Dnes Čtvrtek - mlha 3°C
Zítra Pátek - oblacno 0°C
Čtvrtek 7. 12. 2023
Svátek má Ambrož, Benjamín
Vánoční nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz, do konce roku za zvýhodněné ceny.
Praha 4: Dětská svědectví o válce ukazuje výstava na radnici
7 pro
22 pro
Výstavy
Vernisáže se zúčastnili polský politolog a publicista Maciej Ruczaj (vpravo) a místostarosta Prahy 4 pro kulturu a majetek Michal Hroza. Foto: Praha 4

Praha 4: Dětská svědectví o válce ukazuje výstava na radnici

7. 12. 2022 - 22. 12. 2022
Výstava, která vypráví o hrůzách války dětskýma očima, je k vidění ve vestibulu radnice Prahy 4 v ulici Antala Staška na Budějovické. Představuje mimořádně dojemná dětská svědectví o válce.

2022-vystava-radnice-12-22-p4 Expozice obsahuje na 14 panelech historické kresby polských dětí z roku 1946, které jsou dokladem jejich zážitků z období druhé světové války a německé okupace Polska v letech 1939–1945, uložené ve Státním archivu ve Varšavě, a současné kresby ukrajinských dětí, vztahující se k současné ruské agresi proti Ukrajině, shromážděné na portálu Mom, I See War.

Vernisáže se ve středu 7. prosince zúčastnili polský politolog a publicista Maciej Ruczaj, který je zároveň ředitelem Polského institutu v Praze a místostarosta Prahy 4 pro kulturu a majetek Michal Hroza (TOP 09).

2022-vystava-radnice-12-22-1p4 „Chceme ukázat, že válka vypadá v dětských očích vždy stejně. Bez ohledu na místo a čas je válka velké zlo a dítě je v ní vždy obětí,“ uvádějí tvůrci výstavy. „Podobnost mezi historickými a současnými díly je nápadná. Děti kreslí tanky, letadla shazující bomby, požáry a výbuchy. Kreslí raněné a mrtvé, zničené domy, hroby. Kreslí sebe a své rodiny, kreslí evakuaci a útěk. Ale také vyjadřují naději a zachycují své sny o lepší budoucnosti.“

Obrazy a texty jsou spojené do tematických skupin: bitva, okupace, rodina, represe, odpor, zkáza, vítězství – naděje. Výstava potrvá do 22. prosince.


Autor: Alo

Adventní zpívání na Petrském náměstí v Praze 1

Dnes v 16:31

Společné zpívání vánočních koled se koná 14. prosince v 17 hodin.

Stipendium profesora Miroslava Vlčka pro zahraniční studenty

Dnes v 10:33

České vysoké učení technické v Praze spolu s pražskými veřejnými vysokými školami sdruženými v konsorciu Study in Prague udělilo mimořádné stipendium prof. Miroslava Vlčka pětici zahraničních studentů. Slavnostní ceremonie předávání se uskutečnila 5. prosince 2023 v prostorech Rezidence primátora...

V Praze 2 se začíná bruslit

5. prosince 2023 v 16:42

Ve středu 6. prosince se na třech místech Prahy 2 začne bruslit.

Výstava: Myslivecký realismus v Portheimce

5. prosince 2023 v 07:43

Portheimka se stala svědkem netradiční výstavy, která spojuje kulturu a myslivost. K vidění je od 2. prosince do 15. ledna. Skupinová expozice třiceti dvou umělců, kteří jsou s tímto uměleckým směrem různorodým způsobem spojeni, je inspirována tématem lesa.

Praha 1 má dva měsíce antigraffiti program, nyní zveřejnila zkušenosti

4. prosince 2023 v 10:23

Jedním z palčivých problémů Prahy 1 je znečištění historického centra grafittti, či tzv. tagy. Domy, lampy, lavičky, koše, rozvodové skříně, nábřeží, kostely… To vše je často znehodnoceno spreji či fixy. Radnice Prahy 1 z tohoto důvodu začátkem října spustila systémový a koordinovaný antigraffiti...

Třicet pět let hasičem a třicet pět let nepřetržitě na jedné stanici

2. prosince 2023 v 06:45

Praha 4 ocenila dlouholetou činnost nadporučíka Jiřího Musila, velitele hasičské stanice číslo 6 v Krči, který zde občanům sloužil 35 let a dnes po dlouhé a věrné službě odchází do civilu.

Další články
Nahoru