Dnes Čtvrtek - zatazeno 4°C
Zítra Pátek - zatazeno 1°C
Čtvrtek 8. 12. 2022
Svátek má Květoslava
Advent v Praze
Tipy na adventní akce v metropoli
Praha 4 chce zlepšit napájení biotopového koupaliště na Lhotce
Radnice plánuje na biotopovém koupališti vyřešit problémy s dlouhodobým nedostatkem vody. Foto: Praha 4

Praha 4 chce zlepšit napájení biotopového koupaliště na Lhotce

Praha 4 plánuje letos na biotopovém koupališti na Lhotce vyřešit problémy s dlouhodobým nedostatkem vody, zmodernizovat nakládání se sedimenty, které vznikají při biologickém čištění vody, a doplnit zdejší areál gastrostánky, sportovišti a dalším vybavením.

Problémy s nedostatkem vody má odstranit mimo jiné posílení jejích přírodních zdrojů a zvýšená péče o ty stávající. Vydatnost hlubinných vrtů, které areál napájejí, totiž v posledních letech výrazně poklesla a pro potřeby koupaliště zejména v létě už nestačí. To musí být proto občas dopouštěno pitnou vodou, což odporuje původní představě biotopového koupaliště.

„Odborný posudek, který jsme zadali vloni ke zpracování, konstatoval, že došlo k vyčerpání statické zásoby podzemní vody a zároveň dochází k zanášení vrtů minerály železa. Budeme je proto jednou za rok čistit a zvýšíme tak množství vody, která bude k napájení koupaliště k dispozici. Dále nově využijeme drenážních vod prosakujících dnem koupaliště, části vody ze studených sprch a v plánu je také kopaná studna s větším průměrem v propustném nadloží, která by rychle reagovala na lokální srážky,“ řekl radní Prahy 4 pro životní prostředí a místní Agendu 21 Tomáš Hrdinka (ANO 2011).

Voda, která bude v souladu s moderními trendy zrecyklována a vrácena do systému, bude pomocí antibakteriální UV lampy v souladu s vyhláškou pro koupací vody nejprve hygienicky zabezpečena a teprve poté poputuje do biologické čistící části koupaliště.

Minulý rok byly v areálu lhoteckého koupaliště obnoveny cesty a mobiliář, byly vybudovány nové toalety, umývárny, venkovní sprchy, zavlažovací systém trávníku, nové dětské hřiště a brouzdaliště ve formě umělého potoka s oblázky a částečně bylo vyměněno oplocení.

Letos radnice plánuje vybudovat moderní systém zpracování kalů a rozšířit dětský potůček, což ocení nejmenší návštěvníci. Pokračovat bude v budování sportovišť a dokončí výměnu oplocení.

Návštěvníci budou rovněž moci využívat pět nových gastrostánků. V areálu budou průběžně vysazovány nové listnaté stromy různého druhového složení a od zimní sezóny by na Lhotce měla pro otužilce začít dokonce fungovat sauna. Radnice Prahy 4 chce totiž biotopový areál zpřístupnit po celý rok. Mimo letní sezonu by tak sloužil jako park.


Autor: TZ, red

Socha skřeta s obličejem Putina dočasně stojí na místě Koněvova pomníku

6. prosince 2022 v 09:13

Na náměstí Interbrigády v Praze 6 od včerejška dočasně stojí socha znázorňující ruského prezidenta Vladimira Putina jako skřeta, který utahuje plynový kohout. Na místě, kde stál dříve pomník kontroverzního sovětského maršála Ivana Koněva, bude 30 dnů a následně půjde do dražby. Vydražené peníze...

Čestné uznání na konferenci Úřad na cestě k rovnosti pro Prahu 5

6. prosince 2022 v 07:32

Ve čtvrtek 1. prosince proběhla na Úřadu vlády ČR ve Strakově akademii konference k soutěži „Úřad na cestě k rovnosti“, kterou společně pořádají Institut pro veřejnou správu Praha, Ministerstvo vnitra a Úřad vlády.

Další články
Nahoru