Dnes Neděle - polojasno 20°C
Zítra Pondělí - skorojasno 25°C
Neděle 1. 10. 2023
Svátek má Igor
Newsletter Pražský patriot
Pro odběr ranního přehledu článků za posledních 24 hodin se přihlaste zde.
Praha 3 vybrala podobu vyústění Žižkovského tunelu, ozdobí ho hra světel
Takto by mělo po rekonstrukci Tachovského náměstí vypadat vyústění tunelu z Karlína. Zdroj vizualizace: Atelier HRA / MČ Praha 3

Praha 3 vybrala podobu vyústění Žižkovského tunelu, ozdobí ho hra světel

Probíhající revitalizace Tachovského náměstí by měla být završena instalací uměleckého díla. Chodce a cyklisty by v prostoru vyústění Žižkovského tunelu pro pěší a cyklisty, který propojuje Karlín s Prahou 3, mohlo doprovodit zrcadlení světla. Jde o koncept Víta Šimka z Atelieru HRA, který vzešel z otevřené výtvarné soutěže a je nyní nejblíže realizaci. Všechny soutěžní návrhy budou od 6. června vystaveny v Infocentru Prahy 3. Informoval o tom mluvčí třetí městské části Jiří Hannich.

Porota tvořená nezávislými odborníky a zástupci městské části vloni v prosinci ve výtvarné soutěži vyhodnocovala celkem dvě desítky návrhů. Vítězem se stal návrh s názvem Trubka, pod kterým byli podepsáni autoři ze Studia Polytonal (Jiří Deyl, Tran Anh Tuan, Adam Zajaček). Tento koncept pracoval s vodními a světelnými prvky. Jak se ale během následného jednání zástupců Prahy 3 s autory ukázalo, realizace vodních prvků by v daném místě byla technicky obtížně proveditelná.    

„Navzdory oboustranné snaze se nám společně s autory vítězného návrhu nepodařilo najít alternativní řešení, které by neobsahovalo vodní prvky. Vítěz se nakonec rozhodl přenechat realizaci uměleckého díla autorovi, který v soutěži se svým návrhem skončil na druhém místě,“ sdělil radní Prahy 3 pro oblast kultury a závislý člen poroty Pavel Křeček (STAN).

Městská část tak bude jednat s druhým v pořadí v rámci výtvarné soutěže. Tím je Vít Šimek z Atelieru HRA, který na návrhu spolupracoval s Karolínou Hausenblasovou. Koncept je založen na práci se světlem, což zajišťují zrcadlové stěny podél vyústění Žižkovského tunelu. Technicky by měly být tvořeny nerezovým leštěným plechem.

„Návrh si klade za cíl vytvoření permanentního, interaktivního uměleckého díla, které se stane součástí veřejného prostoru Tachovského náměstí. Zrcadlové stěny dostávají do jinak poměrně úzkého koridoru klesajícího k tunelu více světla, prostoru a dynamiky. Dílo interaguje s člověkem přicházejícím z Karlína stejně tak jako s chodcem či cyklistou přijíždějícím z opačného směru,” popsal umělecký záměr autor návrhu Vít Šimek.

„Musíme se nyní domluvit s autorem návrhu na jeho dopracování, následně je nezbytné zajistit financování samotné realizace díla. Potřebné finance chceme získat z magistrátního programu Umění pro město, z něhož byly čerpány prostředky již pro samotnou výtvarnou soutěž. Cena díla by neměla překročit částku 3,5 milionu korun,” doplnil Křeček.

Očekává se, že k dokončení revitalizace Tachovského náměstí dojde na přelomu letošního a příštího roku. Bude-li vše probíhat bez problémů, vyústění Žižkovského tunelu by se uměleckého díla mohlo dočkat v první polovině roku 2024.

Všechny návrhy z výtvarné soutěže budou už brzy k vidění v prostorách Infocentra Prahy 3, které sídlí na rohu Milešovské ulice a a náměstí Jiřího z Poděbrad. Vernisáž proběhne v úterý 6. června od 18 hodin, expozice pak bude zdarma přístupná do 30. června 2023.

Celková rekonstrukce Tachovského náměstí začala loni v létě a vyjít by měla na 61,3 milionu korun bez DPH. Dokončení prací Křeček předpokládá na přelomu letošního a příštího roku.


Autor: Karel Netolický

Zoo Praha slavila, první mládě Rezervace Dja dostalo jméno Zulu

29. září 2023 v 07:21

Zoo Praha ve čtvrtek celodenním programem pro návštěvníky oslavila 92. výročí svého otevření. Jubilejní slavnost se letos nesla v duchu kulatých výročí tradičně chovaných druhů zvířat – 60 let goril a 90 let slonů či hrochů – ale také s nimi spojených pavilonů: rok otevřené Rezervace Dja a přesně...

Praha 1 spouští pilotní fázi antigraffiti programu

28. září 2023 v 10:26

Radní první městské části vybrali tento týden nejvhodnější nabídku ohledně smývání a překrývání graffiti na území a majetku Prahy 1. Rámcová smlouva by měla zajistit odstraňování graffiti na majetku Prahy 1. Za předpokladu, že bude tento antigraffiti program fungovat dle očekávání, městská část by...

Během Vánoc budou uzavřeny mateřské školy v Praze 4

28. září 2023 v 09:54

Ve dnech 23. prosince 2023 až 2. ledna 2024 dojde k přerušení provozu ve všech mateřských školách zřizovaných radnicí Prahy 4.

Uznávaný ekonom Frank z Cornell University bude přednášet na ČVUT v Praze

28. září 2023 v 07:28

České vysoké učení technické v Praze zve na přednášku Roberta H. Franka z Cornell University. Tento spoluautor knihy „Principles of Economics“ – druhým je Dr. B. S. Bernanke, nositel Nobelovy ceny za ekonomii za rok 2022 – vystoupí v pondělí 16. října od 14:30 hodin na půdě Fakulty...

V pátek bude na Magistrátu hlavního města Prahy omezen provoz

27. září 2023 ve 13:46

V pátek 29. září budou z důvodu provozních úspor uzavřena některá pracoviště Magistrátu hlavního města Prahy.

Další články
Nahoru