. 38 let. Proslavilo ho účinkování v pěvecké skupině Golden Kids, ale i sólová umělecká dráha s vlastní hudební skupinou Bacily. Jako herec se proslavil především rolí ve filmu Jiřího Menzela Ostře sledované vlaky, ale hrál i hlavní role ve filmech Skřivánci na niti, Šíleně smutná princezna, Kulhavý ďábel a Ta naše písnička česká.

Herec a principál Jan Hrušínský je pokračovatelem rodinné herecké, režisérské a ředitelské tradice Červíčků – Budínských – Hrušínských). Od roku 1976 se nepřetržitě věnuje profesionálnímu divadlu Prosadil se i v televizi a ve filmu (například Dívka na koštěti, Lítost, Jak se budí princezny, Lásky mezi kapkami deště, Konec starých časů, Místo v životě, Kráska v nesnázích, Rock podvraťáků, Habermannův mlýn). V roce 2002 založil Divadelní společnost Jana Hrušínského. Od prosince 2004 je ředitelem Divadla Na Jezerce a brzy se mu podařilo zařadit toto divadlo mezi nejnavštěvovanější scény v České republice. V Praze 4 žije od roku 1955, tj. 59 let.

 


Další články
Nahoru