dnes
Pátek - polojasno
10°C
zítra
Sobota - oblacno
11°C
pozítří
Neděle - obcasny-dest
13°C
Praha 4 chce, ať se o Dominikánský dvůr v Braníku stará magistrát. Ten možná nebude proti
Dvůr Dominikánského dvora. Foto: archiv

Praha 4 chce, ať se o Dominikánský dvůr v Braníku stará magistrát. Ten možná nebude proti

Radnice Prahy 4 chce, aby od ní magistrát převzal do správy Dominikánský dvůr v Braníku. Rozhodli o tom na středečním jednání zastupitelé městské části. Důvodem je nedostatek financí na opravu této barokní památky. Pokud ji magistrát převezme do správy, mohlo by tam sídlit waldorfské centrum. Dvůr měla od roku 2014 pronajatý společnost Zemský pivovar. Podle radnice neplnila smlouvu, a proto městská část nájemní vztah ukončila.

Radní Lukáš Zicha (Společně pro Prahu 4) zastupitelům řekl, že na opravu a provoz nemá radnice v rozpočtu peníze. Dominikánský dvůr je ve špatném technickém stavu. Vedení radnice podle Zichy jednalo s několika radními hlavního města, kteří s navrženým postupem souhlasili. Ve dvoře by podle něj v budoucnu mohla sídlit waldorfská škola.

Odhadovaná cena oprav se podle lednového vyjádření starosty Petra Štěpánka (Zelení) na dotaz ČTK pohybuje mezi 150 až 250 miliony korun. Náklady budou záviset mimo jiné na požadavcích památkářů.

Opoziční zastupitel Zdeněk Kovářík (ODS) kritizoval podobu materiálu, který radní předložili zastupitelstvu. „Náměstek (primátora) pro finance (Pavel Vyhnánek) ještě v pondělí nevěděl, že s vámi jednal," řekl Kovářík. Zastupitel Jaroslav Míth (ODS) zdůraznil, že s magistrátem je třeba nejdříve uzavřít písemnou smlouvu. Chybějící smlouvu kritizoval rovněž opoziční zastupitel Michal Hroza (TOP 09).

Místostarosta Tibor Vansa (Piráti) řekl, že jednal s pražským radním pro školství Vítem Šimralem (Piráti). Vansovi Šimral prý slíbil, že město dvůr opraví, a on mu věří. Podstatná potom podle Vansy není smlouva, ale politická vůle, kterou představitelé města mají. Že má magistrát zájem převzít do správy od Prahy 4 Dominikánský dvůr, ve čtvrtek Šimral sdělil ČTK.

„Praha 4 s námi jedná a umístění lycea do objektu nám dává smysl. Všechno se bude ale odvíjet od rozpočtových možností hlavního města," uvedl Šimral. „O harmonogramu a případného takzvaného odsvěření a rekonstrukce jsme ještě nehovořili," dodal.

Dominikánský dvůr - barokní památka v žalostném stavu

Společnosti Zemský pivovar ukončila radnice nájem v druhé polovině roku 2017. Společnost podle ní neplnila smlouvu, a navíc v daném termínu neprokázala, že má peníze na slibované opravy. Podle původních plánů měla firma v chátrající památce vybudovat minipivovar a hotel. Firma výtky vždy odmítala.

Bývalý Dominikánský dvůr pochází ze třetí čtvrtiny 17. století. Z původních čtyř křídel se do současnosti dochovaly tři včetně zvonice z roku 1761.

Waldorfská pedagogika nabízí alternativní přístup ke vzdělávání, běžnou součástí výuky je třeba dramatická výchova, děti se učí také manuálním zručnostem. Školáci se například v přírodopise neučí celý rozsah látky, učitel spíš vybere konkrétní zajímavou problematiku, kterou se žáky rozebere do hloubky. Děti jsou také zpravidla hodnoceny slovně, nikoli známkami.


Praha 5: Přijďte diskutovat o věcech, které vás zajímají, které řešíte, nebo vás trápí

Včera v 18:34

Starostka Renáta Zajíčková společně s radními Prahy 5 představí vize a plány nové koalice ve čtvrtek 21. listopadu od 17:30 hodin v prostorách Impact Hub Praha v Drtinově ulici 10 na Smíchově.

Okupační stávka se přesunula z Filosofické fakulty na Rektorát Univerzity Karlovy

13. listopadu 2019 v 19:09

Okupační stávka za klima pokračuje na Rektorátu Univerzity Karlovy. Sem se studenti a studentky přesunuli z Filosofické fakulty, kterou okupovali od úterního rána. Požadují rezignaci rektora Univerzity Karlovy Tomáše Zimy.  

V univerzitní okupační stávce chtějí studenti pokračovat i v noci

12. listopadu 2019 v 18:44

Univerzitní okupační stávka bude pokračovat i přes noc. Vedení fakulty studentům vzkázalo, že pokud budovu neopustí po desáté hodině, vyzve policii k jejich vyklizení. I navzdory tomuto varování však studenti plánují zůstat přes noc. Dohodli se na tom všichni účastníci okupační stávky na...

Další články
Nahoru