dnes
Středa - jasno
4°C
zítra
Čtvrtek - obcasny-dest
6°C
pozítří
Pátek - oblacno
4°C
Praha 4 chce chránit zeleň na svém území, po metropoli požaduje nezastavitelnost
Starosta Prahy 4 Pavel Caldr. Foto: archiv

Praha 4 chce chránit zeleň na svém území, po metropoli požaduje nezastavitelnost

Starosta Prahy 4 Pavel Caldr se pokusí v podzimních komunálních volbách uspět, rád by po nich pokračoval ve vedení městské části. Pokud se mu přání splní, na co by se v dalším volebním období soustředil? Chceme opravit a otevřít chátrající koupaliště Lhotka, pro naši městskou část najít velkého dodavatele tepla a je důležité pokračovat v investicích do bytového fondu," řekl v rozhovoru pro server Pražský patriot.

Podle nedávno zveřejněných výsledků společnosti SANEP jste nejlépe hodnoceným starostou 22 správních obvodů hl. města Prahy, téměř 40 procent obyvatel Prahy tvrdí, že jednáte v jejich zájmu. Jakými kroky a postoji jste je podle vás přesvědčil?
Jsem rád, že mi občané věří, velmi jim za to děkuji. Je to pro mne nejen příjemný pocit, ale především závazek. Věřím, že jsem své spoluobčany přesvědčil, že jako starosta pracuji v jejich zájmu. Jakými kroky to bylo, to se mohu jen domnívat.

Já sám považuji za důležité kroky zachráněný hospic, rozšíření počtu míst v jeslích, dále a určitě ne na posledním místě spolupráci s občany na řadě projektů městské části a samozřejmě také v odporu proti předimenzovaným stavbám a vykupování pozemků, které zabránilo kontroverzní výstavbě a ochránilo naše parky.

Podle stejného průzkumu jste dopadl z hodnocených starostů i nejlépe v otázce, zda byste měl setrvat ve své funkci i po letošních podzimních volbách. Pokud by se vám starostovský post podařilo udržet, na co byste se chtěl v dalším volebním období zaměřit a čeho dosáhnout?
Toho si velmi vážím. Pokud ve volbách uspěji, chtěl bych pokračovat v tom, co je třeba dokončit – revitalizovat a znovu otevřít koupaliště na Lhotce, dořešit 4-Energetickou, protože cena za teplo je významnou položkou v každém rodinném rozpočtu.

Vedení radnice nyní podniká kroky k převzetí tepelného hospodářství, které spravuje 4-Energetická, zpět pod městskou část. Kotelny, o které projeví zájem bytová družstva nebo společenství vlastníků, jim budou nabídnuty k prodeji a zbytek tepelné soustavy bude prozatím spravovat Praha 4.

Chceme pro naši městskou část najít velkého dodavatele tepla, který bude schopen do tepelné infrastruktury investovat a přitom se tato investice neprojeví navýšením ceny za teplo u koncových odběratelů.

Je důležité pokračovat v investicích do bytového fondu a zvýšit standard našich bytů, je důležité udržet nadále vyrovnaný rozpočet, zvýšit komfort pakování tak, abychom u nás neměli jen modré zóny, ale kombinaci parkovacích míst pro rezidenty a návštěvníky.

Za jaké volební uskupení budete kandidovat?
Budu kandidovat za hnutí Pro Prahu. Jsou v něm lidé, které dobře znám, lidé, kteří znají problémy Prahy 4, znají komunální politiku a mají za sebou výsledky práce.

V budoucnu možná dojde k výstavbě Dvoreckého mostu. Tento projekt jste nazval nesmyslem. Pokud by byl určen nejen pro MHD, ale i osobní automobilovou dopravu, jaké oblasti by to podle vás kromě Jeremenkovy ulice negativně zasáhlo?
Nepovažuji za nesmysl Dvorecký most, ale přesunutí dopravní zátěže do Jeremenkovy ulice. Nikdo přece nemůže myslet vážně, že přivede intenzivní automobilovou dopravu z nábřeží a určitě i z Jižní spojky do vilových čtvrtí v okolí Jeremenkovy ulice. A přesně tak by to dopadlo, pokud plánovaný most nebude vyhrazen pouze pro městskou hromadnou dopravu a integrovaný záchranný systém.

Zastupitelé Prahy 4 na svém červnovém jednání vybrali nájemce Dominikánského dvora v Braníku, společnost Zemský pivovar. Ve středu 27. srpna budou zastupitelé projednávat návrh nájemní smlouvy, doplněný o relevantní připomínky komunálních politiků i občanů. Jak moc se bude návrh upravovat, a myslíte, že ho zastupitelé schválí?
Věřím, že ano. Je to projekt, který má největší šanci na úspěch. Nájemce Dominikánského dvora jsme hledali dlouho, i proto, že jde o velkou investici v řádech stamilionů a rekonstrukce historické památky není pro investora snadnou záležitostí. Relevantní připomínky jsme do návrhu smlouvy zapracovali.

Před letními prázdninami jste výběr investora kvitoval. Přetrvává vaše podpora projektu, se kterým přišel Zemský pivovar?
Ano, projekt Zemského pivovaru může zastavit další chátrání stavby a navíc do Braníku vrací tradici ve vaření piva. Současně nabízí nové možnosti pro další oživení kulturního a společenského života v Braníku.

Čtvrtá městská část požaduje, aby hlavní město Praha zajistilo v Metropolitním plánu důslednou ochranu a nezastavitelnost všech parků, tedy včetně těch, které jsou součástí zastavitelných lokalit, tedy lokalitních a místních parků. Jak jste v tomto směru úspěšní, reagovalo vedení metropole na vaši iniciativu?
Zatím nereagovalo. Ale my chceme jít ještě dál. V programu srpnového zasedání Zastupitelstva městské části Praha 4 je návrh na ochranu veškeré zeleně na území Prahy 4, žádáme v něm hlavní město, aby Praha 4 byla nezastavitelná. Nejde tedy jen o parky, ale i malé zelené plochy mezi domy. Odmítáme tezi, že zástavba se má zahušťovat.

Se zastupitelem Zelených Petrem Štěpánkem se v lásce zrovna moc nemáte, za jeho výroky o šmejdech jste po něm dokonce požadoval omluvu. Představte si, že po podzimních volbách zůstanete starostou a Štěpánek bude jako lídr Trojkoalice zvolen primátorem. Dokázal byste s ním jako představitelem města z pozice starosty jednat?
Ano. Já osobně vycházím z toho, že v politice je především nutné respektovat vůli voličů, a proto jsem připravený jednat s každým, kdo získal od voličů mandát, ať by to bylo jakkoli obtížné.


Další články
Nahoru