Dnes Neděle - jasno 0°C
Zítra Pondělí - prehanky-snih 3°C
Neděle 29. 1. 2023
Svátek má Zdislava
Pražské masopusty
Letošní masopustová sezona v Praze zahrnuje řadu akcí
Praha 4 hledá úspory v provozu škol, na energie jim uvolnila 10 milionů korun
Michelská základní škola v Bítovské ulici. Foto: archiv

Praha 4 hledá úspory v provozu škol, na energie jim uvolnila 10 milionů korun

V reakci na výrazný růst cen za energie nové vedení Prahy 4 na svém prvním jednání po vytvoření koalice uvolnilo necelých 10 milionů korun pro základní školy zřizované městskou částí. Zároveň chce v provozu škol hledat energetické úspory. Informoval o tom starosta Ondřej Kubín (ODS).

Deset milionů korun uvolnili radní Prahy 4 na svém jednání 23. listopadu na pomoc základním školám zřizovaným městskou částí. Jejich rozhodnutí minulý týden v pátek schválením rozpočtu na rok 2023 potvrdili zastupitelé.

„Školy plánovaly rozpočty loni, kdy byly úplně jiné ceny. Proto jim teď potřebujeme pomoct. Naše děti budou v teple a budou si svítit,“ sdělil starosta Kubín, podle kterého nehrozí, že by se hospodaření škol objevilo v problémech, že by nebylo dost financí na zajištění elektřiny a tepla pro výuku a fungování škol.  

Podle Kubína byla zřízena nová Komise pro adaptaci a energetickou soběstačnost, v rámci které se budou řešit různé úspory energií ve školách.

„Nové technologie obnovitelných zdrojů, fotovoltaiky, zateplování, dálkové regulační měříce, tepelná čerpadla, zelené střechy, opatření proti přehřívání učeben. Je dost možných opatření, kterými se dá ušetřit,“ řekl Kubín. Úkolem komise podle něj bude přicházet s podněty a navrhovat jednotlivá opatření.

„Vystudoval jsem udržitelný rozvoj na Fakultě tropického zemědělství ČZU, díky tomu i díky svým dalším životním zkušenostem mám blízko k enviromentálním tématům, takže k obdobným opatřením tíhnu a vidím v nich budoucnost,“ podotkl starosta.

Mezi Kubínovy kompetence patří dotační politika, starosta se podle svých slov bude snažit, aby městská část na zavádění opatření vedoucích k úsporám dosáhla na příspěvek od magistrátu, státu či Evropské unie.


Autor: puc

Pro Euroklíč na radnici Prahy 9

26. ledna 2023 v 19:10

Euroklíč je speciálně upravený univerzální klíč, který je určen pro osoby se sníženou schopností pohybu a orientace. Slouží k otevření veřejně přístupných sociálních zařízení, výtahů, schodišťových plošin a podobných zařízení.

Praha 13 rozšířila ZŠ Mezi Školami o dvě třídy

25. ledna 2023 ve 22:44

Ve Fakultní základní škole Mezi Školami v Praze 13 vznikly dvě nové třídy pro zhruba 40 předškoláků. Radnice z nevyužitých prostor vytvořila moderní třídy i zázemí, na stavební úpravy dala deset milionů korun. Informovala o tom mluvčí městské části Lucie...

Praha 1 by měla ze Sberbanky získat zpět téměř všechny peníze

25. ledna 2023 ve 22:10

Radnice Prahy 1 je na dobré cestě získat zpět 93 až 100 procent finančních prostředků, které měla před válkou na Ukrajině uloženy ve Sberbank CZ. Informovali o tom zástupci vedení první městské části.

Praha 4 valorizuje nájemné, výše odpovídá polovině roční míry inflace

25. ledna 2023 v 18:10

Praha 4 uplatní pro letošní rok valorizaci nájemného za pronájem majetku ve vlastnictví metropole, svěřeného čtvrté městské části, ve výši 7,55 procenta. To odpovídá polovině roční míry inflace oficiálně vyhlášené Českým statistickým úřadem za rok 2022. Rozhodla o tom dnes Rada městské části...

Další články
Nahoru