Dnes Sobota - obcasny-dest 6°C
Zítra Neděle - polojasno 7°C
Sobota 29. 1. 2022
Svátek má Zdislava
Koronavirus
Aktuální informace o epidemii.
Praha 3 vypsala zakázku na rekonstrukci panelových domů na Žižkově
Jedna z dřívějších vizualizací, jak by panelové domy po revitalizaci mohly vypadat. Zdroj: P3

Praha 3 vypsala zakázku na rekonstrukci panelových domů na Žižkově

Radnice Prahy 3 vypsala zakázku na rekonstrukci panelových domů v Blahoslavově a Roháčově ulici na Žižkově. Práce s odhadovanou hodnotou 160 milionů korun jsou pokračováním řady rekonstrukcí, po jejichž skončení jsou bytové domy určeny k privatizaci. Práce by měly být zahájeny v únoru příštího roku, sdělila ČTK mluvčí městské části Lucie Bukovanská.

Rekonstrukce se týká pěti vchodů v Blahoslavově a jednoho v Roháčově ulici. „V souvislosti s předpokládaným rozsahem stavebních úprav počítáme, že do 12 měsíců bude projekt hotov. V rámci prováděného díla se zbuduje 13 bezbariérových obecních bytů," uvedla mluvčí.

Zakázka byla nyní vypsána podruhé, po volbách v roce 2018 nové vedení radnice v čele se starostou Jiřím Ptáčkem (TOP 09) tehdy vyhlášený tendr s odhadovanou hodnotou 173 milionů korun zrušilo s tím, že přezkoumá podmínky.

Kritizovala to opozice a předchozí starosta Alexander Bellu (ODS), podle kterého zrušení zakázky znamenalo zbytečný odklad oprav, a tím i privatizace bytů.

Radnice už dříve nechala opravit domy v Jeseniově, Ostromečské, Ondříčkově nebo Roháčově ulici. Některé už byly po opravě privatizovány, naposledy pak zastupitelé v návaznosti na plánovanou rekonstrukci schválili prodej téměř stovky bytů v panelových domech v Roháčově ulici.

Nájemníci kritizovali to, že cena se oproti minulým privatizacím zvýšila. Starosta Ptáček k tomu řekl, že je stále velmi výhodné koupit byt na Žižkově v opraveném domě za 40 000 korun za metr čtvereční.

Radnice plánuje opravy a prodeje panelových domů i v dalších ulicích. „Aktuálně se také pracuje na dokončení dokumentace pro provedení stavby domů v Táboritské a Kubelíkově," řekla Bukovanská. Celkové investice radnice do rekonstrukcí domů jsou ve stovkách milionů korun.

Pražské městské části spravují více než 23 000 bytů, dalších 7700 má ve správě magistrát. Metropole se v posledních letech potýká s bytovou krizí a rostoucími cenami bydlení.

Vedení magistrátu chce podle svých vyjádření problém řešit zrychleným povolováním staveb a dalšími opatřeními, jejichž součástí má být i zastavení privatizací městských bytů či podpora družstevní výstavby. Městské části si nicméně o svém bytovém fondu rozhodují samostatně a i magistrát po sporech v koalici v některých dříve schválených prodejích pokračuje.


Autor: ČTK

Radní schválili další projekt rozvoje sociální infrastruktury pro seniory

Včera v 10:46

Radní hlavního města schválili veřejnou zakázku na výběr projektanta na novostavbu areálu dlouhodobé lůžkové péče pro seniory, který má vzniknout blízko historického centra Dolních Počernic. 

Projekt Trenéři do škol v Praze 2 pokračuje

27. ledna 2022 v 10:53

Praha 2 bude pokračovat v zapojování profesionálních trenérů do hodin tělocviku na základních školách. Projekt pilotně spustila na začátku školního roku. Zkvalitnění sportovní výuky, které se v prvním pololetí osvědčilo, tak bude pokračovat i v celém letošním...

Soutěž Pečovatelka roku 2021 zná své vítěze, vyhlášení hostila Novoměstská radnice

27. ledna 2022 v 10:51

Nejlepší pečovatelky a pečovatelé Česka se sešli v úterý na Novoměstské radnici v Praze 2. Odborná porota udělovala ceny ve třech kategoriích už po deváté. Celostátní soutěž pořádá Asociace poskytovatelů sociálních služeb ČR a Diakonie ČCE. Porota vybírá vítěze třech hlavních...

Další články
Nahoru