Dnes Sobota - prehanky-dest 20°C
Zítra Neděle - prehanky-dest 23°C
Sobota 25. 5. 2024
Svátek má Viola
Pražské drby
Co se v Praze povídá
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Praha 3 vybrala podobu vyústění Žižkovského tunelu, ozdobí ho hra světel
Takto by mělo po rekonstrukci Tachovského náměstí vypadat vyústění tunelu z Karlína. Zdroj vizualizace: Atelier HRA / MČ Praha 3

Praha 3 vybrala podobu vyústění Žižkovského tunelu, ozdobí ho hra světel

Probíhající revitalizace Tachovského náměstí by měla být završena instalací uměleckého díla. Chodce a cyklisty by v prostoru vyústění Žižkovského tunelu pro pěší a cyklisty, který propojuje Karlín s Prahou 3, mohlo doprovodit zrcadlení světla. Jde o koncept Víta Šimka z Atelieru HRA, který vzešel z otevřené výtvarné soutěže a je nyní nejblíže realizaci. Všechny soutěžní návrhy budou od 6. června vystaveny v Infocentru Prahy 3. Informoval o tom mluvčí třetí městské části Jiří Hannich.

Porota tvořená nezávislými odborníky a zástupci městské části vloni v prosinci ve výtvarné soutěži vyhodnocovala celkem dvě desítky návrhů. Vítězem se stal návrh s názvem Trubka, pod kterým byli podepsáni autoři ze Studia Polytonal (Jiří Deyl, Tran Anh Tuan, Adam Zajaček). Tento koncept pracoval s vodními a světelnými prvky. Jak se ale během následného jednání zástupců Prahy 3 s autory ukázalo, realizace vodních prvků by v daném místě byla technicky obtížně proveditelná.    

„Navzdory oboustranné snaze se nám společně s autory vítězného návrhu nepodařilo najít alternativní řešení, které by neobsahovalo vodní prvky. Vítěz se nakonec rozhodl přenechat realizaci uměleckého díla autorovi, který v soutěži se svým návrhem skončil na druhém místě,“ sdělil radní Prahy 3 pro oblast kultury a závislý člen poroty Pavel Křeček (STAN).

Městská část tak bude jednat s druhým v pořadí v rámci výtvarné soutěže. Tím je Vít Šimek z Atelieru HRA, který na návrhu spolupracoval s Karolínou Hausenblasovou. Koncept je založen na práci se světlem, což zajišťují zrcadlové stěny podél vyústění Žižkovského tunelu. Technicky by měly být tvořeny nerezovým leštěným plechem.

„Návrh si klade za cíl vytvoření permanentního, interaktivního uměleckého díla, které se stane součástí veřejného prostoru Tachovského náměstí. Zrcadlové stěny dostávají do jinak poměrně úzkého koridoru klesajícího k tunelu více světla, prostoru a dynamiky. Dílo interaguje s člověkem přicházejícím z Karlína stejně tak jako s chodcem či cyklistou přijíždějícím z opačného směru,” popsal umělecký záměr autor návrhu Vít Šimek.

„Musíme se nyní domluvit s autorem návrhu na jeho dopracování, následně je nezbytné zajistit financování samotné realizace díla. Potřebné finance chceme získat z magistrátního programu Umění pro město, z něhož byly čerpány prostředky již pro samotnou výtvarnou soutěž. Cena díla by neměla překročit částku 3,5 milionu korun,” doplnil Křeček.

Očekává se, že k dokončení revitalizace Tachovského náměstí dojde na přelomu letošního a příštího roku. Bude-li vše probíhat bez problémů, vyústění Žižkovského tunelu by se uměleckého díla mohlo dočkat v první polovině roku 2024.

Všechny návrhy z výtvarné soutěže budou už brzy k vidění v prostorách Infocentra Prahy 3, které sídlí na rohu Milešovské ulice a a náměstí Jiřího z Poděbrad. Vernisáž proběhne v úterý 6. června od 18 hodin, expozice pak bude zdarma přístupná do 30. června 2023.

Celková rekonstrukce Tachovského náměstí začala loni v létě a vyjít by měla na 61,3 milionu korun bez DPH. Dokončení prací Křeček předpokládá na přelomu letošního a příštího roku.


Autor: Karel Netolický

Střet vlaku s lokomotivou u hlavního nádraží způsobil velkou škodu

Včera ve 22:43

Škodu za více než 100 milionů korun v pátek dopoledne střet osobního vlaku s posunovací lokomotivou na pražském hlavním nádraží. Záchranáři ošetřili tři lidi, kteří utrpěli šok a odřeniny. Podle původních odhadů měla být materiální škoda výrazně nižší, mluvčí Drážní inspekce Martin Drápal ale...

Zemřel herec a režisér Jan Kačer

Včera v 17:10

V pátek dopoledne zemřel herec a režisér Jan Kačer, bylo mu 87 let. ČTK to oznámila jeho dcera Adéla Kubačáková. Byl ikonou nové vlny československého filmu a stál u zrodu pražského Činoherního klubu. Prosadil se jako divadelní režisér, režíroval například v Divadle na Vinohradech nebo v Národním...

První mikrocertifikátový kurz na Fakultě stavební ČVUT má 27 absolventů

22. května 2024 ve 22:46

První mikrocertifikátový kurz pořádaný Fakultou stavební Českého vysokého učení technického v Praze úspěšně završilo 27 zájemců. V dvousemestrálním kurzu celoživotního vzdělávání „Technická zařízení budov pro energeticky efektivní a zdravé budovy“ se věnovali tématu řešení technických systémů...

Další články
Nahoru