Dnes Čtvrtek - zatazeno -1°C
Zítra Pátek - snih -2°C
Čtvrtek 30. 11. 2023
Svátek má Ondřej
Vánoční nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz, do konce roku za zvýhodněné ceny.
Praha 3 schválila rozpočet na letošní rok, investice budou 742 milionů korun
Radnice Prahy 3 na Havlíčkově náměstí. Foto: archiv

Praha 3 schválila rozpočet na letošní rok, investice budou 742 milionů korun

Zastupitelstvo Prahy 3 schválilo rozpočet na rok 2023. Městská část plánuje investice do rekonstrukce domů a bytů, výsadby stromořadí, přípravu obřího projektu Domu tance či opravy „podchodu hrůzy“ pod panelovým kolosem v Kubelíkově ulici. Investice mají dosáhnout asi 742 milionů korun, tedy zhruba o čtvrt miliardy více než loňský rok.  

Plánované výdaje třetí městské části na letošní rok tvoří z 55 procent ty kapitálové, tedy především investice. Zbylých 45 procent jsou běžné výdaje, které se týkají například vzdělávání, kultury nebo sociálních služeb. Provozní rozpočet navrhuje běžné výdaje ve výši 613 milionů a běžné příjmy ve výši 618 milionů korun. „Chod radnice díky tomu nebude dofinancováván z investičních peněz,“, reaguje starosta Prahy 3 Michal Vronský (TOP 09). 

„Kdybych měl vybrat dvě nejdůležitější investice, tak za prvé to bude studie k výsadbám stromořadí na dolním Žižkově. Cílem je, aby se na Trojku dostaly stromy tam, kde nikdy nebyly a jsou nejvíce potřeba. Vedle toho je zásadní revitalizace panelových domů, které si to opravdu zaslouží,“ řekl radní Jan Bartko (Piráti), který má rozpočet městské části ve své gesci. 

Právě revitalizace panelového domu v Táboritské vyjde radniční kasu letos na nejvíc peněz, úpravy by měly spolknout 228 milionů korun. Jedná se například o zateplení fasády i střechy, výměnu oken, ale i celkové investice do veřejného prostoru, kde denně nakupuje či prochází tisíce lidí. 

Další masivní investicí budou rozsáhlé úpravy sousedního obřího panelového domu v Kubelíkově ulici, náklady na revitalizaci včetně „podchodu hrůzy“ by měly tento rok dosáhnout 110 milionů korun. 

Do třetice se letos bude opravovat bytový dům Husinecká 9. V plánu je komplexní rekonstrukce včetně stavebních úprav jednotlivých bytových jednotek tak, aby byl zajištěn bezbariérový přístup. Letos se zde utratí 40 milionů korun. 

K velkým projektům se řadí i proměna Tachovského náměstí, letos půjde do revitalizace téměř 60 milionů a práce se téměř dokončí, nebo také rekonstrukce garáží pod objektem vnitrobloku Vinohradská 114 a 116 s plánovanými výdaji v tomto roce ve výši 100 milionů korun. 

Projektů, které v roce 2023 začnou či realizují, je ale mnohem víc. Zmíněná Husinecká, ale i Krásova, Biskupcova, Na Hlídce, Za žižkovskou vozovnou a další ulice postupně dostanou nová stromořadí. Počítá se s opravami parků a hřišť. 

Za 15 milionů korun Praha 3 začne s první etapou revitalizace parku Židovské pece. Postupně se obnoví cesty a posílí biodiverzita, což bude hradit i developer vedlejšího bytového komplexu. Za 3,5 milionu se připravuje projektová dokumentace obnovy náměstí Jiřího z Lobkovic, 6 milionů korun městská část vyčlenila na přípravu dokumentace nového domu sociálních služeb v ulici Pod Lipami. 

„Některé z investic jsme částečně začali realizovat již minulý rok. Díky v podstatě stejnému složení Rady, jako v posledních čtyřech letech, tak můžeme s koaličními partnery realizovat projekty přesahující jedno volební období. Vzhledem k celkovému nedostatku financí jsme totiž museli mnoho projektů rozdělit do několika let, a některé dočasně pozastavit” podotkl radní Bartko.   

Finance míří i do mateřských škol, například v Koněvově, ve Vozové nebo na náměstí Jiřího z Lobkovic. ZŠ Jeseniova zase získá nástavbu družiny, pro sousední pozemek také vzniká projektová dokumentace k nové školce. 

Rekonstrukce zázemí a tribun stadionu Viktoria Žižkov si letos vezme 12 milionů korun, 115 tisíc pak první kroky výběrových řízení na Dům tance v Husitské, na který radnice získala historicky největší investiční dotaci z Ministerstva kultury ve výši 188 milionů korun.


Autor: Hla

Praha 4 získá 15,7 milionu korun za umisťování uprchlíků do škol

Dnes ve 20:49

Praha 4 získá 15,7 milionu korun z projektu UNICEF – pomoc uprchlíkům pro školy za umisťování dětí z uprchlických rodin. Městská část o tom informovala na svém webu.  

Praha 1 dokončila rekonstrukci opěrné zdi na Kampě i Odkolkovské zahrady

Dnes v 17:56

Praha 1 dokončila obnovu historické opěrné zdi v Odkolkovské zahradě, která je nedílnou součástí parku Kampa. Tato revitalizace je součástí širší snahy o zachování a zkrášlení kulturního dědictví města a jeho zelených prostor. Informovala o tom mluvčí městské časti Karolína...

Rada mladších zavítala do osmi regionů, nejzajímavější prezentace představí studenti v Praze

Dnes v 11:18

V pondělí 4. prosince se v Praze uzavře 10. ročník meziškolní konference Rada mladších, která se letos poprvé vydala za středoškolskými studenty do krajských měst v Čechách i na Moravě.  Cílem projektu bylo dát prostor mladým lidem vyjádřit postoje k tématům jako jsou jinakost a LGBT,...

Schola Pragensis pomáhá s výběrem střední školy i po skončení veletrhu

Dnes v 07:28

Minulý týden se v Praze od čtvrtka do soboty uskutečnil největší veletrh středních a vyšších odborných škol Schola Pragensis. Veletrh již 28 let pomáhá tisícům středoškoláků z Prahy a okolí s výběrem správné střední školy. 

Praha podpoří Dětské centrum Paprsek, zvýší příspěvek pro budoucí pěstouny

Včera ve 13:04

Hlavní město navýší příspěvek pro Dětské centrum Paprsek. Centrum získá pro budoucí pěstounské rodiče celkovou částku 248 400 korun. Příspěvek má sloužit pěstounským párům, které se připravují na přijetí dítěte do rodiny. Navýšení příspěvku v pondělí schválili pražští...

Praha spustí další etapu přestavby a rozšíření Ústřední čistírny odpadních vod

Včera v 07:42

Radní Prahy na svém jednání odsouhlasili uskutečnění veřejné zakázky na stavbu Nátokového labyrintu – levý břeh, který je další etapou projektu celkové přestavby a rozšíření Ústřední čistírny odpadních vod (ÚČOV) na Císařském ostrově. Samotná stavba by měla trvat zhruba...

Další články
Nahoru