Dnes Čtvrtek - oblacno 25°C
Zítra Pátek - bourky 21°C
Čtvrtek 24. 6. 2021
Svátek má Jan
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Praha 3 vypsala zakázku na rekonstrukci panelových domů na Žižkově
Jedna z dřívějších vizualizací, jak by panelové domy po revitalizaci mohly vypadat. Zdroj: P3

Praha 3 vypsala zakázku na rekonstrukci panelových domů na Žižkově

Radnice Prahy 3 vypsala zakázku na rekonstrukci panelových domů v Blahoslavově a Roháčově ulici na Žižkově. Práce s odhadovanou hodnotou 160 milionů korun jsou pokračováním řady rekonstrukcí, po jejichž skončení jsou bytové domy určeny k privatizaci. Práce by měly být zahájeny v únoru příštího roku, sdělila ČTK mluvčí městské části Lucie Bukovanská.

Rekonstrukce se týká pěti vchodů v Blahoslavově a jednoho v Roháčově ulici. „V souvislosti s předpokládaným rozsahem stavebních úprav počítáme, že do 12 měsíců bude projekt hotov. V rámci prováděného díla se zbuduje 13 bezbariérových obecních bytů," uvedla mluvčí.

Zakázka byla nyní vypsána podruhé, po volbách v roce 2018 nové vedení radnice v čele se starostou Jiřím Ptáčkem (TOP 09) tehdy vyhlášený tendr s odhadovanou hodnotou 173 milionů korun zrušilo s tím, že přezkoumá podmínky.

Kritizovala to opozice a předchozí starosta Alexander Bellu (ODS), podle kterého zrušení zakázky znamenalo zbytečný odklad oprav, a tím i privatizace bytů.

Radnice už dříve nechala opravit domy v Jeseniově, Ostromečské, Ondříčkově nebo Roháčově ulici. Některé už byly po opravě privatizovány, naposledy pak zastupitelé v návaznosti na plánovanou rekonstrukci schválili prodej téměř stovky bytů v panelových domech v Roháčově ulici.

Nájemníci kritizovali to, že cena se oproti minulým privatizacím zvýšila. Starosta Ptáček k tomu řekl, že je stále velmi výhodné koupit byt na Žižkově v opraveném domě za 40 000 korun za metr čtvereční.

Radnice plánuje opravy a prodeje panelových domů i v dalších ulicích. „Aktuálně se také pracuje na dokončení dokumentace pro provedení stavby domů v Táboritské a Kubelíkově," řekla Bukovanská. Celkové investice radnice do rekonstrukcí domů jsou ve stovkách milionů korun.

Pražské městské části spravují více než 23 000 bytů, dalších 7700 má ve správě magistrát. Metropole se v posledních letech potýká s bytovou krizí a rostoucími cenami bydlení.

Vedení magistrátu chce podle svých vyjádření problém řešit zrychleným povolováním staveb a dalšími opatřeními, jejichž součástí má být i zastavení privatizací městských bytů či podpora družstevní výstavby. Městské části si nicméně o svém bytovém fondu rozhodují samostatně a i magistrát po sporech v koalici v některých dříve schválených prodejích pokračuje.


Ocenění in memoriam pro Milana Knoblocha

Dnes ve 12:52

Milan Knobloch byl oceněn in memoriam medailí Nadace Bohuslava Martinů. Medaili převzala na slavnostním aktu v úterý 22. června vdova po výtvarníkovi, paní Alena Knoblochová Knotková. Sochař sejmul posmrtnou masku při převozu skladatelových ostatků do Čech, je autorem památníku v Poličce a...

Koncem září se otevře dotační program pro podporu využití volného času dětí a mládeže na rok 2022

22. června 2021 v 09:12

Praha odsouhlasila návrh na vyhlášení Programu podpory využití volného času dětí a mládeže na rok 2022. V jeho rámci by se mělo rozdělit celkem 50 milionů korun. 

Setkání ke Strategii rozvoje 2030+. Co čeká Smíchov a Malou Stranu?

22. června 2021 v 07:13

Co čeká Smíchov a Malou Stranu v příštích několika letech? Jaké nové projekty se zrealizují? Debata se zástupci radnice Prahy 5 v kobce č. 9 na náplavce (Hořejší nábřeží) ve čtvrtek 24. června od 17 hodin.

Praha 1: Revitalizace ulice Na Poříčí a setkání nad mapou

22. června 2021 v 05:08

V úterý 29. června od 18 hodin se v Galerii 1 koná veřejné + on-line „Setkání nad mapou“ k revitalizaci ulice Na Poříčí.

Další články
Nahoru