Dnes Pondělí - zatazeno -1°C
Zítra Úterý - jasno -1°C
Pondělí 6. 2. 2023
Svátek má Vanda
Pražské masopusty
Letošní masopustová sezona v Praze zahrnuje řadu akcí
Praha 4 letos opraví ve školách třídy, hřiště i kuchyni, zateplí budovu a vymění okna
Investovat se bude letos i do školních hřišť, například v ZŠ Křesomyslova. Foto: Pražská tělovýchovná unie

Praha 4 letos opraví ve školách třídy, hřiště i kuchyni, zateplí budovu a vymění okna

Podle starostky Prahy 4 Ireny Michalcové (ANO) městská část letos realizuje řadu investic do školství. V rozhovoru popsala také zkušenosti s projektem zapojení sportovních trenérů do výuky tělocviku, hovořila také o pomoci Ukrajině a mezigeneračních aktivitách pro rodiny. 

Jaké stavební investice v oblasti školství jsou v Praze 4 v současnosti prováděny a co se letos stihne dokončit?

Praha 4 každoročně investuje do modernizace svých mateřských i základních škol značné finanční prostředky a také letos tomu nebude jinak. Koronavirová pandemie jasně ukázala, jak důležité je předškolní i školní vzdělávání, jeho kvalita i prostředí, v němž je poskytováno. 

Pro letošní rok proto plánujeme například opravy tříd, oken, fasád, ale i velké investice v podobě zateplení pláště ZŠ Filosofská anebo rozsáhlé rekonstrukce kuchyně v ZŠ Poláčkova. 

Loni bylo zprovozněno několik sportovišť ve školách, jak to vypadá letos? 

Tento rok projde opravou hřiště ZŠ Křesomyslova, druhá etapa rekonstrukce čeká školní hřiště ZŠ Na Chodovci a na zrekonstruované hřiště se také mohou těšit děti v MŠ a ZŠ Sdružení. Jsou ale i další projekty důležité pro kvalitu i dobrou atmosféru našich škol… 

Jaké?

michalcova

Starostka v dětském centru s vybranými dary

Velmi třeba dbáme na prevenci negativních jevů. Děti jsou v našich školách zvyklé pomáhat druhým, a to třeba prostřednictvím předvánočního charitativního projektu „Děti dětem“, kdy spolu s rodiči a školami darují Dětskému centru s komplexní péčí a podpůrnou rodinnou terapií při Thomayerově nemocnici dětské hygienické potřeby, drogerii nebo třeba hračky. 

Podporujeme rovněž mobilní nízkoprahový klub Uličník, který nabízí pomoc a poradenství dětem v nepříznivé životní situaci nebo těm, které jsou takovou situací ohroženy. 

Děti si v pojízdném klubu mohou zahrát různé stolní hry, je v něm i prostor pro psaní domácích úkolů. Po přestávce zaviněné koronavirem obnovíme projekt „Dělám víc, než musím“, který oceňuje žáky za jejich pozitivní činy, a dále projekt „Emeritní pedagog“, oceňující pro změnu pedagogy za jejich dlouholetou a obětavou činnost ve školství. 

Zmínila jste zdravý životní styl. Jak v tomto směru podporujete zdravé stravování?

Velmi a dlouhodobě se věnujeme vzdělávání pracovníků školních jídelen v oblasti zavádění moderních trendů, pořádáme pro ně ukázková vaření zkušených gastroprofesionálů a finančně také podporujeme dietní stravování ve školách, a to včetně úhrady nákladů na nutriční terapeuty a dovybavování školních jídelen. 

Samozřejmostí je podpora zapojování škol do potravinové a materiální pomoci zajišťující dostupnost obědů pro každé dítě. 

Magistrát nedávno informoval, že finančně podpoří v pražských základních školách zapojení sportovních trenérů do výuky tělocviku. Praha 4 to již vyzkoušela. Jaké s tím jsou zkušenosti? 

„Čtyřka sportuje – sportujeme s trenéry“, tak se jmenuje společný projekt naší městské části, vybraných námi zřizovaných základních škol a sportovních oddílů z Prahy 4. Seznamuje ty nejmenší školáky pod dohledem profesionálních trenérů s fotbalem, atletikou, gymnastikou, florbalem a softballem (baseballem) a dosavadní zkušenosti jsou výborné. 

Moc dětem pomáhá, probouzí v nich lásku ke sportu a aktivnímu trávení volného času a oddíly díky němu zase získávají nové talenty. Pro velký úspěch projekt od dubna rozšíříme do dalších škol. 

Hlavní město sice přichází s opožděnou finanční podporou, nicméně díky součinnosti místních sportovních klubů se nejedná o zásadní zátěž pro rozpočet naší městské části.

Jak se školy v Praze 4 zapojují do pomoci Ukrajině?

Mateřské a základní školy zřizované Prahou 4 jsou zvyklé na národnostně pestré složení dětí a jsou samozřejmě připraveny přijímat ukrajinské děti ke vzdělávání, a to v návaznosti na místo jejich pobytu. 

Zjednodušeně tedy platí, že děti z Ukrajiny budou stejně jako jejich čeští kamarádi navštěvovat vždy školu nejblíže svému bydlišti, pokud v ní bude volná kapacita.

Věřím, že k úspěšnému zvládnutí integrace ukrajinských dětí i jejich rodin nám pomůže naše bohatá dosavadní praxe získaná díky několikaleté realizaci projektu „Žijeme na čtyřce společně“, který je zaměřen na integraci cizinců a národnostních menšin, včetně podpory žáků s odlišným mateřským jazykem.

