Dnes Pátek - obcasny-dest 10°C
Zítra Sobota - skorojasno 11°C
Sobota 24. 2. 2024
Svátek má Matěj
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Praha 4 hledá úspory v provozu škol, na energie jim uvolnila 10 milionů korun
Michelská základní škola v Bítovské ulici. Foto: archiv

Praha 4 hledá úspory v provozu škol, na energie jim uvolnila 10 milionů korun

V reakci na výrazný růst cen za energie nové vedení Prahy 4 na svém prvním jednání po vytvoření koalice uvolnilo necelých 10 milionů korun pro základní školy zřizované městskou částí. Zároveň chce v provozu škol hledat energetické úspory. Informoval o tom starosta Ondřej Kubín (ODS).

Deset milionů korun uvolnili radní Prahy 4 na svém jednání 23. listopadu na pomoc základním školám zřizovaným městskou částí. Jejich rozhodnutí minulý týden v pátek schválením rozpočtu na rok 2023 potvrdili zastupitelé.

„Školy plánovaly rozpočty loni, kdy byly úplně jiné ceny. Proto jim teď potřebujeme pomoct. Naše děti budou v teple a budou si svítit,“ sdělil starosta Kubín, podle kterého nehrozí, že by se hospodaření škol objevilo v problémech, že by nebylo dost financí na zajištění elektřiny a tepla pro výuku a fungování škol.  

Podle Kubína byla zřízena nová Komise pro adaptaci a energetickou soběstačnost, v rámci které se budou řešit různé úspory energií ve školách.

„Nové technologie obnovitelných zdrojů, fotovoltaiky, zateplování, dálkové regulační měříce, tepelná čerpadla, zelené střechy, opatření proti přehřívání učeben. Je dost možných opatření, kterými se dá ušetřit,“ řekl Kubín. Úkolem komise podle něj bude přicházet s podněty a navrhovat jednotlivá opatření.

„Vystudoval jsem udržitelný rozvoj na Fakultě tropického zemědělství ČZU, díky tomu i díky svým dalším životním zkušenostem mám blízko k enviromentálním tématům, takže k obdobným opatřením tíhnu a vidím v nich budoucnost,“ podotkl starosta.

Mezi Kubínovy kompetence patří dotační politika, starosta se podle svých slov bude snažit, aby městská část na zavádění opatření vedoucích k úsporám dosáhla na příspěvek od magistrátu, státu či Evropské unie.


Autor: puc

Před magistrátem demonstrovali mladí lidé proti zdražení MHD

22. února 2024 v 10:29

Před pražským magistrátem na Mariánském náměstí ve středu demonstrovalo několik desítek převážně mladých lidí proti možnému zdražení ročního kuponu na městskou hromadnou dopravu, informovala ČTK.

Praha 14: Setkání k revitalizaci parku Bílý kůň

22. února 2024 v 08:24

Radnice Prahy 14 zve ve středu 28. února do Kyjosku na Hutích – Splavná 652, kde můžete vyjádřit svůj názor na novou studii úpravy terénu nad bývalou pískovnou Bílý kůň na Hutích.

Další články
Nahoru