Dnes Úterý - zatazeno 24°C
Zítra Středa - bourky 27°C
Úterý 28. 6. 2022
Svátek má Lubomír
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Praha 4 letos opraví ve školách třídy, hřiště i kuchyni, zateplí budovu a vymění okna
Investovat se bude letos i do školních hřišť, například v ZŠ Křesomyslova. Foto: Pražská tělovýchovná unie

Praha 4 letos opraví ve školách třídy, hřiště i kuchyni, zateplí budovu a vymění okna

Podle starostky Prahy 4 Ireny Michalcové (ANO) městská část letos realizuje řadu investic do školství. V rozhovoru popsala také zkušenosti s projektem zapojení sportovních trenérů do výuky tělocviku, hovořila také o pomoci Ukrajině a mezigeneračních aktivitách pro rodiny. 

Jaké stavební investice v oblasti školství jsou v Praze 4 v současnosti prováděny a co se letos stihne dokončit?

Praha 4 každoročně investuje do modernizace svých mateřských i základních škol značné finanční prostředky a také letos tomu nebude jinak. Koronavirová pandemie jasně ukázala, jak důležité je předškolní i školní vzdělávání, jeho kvalita i prostředí, v němž je poskytováno. 

Pro letošní rok proto plánujeme například opravy tříd, oken, fasád, ale i velké investice v podobě zateplení pláště ZŠ Filosofská anebo rozsáhlé rekonstrukce kuchyně v ZŠ Poláčkova. 

Loni bylo zprovozněno několik sportovišť ve školách, jak to vypadá letos? 

Tento rok projde opravou hřiště ZŠ Křesomyslova, druhá etapa rekonstrukce čeká školní hřiště ZŠ Na Chodovci a na zrekonstruované hřiště se také mohou těšit děti v MŠ a ZŠ Sdružení. Jsou ale i další projekty důležité pro kvalitu i dobrou atmosféru našich škol… 

Jaké?

michalcova

Starostka v dětském centru s vybranými dary

Velmi třeba dbáme na prevenci negativních jevů. Děti jsou v našich školách zvyklé pomáhat druhým, a to třeba prostřednictvím předvánočního charitativního projektu „Děti dětem“, kdy spolu s rodiči a školami darují Dětskému centru s komplexní péčí a podpůrnou rodinnou terapií při Thomayerově nemocnici dětské hygienické potřeby, drogerii nebo třeba hračky. 

Podporujeme rovněž mobilní nízkoprahový klub Uličník, který nabízí pomoc a poradenství dětem v nepříznivé životní situaci nebo těm, které jsou takovou situací ohroženy. 

Děti si v pojízdném klubu mohou zahrát různé stolní hry, je v něm i prostor pro psaní domácích úkolů. Po přestávce zaviněné koronavirem obnovíme projekt „Dělám víc, než musím“, který oceňuje žáky za jejich pozitivní činy, a dále projekt „Emeritní pedagog“, oceňující pro změnu pedagogy za jejich dlouholetou a obětavou činnost ve školství. 

Zmínila jste zdravý životní styl. Jak v tomto směru podporujete zdravé stravování?

Velmi a dlouhodobě se věnujeme vzdělávání pracovníků školních jídelen v oblasti zavádění moderních trendů, pořádáme pro ně ukázková vaření zkušených gastroprofesionálů a finančně také podporujeme dietní stravování ve školách, a to včetně úhrady nákladů na nutriční terapeuty a dovybavování školních jídelen. 

Samozřejmostí je podpora zapojování škol do potravinové a materiální pomoci zajišťující dostupnost obědů pro každé dítě. 

Magistrát nedávno informoval, že finančně podpoří v pražských základních školách zapojení sportovních trenérů do výuky tělocviku. Praha 4 to již vyzkoušela. Jaké s tím jsou zkušenosti? 

„Čtyřka sportuje – sportujeme s trenéry“, tak se jmenuje společný projekt naší městské části, vybraných námi zřizovaných základních škol a sportovních oddílů z Prahy 4. Seznamuje ty nejmenší školáky pod dohledem profesionálních trenérů s fotbalem, atletikou, gymnastikou, florbalem a softballem (baseballem) a dosavadní zkušenosti jsou výborné. 

Moc dětem pomáhá, probouzí v nich lásku ke sportu a aktivnímu trávení volného času a oddíly díky němu zase získávají nové talenty. Pro velký úspěch projekt od dubna rozšíříme do dalších škol. 

Hlavní město sice přichází s opožděnou finanční podporou, nicméně díky součinnosti místních sportovních klubů se nejedná o zásadní zátěž pro rozpočet naší městské části.

Jak se školy v Praze 4 zapojují do pomoci Ukrajině?