Koronavirová pandemie výrazně poznamenala i rodiny. Jak podporujete je a jednotlivé generace?

Začínáme už úplně na počátku, tedy vítáním nových občánků. Navzdory covidu jsem vloni mohla osobně přivítat 300 nově narozených dětí, dalších 120 dětí pak bylo kvůli pandemii přivítáno bez obřadu. 

Důležité jsou mezigenerační aktivity a akce pro rodiny – „Čtecí babičky“, kdy senioři čtou dětem v mateřských školách pohádky, šachové turnaje seniorů a žáků základních škol, rodinné akce jako plavba parníkem anebo třeba velikonoční workshop. 

Velmi ráda mám také aktivity pro naše seniory: tematické procházky s průvodcem, návštěvy muzeí a významných pražských staveb, workshopy, přednášky, plavbu parníkem, jízdu historickou tramvají, cvičení tai-chi v parku na Pankráci, turnaj v pétanque, stolním tenisu a další. 

Myslím, že mohu říct, že navzdory nelehké době, kdy procházíme my i naše země řadou zkoušek, vytváříme lidem v Praze 4 podmínky pro kvalitní a spokojený život, pro dobré a motivující vzdělání dětí a volnočasové aktivity rodin i pro plnohodnotný život seniorů. Žít tady je prostě fajn. 


Autor: Jan Puci

Projekt Trenéři do škol v základních školách Prahy 2 pokračuje

Dnes ve 14:36

Praha 2 bude pokračovat v zapojování profesionálních trenérů do hodin tělocviku. Projekt, který radnice pilotně spustila v minulém školním roce a který finančně podporuje, tak bude fungovat i nadále.

Hasiči zvou na taneční zábavu

Dnes v 11:20

Taneční zábava v pátek 24. února v klubu Varta.

Pro kočičku do knihovny, koná se umísťovací výstava

4. února 2023 v 07:19

Umísťovací výstava koček se koná v sobotu 4. února od 11 do 17 hodin v prostorách Městské knihovny v Praze 2.

PVK: Přehled plánovaných výluk na 6 týden

3. února 2023 v 16:46

Pražské vodovody a kanalizace obnovily po novém roce plánované výluky v dodávkách pitné vody. Výluky jsou z důvodu provádění plánovaných oprav, udržovacích a revizních prací.

Praha 11: V Brandlově ulici se můžete nadále testovat na přítomnost koronaviru

3. února 2023 v 16:14

Praha 11 prodloužila nájem pozemku na rohu ulic Machkova a Brandlova, kde funguje testovací místo. Situace s šířením onemocnění covid-19 se sice po náročném období uklidnila, ale i v současné době přetrvává zájem o testování a očkování.

Kurzy oprav drobného nábytku pro veřejnost

3. února 2023 v 15:16

Hlavní město ve spolupráci se Střední odbornou školou Jarov na letošní rok přichystalo pro veřejnost sérii kurzů oprav drobného nábytku. V zázemí odborné školy bude k dispozici plně vybavená dílna, kde se budou kurzy jednou měsíčně konat. Odborný dohled zajistí truhlář z řad učitelů střední školy....

Benefiční koncert vynesl více než osmdesát tisíc korun

3. února 2023 v 11:27

Benefičním koncertem na Novoměstské radnice Praha oslavil Nadační fond Dvojka srdcem 5 let od založení. Během večera vystoupili bez nároku na honorář Ondřej G. Brzobohatý, sbor Vratislavka pod vedením Evy Kleinové, stejně jako moderátor večera Josef Mádle.

Komrsková: V jednáních o složení pražské koalice se posunujeme správným směrem

2. února 2023 v 19:59

Oceňujeme, že koalice SPOLU si vyřešila svoje interní domácí úkoly, podle jejich volebního výsledku. Nestojíme na místě ale ani v otázkách programových priorit koalice, tento dokument v tuto chvíli dokončujeme. Během pátku bychom měli mít hotovo.

Saudská Arábie. Tematická snídaně na Plechárně

2. února 2023 v 19:30

Na Plechárně v Praze 14 se celý únor konají tematické snídaně. Během nich se dozvíte zajímavosti z různých koutů světa. Ve středu 8. února se s Petrem Mikolandou podíváte na místa a uslyšíte o životě v Saudské Arábii.

Výstava: Nuselský most - 50 let

2. února 2023 v 19:12

Praha 2 ve spolupráci s Národním technickým muzeem zve na výstavu Nuselský most – 50 let, která se koná v 1. patře radnice Prahy 2 na náměstí Míru 20.

Dětské skupiny v Praze 4 otevřou dveře veřejnosti

1. února 2023 ve 21:57

Informace o provozu dětských skupin Kotorská a Rabasova v Praze 4 mohou rodiče získat 8. a 9. března.

Praha 6: Využijte služeb poradenského místa ve Skleňáku zdarma

1. února 2023 v 17:21

Poradit nebo pomoci s tím, jak se vyrovnat s rostoucími životními náklady, potřebují v současné době i lidé, kteří to nikdy před tím nepotřebovali. Praha 6 pro ně připravila poradnu zdarma.

Zažijte Fakultu dopravní ČVUT v Praze na vlastní kůži

1. února 2023 v 16:43

Zažijte Fakultu dopravní (FD) ČVUT v Praze na vlastní kůži, to je vzkaz současných studentů fakulty směrem ke středoškolákům. Studenti pražské Dopravky hrají hlavní roli na připravovaném Dnu otevřených dveří, který se koná 3. února v budově Horská v Praze 2, od...

Další články
Nahoru