Dnes Pátek - zatazeno 10°C
Zítra Sobota - obcasny-dest 4°C
Pátek 22. 1. 2021
Svátek má Slavomír
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Zpravodajství

Praha 3 zakoupila hasičům přetlakový ventilátor a akční kamery

Dnes předal pražským hasičům starosta Prahy 3 Jiří Ptáček, spolu s vedoucím odd. krizového řízení Milanem Jančálkem a asistentem starosty Šimonem Ornestem, přetlakový ventilátor určený k rychlému odvětrání a ochlazení zakouřených prostorů při požáru.   

Ventilátor předali zástupci třetí městské části do užívání pražským hasičům na centrální stanici, kde ho převzal ředitel pražských hasičů, brigádní generál Roman Hlinovský a velitel centrální stanice Tomáš Horský. 

Kompaktní, přenosný a lehce ovladatelný jednofázový přetlakový ventilátor PH-VP450E je určen k rychlému odvětrání a ochlazení zakouřených prostorů při požáru, a to jak přetlakovým způsobem, tak podtlakovou ventilací – odsátím kouře a tepla. Jeho použití usnadňuje provedení zásahu v hustě zakouřených budovách a snižuje koncentraci škodlivých a výbušných plynů. 

Přetlakový ventilátor pracuje na principu vytváření pozitivního tlaku v budovách mechanickým způsobem s použitím rotoru-turbíny, která vyrábí silný a směrový vzduchový proud sloužící pro ventilaci prostoru. Podtlakový ventilátor využijí hasiči hlavně v uzavřených prostorech bez oken – tam, kde není možnost kouř a dým vyhnat ven, ale odsát.

Podtlaková ventilace je možná i u ventilátoru se spalovacím motorem, není ale tak účinná. Je určen k boji proti dýmu, plynům, vysokým teplotám a k vysoušení. Mezi výhody ventilátoru je použití i v uzavřených prostorách, protože ventilátor nemá spalovací motor.

Zástupci prahy 3 darovali pražským hasičů tři akční kamery na přilby velitelům zásahu. Záznamy z kamer budou sloužit k vyhodnocení zásahu, případně k obrazové prezentaci sboru. 


Další články
Nahoru