dnes
Úterý - zatazeno
18°C
zítra
Středa - polojasno
21°C
pozítří
Čtvrtek - obcasny-dest
17°C
Praha 4 chce, ať se o Dominikánský dvůr v Braníku stará magistrát. Ten možná nebude proti
Dvůr Dominikánského dvora. Foto: archiv

Praha 4 chce, ať se o Dominikánský dvůr v Braníku stará magistrát. Ten možná nebude proti

Radnice Prahy 4 chce, aby od ní magistrát převzal do správy Dominikánský dvůr v Braníku. Rozhodli o tom na středečním jednání zastupitelé městské části. Důvodem je nedostatek financí na opravu této barokní památky. Pokud ji magistrát převezme do správy, mohlo by tam sídlit waldorfské centrum. Dvůr měla od roku 2014 pronajatý společnost Zemský pivovar. Podle radnice neplnila smlouvu, a proto městská část nájemní vztah ukončila.

Radní Lukáš Zicha (Společně pro Prahu 4) zastupitelům řekl, že na opravu a provoz nemá radnice v rozpočtu peníze. Dominikánský dvůr je ve špatném technickém stavu. Vedení radnice podle Zichy jednalo s několika radními hlavního města, kteří s navrženým postupem souhlasili. Ve dvoře by podle něj v budoucnu mohla sídlit waldorfská škola.

Odhadovaná cena oprav se podle lednového vyjádření starosty Petra Štěpánka (Zelení) na dotaz ČTK pohybuje mezi 150 až 250 miliony korun. Náklady budou záviset mimo jiné na požadavcích památkářů.

Opoziční zastupitel Zdeněk Kovářík (ODS) kritizoval podobu materiálu, který radní předložili zastupitelstvu. „Náměstek (primátora) pro finance (Pavel Vyhnánek) ještě v pondělí nevěděl, že s vámi jednal," řekl Kovářík. Zastupitel Jaroslav Míth (ODS) zdůraznil, že s magistrátem je třeba nejdříve uzavřít písemnou smlouvu. Chybějící smlouvu kritizoval rovněž opoziční zastupitel Michal Hroza (TOP 09).

Místostarosta Tibor Vansa (Piráti) řekl, že jednal s pražským radním pro školství Vítem Šimralem (Piráti). Vansovi Šimral prý slíbil, že město dvůr opraví, a on mu věří. Podstatná potom podle Vansy není smlouva, ale politická vůle, kterou představitelé města mají. Že má magistrát zájem převzít do správy od Prahy 4 Dominikánský dvůr, ve čtvrtek Šimral sdělil ČTK.

„Praha 4 s námi jedná a umístění lycea do objektu nám dává smysl. Všechno se bude ale odvíjet od rozpočtových možností hlavního města," uvedl Šimral. „O harmonogramu a případného takzvaného odsvěření a rekonstrukce jsme ještě nehovořili," dodal.

Dominikánský dvůr - barokní památka v žalostném stavu

Společnosti Zemský pivovar ukončila radnice nájem v druhé polovině roku 2017. Společnost podle ní neplnila smlouvu, a navíc v daném termínu neprokázala, že má peníze na slibované opravy. Podle původních plánů měla firma v chátrající památce vybudovat minipivovar a hotel. Firma výtky vždy odmítala.

Bývalý Dominikánský dvůr pochází ze třetí čtvrtiny 17. století. Z původních čtyř křídel se do současnosti dochovaly tři včetně zvonice z roku 1761.

Waldorfská pedagogika nabízí alternativní přístup ke vzdělávání, běžnou součástí výuky je třeba dramatická výchova, děti se učí také manuálním zručnostem. Školáci se například v přírodopise neučí celý rozsah látky, učitel spíš vybere konkrétní zajímavou problematiku, kterou se žáky rozebere do hloubky. Děti jsou také zpravidla hodnoceny slovně, nikoli známkami.


Praha 2 letos nezvýší nájemné o výši inflace

Dnes v 07:45

Rada městské části na svém jednání v pondělí 25. května rozhodla, že se nájemné v obecních bytech letos zvyšovat nebude. Rozhodnutím Rada revokovala své usnesení z února letošního roku o zvýšení nájemného u smluv o nájmu bytových prostor o míru inflace pro období od 1. července 2020. Vedení...

Praha vyhlašuje druhé kolo Programu celoměstské podpory vzdělávání

Dnes v 07:30

Rada hl. m. Prahy vyhlašuje druhé grantové kolo Programu celoměstské podpory vzdělávání na území hlavního města Prahy pro rok 2020. To je zaměřené na prevenci sociálního vyloučení ve školách zřízených hlavním městem Prahou.

Praha přijímá žádosti o slevu na nájemném

Včera v 11:28

Od poloviny minulého týdne je na základě usnesení pražské rady možné podat elektronickou „Žádost na slevu z nájemného v prostorách hl. m. Prahy“ v programu Covid – Nájemné. 

Daň z nemovitosti zůstává v Praze 2 stejná

Včera v 10:42

Ke konci tohoto měsíce je splatná roční daň z nemovitosti. Pro mnohé Pražany jde o další finanční zásah do už tak zatíženého rodinného rozpočtu. Obyvatelé dvojky, kteří vlastní dům nebo byt, jako jedni z mála za ni zaplatí stejně jako v předešlých letech. Vloni o tom rozhodli radní...

V bytě na Jarově zemřel kojenec

24. května 2020 v 16:38

Kriminalisté prošetřují tragický případ, ke kterému došlo dnes v ranních hodinách v Praze 3. V bytů domu v ulici Pod Lipami na Jarově zemřel kojenec.

Další články
Nahoru