dnes
Čtvrtek - jasno
28°C
zítra
Pátek - skorojasno
27°C
pozítří
Sobota - zatazeno
29°C
Zpravodajství

Praha 3 si Na Pražačce připomene výročí Pražského povstání a konce 2. světové války

Po vypuknutí Pražského povstání proti okupantům 5. května 1945 se povstalcům na mnoha místech Prahy podařilo odzbrojit či dočasně izolovat některé německé jednotky. Na Žižkově se silným bodem odporu stala kasárna příslušníků jednotky „V. Sturmbann der SA – Standarte Feldherrnhalle“ pod velením Adolfa Horsta Zimmermanna, která byla od roku 1943 dislokována v objektu dnešní základní školy Na Pražačce.

Již 5. května 1945 zavlekli nacisté do kasáren na osm desítek rukojmích, z nichž některá – chycená se zbraněmi v rukou, ale i bez nich – mučili na dvoře a posléze zastřelili. Uvnitř kasáren docházelo k tragickým událostem, neboť mladí nacisté bez ohledu na celkovou situaci Třetí říše i nadále mučili a popravovali rukojmí, včetně zajatých pražských četníků. Dne 7. května 1945 v ranních hodinách zastřelili štábního strážmistra Václava Bečváře, který do kasáren vstoupil s bílou vlajkou jako vyjednávač.

Celkový počet zavražděných dosáhl podle svědků asi čtyř desítek osob. Oběti posledních okamžiků války z naší městské části dodnes připomíná řada pamětních desek na žižkovských domech a také na dnešní Základní školy Na Pražačce.

„Hrůzy války a hrdinství našich obyvatel nesmí být nikdy zapomenuty, proto si každý rok tyto události připomínáme“ řekl místostarosta Prahy 3 Alexander Bellu. Pietní akt v základní škole Na Pražačce začne 4. května v 11 hodin.

pietni-akt-2018


Připomínky k Metropolitnímu plánu mohou lidé zasílat už jen týden

Dnes v 17:19

Čas pro zasílání připomínek k Metropolitnímu plánu se krátí. Obyvatelé České republiky a městské části Prahy mají na jejich odeslání už jen sedm pracovních dní. Právě v posledním týdnu ale obvykle dochází k největšímu nárůstu doručovaných připomínek. Za první tři týdny se jich na pražském...

Zvýšení průtočnosti v úseku Vltavy na Maninách

Včera v 09:55

Rada Prahy včera vybrala nejvhodnějšího uchazeče o zakázku na zvýšení průtočnosti Vltavy na Maninách v rámci protipovodňových opatření na ochranu hl. m. Prahy. Stala se jím společnost Aquatest, a. s. s nabídkovou cenou 7 870 048,06 korun bez DPH.

Akční plán pro implementaci Územní energetické koncepce Prahy

Včera v 09:37

Hlavní město má od včerejška Akční plán pro implementaci Územní energetické koncepce hl. m. Prahy na období 2018–2022. Jde o dokument, který pro uvedené období definuje priority, opatření a projekty, které povedou k zajištění hospodárného nakládání s energií v souladu s udržitelným...

Nadační fond Kapka naděje dostane dotaci

Včera v 09:10

V rámci akce „Koně pomáhají 2018“ hlavní město Praha poskytne jednorázovou investiční dotaci ve výši 100 tisíc korun Nadačnímu fondu Kapka naděje. 

Další články
Nahoru