Dnes Středa - zatazeno 0°C
Zítra Čtvrtek - obcasny-dest 8°C
Středa 29. 3. 2023
Svátek má Taťána
Zpravodajství
Novinky z hlavního města
Praha 4 dokončila prodej firmy 4-Energetická, která distribuuje teplo a teplou vodu
Ilustrační foto: T.Voekler / Wikimedia Commons

Praha 4 dokončila prodej firmy 4-Energetická, která distribuuje teplo a teplou vodu

Radnice Prahy 4 už není vlastníkem společnosti 4-Energetická, která má na starosti distribuci tepla a teplé vody. Starostka městské části Irena Michalcová (ANO) dnes podepsala se zástupci společnosti Prometheus energetické služby (PES) smlouvu o převodu akcií společnosti 4-Energetická. Prodej za cenu 25 milionů korun schválilo zastupitelstvo Prahy letos v květnu. PES  je členem koncernu Pražská plynárenská, který stoprocentně vlastní a ovládá hlavní město.

O záměru dále nepodnikat v oblasti výroby nebo rozvodu tepla rozhodlo zastupitelstvo již v roce 2017. Od té doby proběhlo několik neúspěšných pokusů o prodej 4-Energetické.

O samotném prodeji společnosti jednali zastupitelé mimo jiné v červnu a září roku 2018. Poprvé prodej zamítli a podruhé dokument týkající se prodeje na začátku jednání po diskusi z programu jednání stáhli. Prodej se tak neuskutečnil. Zastupitelstvo jej nakonec schválilo až minulý měsíc.

„Jsme rádi, že se v této energeticky nestabilní době podařilo najít kupce, který dokáže obyvatelů naší městské části dlouhodobě garantovat dodávky tepla,“ uvedl radní Prahy 4 Jan Hušbauer (ANO), který má v kompetenci společnosti založené městskou částí.

Infrastruktura a kvalita služeb by se podle něj měla pod novým majitelem rozvíjet a zlepšovat.

„Postupně budeme služby zkvalitňovat, bude fungovat čtyřiadvacetihodinový dispečink a budeme postupně rekonstruovat rozvody tepla, takže bude méně výpadků dodávek,“ uvedl předseda představenstva PES Ludvík Baleka.

4-Energetická je podle něj jedno z prvních akvizicí, kterou Prometheus v Praze dělá. „Dalším velkým projektem je společný podnik s hlavním městem, v rámci kterého postupně přebereme do správy jeho kotelny,“ dodal.  

Praha 4 se v minulosti opakovaně svými rozhodnutími řešila situaci společnosti 4-Energetická se záměrem upustit od přímé účasti městské části na podnikání v oblasti výroby nebo rozvodu tepelné energie. 

„Majetek zděděný po OPBH vyžaduje větší investice a vzhledem k malému počtu přípojných míst není dlouhodobě smysluplné provozovat ho samostatně. Mnohem efektivnější je zapojit tento majetek do většího celku tak, aby fixní náklady nezvyšovaly cenu pro konečného zákazníka, uvedl 1. místostarosta pro dopravu, finance a evropské fondy Zdeněk Kovářík (ODS).

praha-4-dokoncila-prodej-spolecnost-4-energeticka

Starostka Irena Michalcová se zástupci společnosti Prometheus

4-Energetická byla založena 20. března 2009 za účelem zajišťování dodávky tepelné energie a teplé vody odběratelům v Praze 4. Je držitelem licence na výrobu a distribuci tepelné energie udělené Energetickým regulačním úřadem a dodává teplo do odběrných míst na Praze 4 na základě smluv o dodávce tepelné energie. 

Společnost využívá tepelné zdroje, které městská část Praha 4 vložila do jejího majetku v roce 2017, ostatní využívaná zařízení Společnost propachtovává na základě smlouvy o pachtu s městskou částí Praha 4 z roku 2015. Tepelné zdroje se nacházejí na území Prahy 4, a to v bytových domech, nebytových a školských objektech.


Autor: puc

Praha 6: Setkání s občany Břevnova

Včera ve 22:47

Témata, která vás zajímají, můžete probrat se zástupci radnice Prahy 6 před Galerií Kuzebauch, na rohu ulic Dvořeckého a Říčanova.

Praha 10: ZŠ Olešská ušetřila téměř 40 procent na výdajích za dodávku tepla

Včera v 10:15

ZŠ Olešská ve Strašnicích při projektu snížení energetické náročnosti školy dokázala snížit výdaje za dodávku tepla o 39,9 procenta. Projekt byl financován Prahou 10, dotacemi od EU a pražským magistrátem. Informovala o tom mluvčí desáté městské části Michaela...

Další články
Nahoru