dnes
Pondělí - zatazeno
1°C
zítra
Úterý - snih-dest
5°C
pozítří
Středa - obcasny-dest
8°C
Praha 3 vystavuje unikátní Žižkovský betlém, nechybí postavy spojené s rázovitou čtvrtí
Betlém bude vystavený v informačním centru radnice během prosince až do konce ledna příštího roku. Foto: P3

Praha 3 vystavuje unikátní Žižkovský betlém, nechybí postavy spojené s rázovitou čtvrtí

Během prosince a ledna máte možnost vidět Žižkovský betlém v informačním centru (IC) Prahy 3, který zachycuje Žižkov zcela ojedinělým a nevšedním způsobem. IC je na adrese Milešovská 846/1, (roh náměstí Jiřího z Poděbrad a Milešovské ulice). Otevírací doba pro veřejnost je pondělí a středa 9 až 19 hodin, úterý, čtvrtek a pátek 9 až 16 hodin. 
betlem-2017-1p3-nahled

Starostka Prahy 3 Vladislava Hujová. Foto: archiv

„Myšlenka, aby městská část Praha 3 měla svůj betlém, přišla již před lety. Je tu model schodů, jež jsou vstupní branou v Rokycanově ulici na dolní Žižkov, nechybí typické pavlače, silueta Vítkova a památníku. Kouzlo betléma tkví v tom, že se v něm nacházejí postavy jak reálné, tak fiktivní,“ řekla starostka Vladislava Hujová (TOP 09).

Betlém vzdává hold „zakladatelům“ Žižkova, kteří se podíleli na tom, že roku 1881 byla čtvrť povýšená na město, významným výtvarníkům a literátům, kteří zde prožili značnou část svého života, nebo na svoje bydliště zavzpomínali ve svém díle.

Jsou tu ale i postavy jako Jára Cimrman, podle něhož je pojmenované legendární divadlo sídlící ve Štítného ulici. Jan Tleskač, jedna z tajemných postav Foglarova románu, letí jako kometa po obloze nad svatou rodinkou, kterou tvoří moderní Marie a Josefa s Ježíškem v kočárku. To vše umocňuje stylizace celého betlému do 20. let minulého století.

Žižkovský betlém, jehož autorem je výtvarník Richard Pešek spolu se studenty Střední uměleckoprůmyslové školy na Žižkově náměstí, působí jako stará zarámovaná, ručně kolorovaná fotografie.

Každým rokem přibývaly figurky slavných osobností, jako Toyen, Drbna, Jaroslav Hašek, Švejk nebo Žižkovský Pepík se šťabajznou. Postavy betléma jsou průřezem společnosti té doby, některé smyšlené, jiné konkrétní, všechny však mají nějakou vazbu k Žižkovu. Figury, jejichž výška je zhruba 30 centimetrů, jsou modelované a posléze odlité z licí hmoty – Acrystal. Celkem jich je třicet. Betlém bude vystavený v informačním centru radnice Prahy 3 během prosince až do konce ledna příštího roku.


Další články
Nahoru