dnes
Neděle - jasno
0°C
zítra
Pondělí - jasno
0°C
pozítří
Úterý - jasno
0°C
Zpravodajství

Praha 3 si Na Pražačce připomene výročí Pražského povstání a konce 2. světové války

Po vypuknutí Pražského povstání proti okupantům 5. května 1945 se povstalcům na mnoha místech Prahy podařilo odzbrojit či dočasně izolovat některé německé jednotky. Na Žižkově se silným bodem odporu stala kasárna příslušníků jednotky „V. Sturmbann der SA – Standarte Feldherrnhalle“ pod velením Adolfa Horsta Zimmermanna, která byla od roku 1943 dislokována v objektu dnešní základní školy Na Pražačce.

Již 5. května 1945 zavlekli nacisté do kasáren na osm desítek rukojmích, z nichž některá – chycená se zbraněmi v rukou, ale i bez nich – mučili na dvoře a posléze zastřelili. Uvnitř kasáren docházelo k tragickým událostem, neboť mladí nacisté bez ohledu na celkovou situaci Třetí říše i nadále mučili a popravovali rukojmí, včetně zajatých pražských četníků. Dne 7. května 1945 v ranních hodinách zastřelili štábního strážmistra Václava Bečváře, který do kasáren vstoupil s bílou vlajkou jako vyjednávač.

Celkový počet zavražděných dosáhl podle svědků asi čtyř desítek osob. Oběti posledních okamžiků války z naší městské části dodnes připomíná řada pamětních desek na žižkovských domech a také na dnešní Základní školy Na Pražačce.

„Hrůzy války a hrdinství našich obyvatel nesmí být nikdy zapomenuty, proto si každý rok tyto události připomínáme“ řekl místostarosta Prahy 3 Alexander Bellu. Pietní akt v základní škole Na Pražačce začne 4. května v 11 hodin.

pietni-akt-2018


Stav muže, který se zapálil v centru, je vážný

Včera v 18:08

Stav muže, který se v pátek odpoledne zapálil na Václavském náměstí v Praze, je i nadále vážný. Je stále na jednotce intenzivní péče na klinice popáleninové medicíny v umělém spánku. ČTK to řekla mluvčí Fakultní nemocnice Královské Vinohrady Jana Roubalová.

Odtah vozidla při havárii na vodovodní či kanalizační síti hradí PVK

17. ledna 2019 ve 12:11

Pražské vodovody a kanalizace musí havárii na vodovodní či kanalizační síti neprodleně odstranit. V této souvislosti mají podle zákona o vodovodech a kanalizacích možnost rozhodnout o odtahu vozidla, které brání opravě. „Vůz vždy zamíří na odstavné parkoviště, kde je bezplatně vydán majiteli....

Další články
Nahoru