Dnes Neděle - prehanky-dest 29°C
Zítra Pondělí - prehanky-dest 27°C
Neděle 25. 7. 2021
Svátek má Jakub
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Praha 4 chce zlepšit napájení biotopového koupaliště na Lhotce
Radnice plánuje na biotopovém koupališti vyřešit problémy s dlouhodobým nedostatkem vody. Foto: Praha 4

Praha 4 chce zlepšit napájení biotopového koupaliště na Lhotce

Praha 4 plánuje letos na biotopovém koupališti na Lhotce vyřešit problémy s dlouhodobým nedostatkem vody, zmodernizovat nakládání se sedimenty, které vznikají při biologickém čištění vody, a doplnit zdejší areál gastrostánky, sportovišti a dalším vybavením.

Problémy s nedostatkem vody má odstranit mimo jiné posílení jejích přírodních zdrojů a zvýšená péče o ty stávající. Vydatnost hlubinných vrtů, které areál napájejí, totiž v posledních letech výrazně poklesla a pro potřeby koupaliště zejména v létě už nestačí. To musí být proto občas dopouštěno pitnou vodou, což odporuje původní představě biotopového koupaliště.

„Odborný posudek, který jsme zadali vloni ke zpracování, konstatoval, že došlo k vyčerpání statické zásoby podzemní vody a zároveň dochází k zanášení vrtů minerály železa. Budeme je proto jednou za rok čistit a zvýšíme tak množství vody, která bude k napájení koupaliště k dispozici. Dále nově využijeme drenážních vod prosakujících dnem koupaliště, části vody ze studených sprch a v plánu je také kopaná studna s větším průměrem v propustném nadloží, která by rychle reagovala na lokální srážky,“ řekl radní Prahy 4 pro životní prostředí a místní Agendu 21 Tomáš Hrdinka (ANO 2011).

Voda, která bude v souladu s moderními trendy zrecyklována a vrácena do systému, bude pomocí antibakteriální UV lampy v souladu s vyhláškou pro koupací vody nejprve hygienicky zabezpečena a teprve poté poputuje do biologické čistící části koupaliště.

Minulý rok byly v areálu lhoteckého koupaliště obnoveny cesty a mobiliář, byly vybudovány nové toalety, umývárny, venkovní sprchy, zavlažovací systém trávníku, nové dětské hřiště a brouzdaliště ve formě umělého potoka s oblázky a částečně bylo vyměněno oplocení.

Letos radnice plánuje vybudovat moderní systém zpracování kalů a rozšířit dětský potůček, což ocení nejmenší návštěvníci. Pokračovat bude v budování sportovišť a dokončí výměnu oplocení.

Návštěvníci budou rovněž moci využívat pět nových gastrostánků. V areálu budou průběžně vysazovány nové listnaté stromy různého druhového složení a od zimní sezóny by na Lhotce měla pro otužilce začít dokonce fungovat sauna. Radnice Prahy 4 chce totiž biotopový areál zpřístupnit po celý rok. Mimo letní sezonu by tak sloužil jako park.


Praha chce rozšířit projekt RE-USE center

21. července 2021 ve 14:17

Uplatnění principů cirkulární ekonomiky neboli oběhového hospodářství na území hlavního města Prahy je jedním ze základních předpokladů snížení emisí CO2 o 45 % do roku 2030 a dosažení uhlíkové neutrality do roku 2050. Součástí Klimatického plánu hl. m. Prahy je rozšíření úspěšného projektu tzv....

Vesmírná turistická mise SpaceX odtajnila shortlist, je na něm i kreativní producent Yemi AD

20. července 2021 v 15:43

Miliardář Yusaku Maezawa se v roce 2023 stane prvním vesmírným turistou v rámci jím financovaného projektu dearMoon a mise organizované společností Elona Muska SpaceX. Zakladatel nejúspěšnějšího japonského retailového e-shopu Zozotown je i vášnivý milovník rozličných forem umění. Proto se v březnu...

Další články
Nahoru