Mateřské a základní školy zřizované Prahou 4 jsou zvyklé na národnostně pestré složení dětí a jsou samozřejmě připraveny přijímat ukrajinské děti ke vzdělávání, a to v návaznosti na místo jejich pobytu. 

Zjednodušeně tedy platí, že děti z Ukrajiny budou stejně jako jejich čeští kamarádi navštěvovat vždy školu nejblíže svému bydlišti, pokud v ní bude volná kapacita.

Věřím, že k úspěšnému zvládnutí integrace ukrajinských dětí i jejich rodin nám pomůže naše bohatá dosavadní praxe získaná díky několikaleté realizaci projektu „Žijeme na čtyřce společně“, který je zaměřen na integraci cizinců a národnostních menšin, včetně podpory žáků s odlišným mateřským jazykem.

Koronavirová pandemie výrazně poznamenala i rodiny. Jak podporujete je a jednotlivé generace?

Začínáme už úplně na počátku, tedy vítáním nových občánků. Navzdory covidu jsem vloni mohla osobně přivítat 300 nově narozených dětí, dalších 120 dětí pak bylo kvůli pandemii přivítáno bez obřadu. 

Důležité jsou mezigenerační aktivity a akce pro rodiny – „Čtecí babičky“, kdy senioři čtou dětem v mateřských školách pohádky, šachové turnaje seniorů a žáků základních škol, rodinné akce jako plavba parníkem anebo třeba velikonoční workshop. 

Velmi ráda mám také aktivity pro naše seniory: tematické procházky s průvodcem, návštěvy muzeí a významných pražských staveb, workshopy, přednášky, plavbu parníkem, jízdu historickou tramvají, cvičení tai-chi v parku na Pankráci, turnaj v pétanque, stolním tenisu a další. 

Myslím, že mohu říct, že navzdory nelehké době, kdy procházíme my i naše země řadou zkoušek, vytváříme lidem v Praze 4 podmínky pro kvalitní a spokojený život, pro dobré a motivující vzdělání dětí a volnočasové aktivity rodin i pro plnohodnotný život seniorů. Žít tady je prostě fajn. 


Autor: Jan Puci

Bývalého primátorova náměstka Hlubučka vyloučili zastupitelé Spojených sil pro Prahu z klubu

Včera v 16:26

Zastupitelé Spojených sil pro Prahu (TOP 09 + STAN) na svém dnešním jednání vyloučili z klubu bývalého náměstka pražského primátora Petra Hlubučka (dříve STAN).

V opatřeních ke snížení energetické náročnosti budov pokračuje Praha 2

26. června 2022 ve 13:47

Druhá městská část pokračuje v realizaci celého systému opatření v rámci managementu hospodaření s energiemi. Ještě před zahájením topné sezóny radnice zajistí chemické čištění topných systémů v objektech spravovaných městskou částí, čímž sníží energetickou náročnost budov a ušetří na celkových...

Prázdninový jazykový kurz pro ukrajinské děti

26. června 2022 ve 12:21

Na červnové schůzi Rady městské části Praha 5 bylo jednomyslným usnesením schváleno financování „Prázdninového kurzu českého jazyka“ pro 25 dětí občanů Ukrajiny pobývajících v ČR pod dočasnou ochranou nebo s platným vízem v Kulturním a rodinném centru Barrandov, v Záhorského ulici...

Zastupitelé Prahy 4 se sejdou na 21. zasedání, radnice zveřejnila program

26. června 2022 v 09:53

V zasedacím sále 301 na historické Nuselské radnici (Táborská 500) se ve středu 29. června uskuteční od 13 hodin 21. zasedání zastupitelstva Prahy 4. Informoval o tom mluvčí městské části Jiří Bigas.

Oslavy začátku předsednictví České republiky v Radě EU pokračují

26. června 2022 v 08:53

Komponované multižánrové oslavy předsednictví České republiky v Radě EU po pátečním a včerejším programu pokračují dnes, ve čtvrtek a v pátek 1. července.

Dvojka literární: Dopisy Milady Horákové

26. června 2022 v 07:55

Veřejná čtení na netradičních místech Prahy 2 z děl autorů, kteří žili či tvořili na Dvojce se konají v rámci akce Dvojka Literární.

Zastupitelstvo Prahy 17 schválilo vypsání tendru na pečovatelský dům

25. června 2022 v 10:06

Stavba domu s pečovatelskou službou (DPS) v pražských Řepích by měla odhadem stát 380 milionů korun. Kapacita domova je plánovaná pro 125 osob. Vyplývá to z usnesení zastupitelstva Prahy 17, které schválilo vypsání zadávacího řízení na stavitele DPS. Informovala...

Další články
Nahoru