Dnes Neděle - jasno 16°C
Zítra Pondělí - prehanky-dest 18°C
Neděle 26. 6. 2022
Svátek má Adriana
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Praha 4 chce zlepšit napájení biotopového koupaliště na Lhotce
Radnice plánuje na biotopovém koupališti vyřešit problémy s dlouhodobým nedostatkem vody. Foto: Praha 4

Praha 4 chce zlepšit napájení biotopového koupaliště na Lhotce

Praha 4 plánuje letos na biotopovém koupališti na Lhotce vyřešit problémy s dlouhodobým nedostatkem vody, zmodernizovat nakládání se sedimenty, které vznikají při biologickém čištění vody, a doplnit zdejší areál gastrostánky, sportovišti a dalším vybavením.

Problémy s nedostatkem vody má odstranit mimo jiné posílení jejích přírodních zdrojů a zvýšená péče o ty stávající. Vydatnost hlubinných vrtů, které areál napájejí, totiž v posledních letech výrazně poklesla a pro potřeby koupaliště zejména v létě už nestačí. To musí být proto občas dopouštěno pitnou vodou, což odporuje původní představě biotopového koupaliště.

„Odborný posudek, který jsme zadali vloni ke zpracování, konstatoval, že došlo k vyčerpání statické zásoby podzemní vody a zároveň dochází k zanášení vrtů minerály železa. Budeme je proto jednou za rok čistit a zvýšíme tak množství vody, která bude k napájení koupaliště k dispozici. Dále nově využijeme drenážních vod prosakujících dnem koupaliště, části vody ze studených sprch a v plánu je také kopaná studna s větším průměrem v propustném nadloží, která by rychle reagovala na lokální srážky,“ řekl radní Prahy 4 pro životní prostředí a místní Agendu 21 Tomáš Hrdinka (ANO 2011).

Voda, která bude v souladu s moderními trendy zrecyklována a vrácena do systému, bude pomocí antibakteriální UV lampy v souladu s vyhláškou pro koupací vody nejprve hygienicky zabezpečena a teprve poté poputuje do biologické čistící části koupaliště.

Minulý rok byly v areálu lhoteckého koupaliště obnoveny cesty a mobiliář, byly vybudovány nové toalety, umývárny, venkovní sprchy, zavlažovací systém trávníku, nové dětské hřiště a brouzdaliště ve formě umělého potoka s oblázky a částečně bylo vyměněno oplocení.

Letos radnice plánuje vybudovat moderní systém zpracování kalů a rozšířit dětský potůček, což ocení nejmenší návštěvníci. Pokračovat bude v budování sportovišť a dokončí výměnu oplocení.

Návštěvníci budou rovněž moci využívat pět nových gastrostánků. V areálu budou průběžně vysazovány nové listnaté stromy různého druhového složení a od zimní sezóny by na Lhotce měla pro otužilce začít dokonce fungovat sauna. Radnice Prahy 4 chce totiž biotopový areál zpřístupnit po celý rok. Mimo letní sezonu by tak sloužil jako park.


Autor: TZ, red

Šestka rozšiřuje kapacity škol

24. června 2022 v 08:47

Školy v Praze 6 letos otevřou 44 prvních tříd, o jednu více než loni. Do prvních tříd zatím přijaly celkem 1114 dětí, další je mohou následovat po vyřešení odkladů školní docházky a dořešení vícečetných žádostí o přijetí. V detašovaných pracovištích je místo i pro...

Praha 6 rozdělí dětem na tábory tři miliony

23. června 2022 v 08:34

Stejně jako v uplynulých letech, i letos před prázdninami spustila Praha 6 program Šestka táborová. Prostřednictvím portálu Aktivní město přispěje rodičům dětí na tábory, příměstské kempy, sportovní soustředění a další prázdninové volnočasové aktivity.

Další články
Nahoru