dnes
Středa - zatazeno
25°C
zítra
Čtvrtek - jasno
27°C
pozítří
Pátek - prehanky-dest
24°C
Praha 4 chce, ať se o Dominikánský dvůr v Braníku stará magistrát. Ten možná nebude proti
Dvůr Dominikánského dvora. Foto: archiv

Praha 4 chce, ať se o Dominikánský dvůr v Braníku stará magistrát. Ten možná nebude proti

Radnice Prahy 4 chce, aby od ní magistrát převzal do správy Dominikánský dvůr v Braníku. Rozhodli o tom na středečním jednání zastupitelé městské části. Důvodem je nedostatek financí na opravu této barokní památky. Pokud ji magistrát převezme do správy, mohlo by tam sídlit waldorfské centrum. Dvůr měla od roku 2014 pronajatý společnost Zemský pivovar. Podle radnice neplnila smlouvu, a proto městská část nájemní vztah ukončila.

Radní Lukáš Zicha (Společně pro Prahu 4) zastupitelům řekl, že na opravu a provoz nemá radnice v rozpočtu peníze. Dominikánský dvůr je ve špatném technickém stavu. Vedení radnice podle Zichy jednalo s několika radními hlavního města, kteří s navrženým postupem souhlasili. Ve dvoře by podle něj v budoucnu mohla sídlit waldorfská škola.

Odhadovaná cena oprav se podle lednového vyjádření starosty Petra Štěpánka (Zelení) na dotaz ČTK pohybuje mezi 150 až 250 miliony korun. Náklady budou záviset mimo jiné na požadavcích památkářů.

Opoziční zastupitel Zdeněk Kovářík (ODS) kritizoval podobu materiálu, který radní předložili zastupitelstvu. „Náměstek (primátora) pro finance (Pavel Vyhnánek) ještě v pondělí nevěděl, že s vámi jednal," řekl Kovářík. Zastupitel Jaroslav Míth (ODS) zdůraznil, že s magistrátem je třeba nejdříve uzavřít písemnou smlouvu. Chybějící smlouvu kritizoval rovněž opoziční zastupitel Michal Hroza (TOP 09).

Místostarosta Tibor Vansa (Piráti) řekl, že jednal s pražským radním pro školství Vítem Šimralem (Piráti). Vansovi Šimral prý slíbil, že město dvůr opraví, a on mu věří. Podstatná potom podle Vansy není smlouva, ale politická vůle, kterou představitelé města mají. Že má magistrát zájem převzít do správy od Prahy 4 Dominikánský dvůr, ve čtvrtek Šimral sdělil ČTK.

„Praha 4 s námi jedná a umístění lycea do objektu nám dává smysl. Všechno se bude ale odvíjet od rozpočtových možností hlavního města," uvedl Šimral. „O harmonogramu a případného takzvaného odsvěření a rekonstrukce jsme ještě nehovořili," dodal.

Dominikánský dvůr - barokní památka v žalostném stavu

Společnosti Zemský pivovar ukončila radnice nájem v druhé polovině roku 2017. Společnost podle ní neplnila smlouvu, a navíc v daném termínu neprokázala, že má peníze na slibované opravy. Podle původních plánů měla firma v chátrající památce vybudovat minipivovar a hotel. Firma výtky vždy odmítala.

Bývalý Dominikánský dvůr pochází ze třetí čtvrtiny 17. století. Z původních čtyř křídel se do současnosti dochovaly tři včetně zvonice z roku 1761.

Waldorfská pedagogika nabízí alternativní přístup ke vzdělávání, běžnou součástí výuky je třeba dramatická výchova, děti se učí také manuálním zručnostem. Školáci se například v přírodopise neučí celý rozsah látky, učitel spíš vybere konkrétní zajímavou problematiku, kterou se žáky rozebere do hloubky. Děti jsou také zpravidla hodnoceny slovně, nikoli známkami.


Lesamáj aneb technicky dejvický majáles

Dnes v 09:56

Studenti dejvického Kampusu pořádají letos už druhý ročník tradiční oslavy máje.

Na Jižním Městě vyroste Rákosníčkovo hřiště

Dnes v 09:23

Praha 11 zvítězila už podruhé v soutěži společnosti Lidl o Rákosníčkovo hřiště. O lokalitě, kde bude hřiště pro malé děti umístěno, minulý týden rozhodlo vedení městské části.  

Praha 15: Přijďte zavzpomínat na padlé a umučené obyvatele Hostivaře a Horních Měcholup

22. dubna 2019 v 19:56

Praha 15 a Český svaz bojovníků za svobodu, Oblastní výbor Praha 15, zvou k účasti na pietních vzpomínkách na padlé a umučené obyvatele Hostivaře a Horních Měcholup v době německé nacistické okupace v letech 1939–1945.

Máte Nápad pro Šestku? Pošlete jej na radnici

22. dubna 2019 v 07:00

Od 15. dubna do 2. června 20 hodin mohou zájemci podávat své návrhy a nápady, jak vylepšit veřejný prostor na území Prahy 6. Realizace projektů je plánována na rok 2020. V rozpočtu bude na projekt vyčleněno pět milionů korun, z nichž tři jsou určené na takzvané velké projekty s cenou od 400 tisíc...

Do Stodůlek za ptačím zpěvem

21. dubna 2019 v 06:56

Česká společnost ornitologická zve milovníky ptactva a přírody, aby pod vedením zkušených ornitologů uvítali a oslavili návrat ptačího zpěvu do naší krajiny i krásu jarní přírody.

Další články
Nahoru