dnes
Pondělí - jasno
14°C
zítra
Úterý - zatazeno
15°C
pozítří
Středa - zatazeno
11°C
Zpravodajství

Praha 3 si Na Pražačce připomene výročí Pražského povstání a konce 2. světové války

Po vypuknutí Pražského povstání proti okupantům 5. května 1945 se povstalcům na mnoha místech Prahy podařilo odzbrojit či dočasně izolovat některé německé jednotky. Na Žižkově se silným bodem odporu stala kasárna příslušníků jednotky „V. Sturmbann der SA – Standarte Feldherrnhalle“ pod velením Adolfa Horsta Zimmermanna, která byla od roku 1943 dislokována v objektu dnešní základní školy Na Pražačce.

Již 5. května 1945 zavlekli nacisté do kasáren na osm desítek rukojmích, z nichž některá – chycená se zbraněmi v rukou, ale i bez nich – mučili na dvoře a posléze zastřelili. Uvnitř kasáren docházelo k tragickým událostem, neboť mladí nacisté bez ohledu na celkovou situaci Třetí říše i nadále mučili a popravovali rukojmí, včetně zajatých pražských četníků. Dne 7. května 1945 v ranních hodinách zastřelili štábního strážmistra Václava Bečváře, který do kasáren vstoupil s bílou vlajkou jako vyjednávač.

Celkový počet zavražděných dosáhl podle svědků asi čtyř desítek osob. Oběti posledních okamžiků války z naší městské části dodnes připomíná řada pamětních desek na žižkovských domech a také na dnešní Základní školy Na Pražačce.

„Hrůzy války a hrdinství našich obyvatel nesmí být nikdy zapomenuty, proto si každý rok tyto události připomínáme“ řekl místostarosta Prahy 3 Alexander Bellu. Pietní akt v základní škole Na Pražačce začne 4. května v 11 hodin.

pietni-akt-2018


Listopadové Dny geografie na Albertově

Dnes v 08:46

Na Albertově bude od 19. do 23. listopadu probíhat již pátý ročník Dnů geografie. Program bude rozmanitý a připravila ho především výzkumná centra geografické sekce Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy, kde se geografie a demografie studují jako vědecké obory.

V Praze 15 se bude diskutovat o Zdravé městské části

Včera v 08:32

Druhé diskusní fórum Zdravé městské části Praha 15 se koná v pondělí 12. listopadu.

Hlavní město spustilo aplikaci Prague Histories

9. listopadu 2018 v 08:23

Praha připravila v rámci letošních oslav mobilní aplikaci Prague Histories. Tento interaktivní průvodce provede Pražany i turisty po tematických stezkách mapujících známé i neznámé milníky 100 let historie Prahy. Na zastávkách uživatelé objeví historické fotografie a další zajímavosti. Některé...

Další články
Nahoru