dnes
Čtvrtek - oblacno
-1°C
zítra
Pátek - skorojasno
0°C
pozítří
Sobota - polojasno
0°C
Praha 3 schválila rozpočet, jeho vyrovnanost by měly zajistit příjmy z privatizace
Ilustrační foto: archiv

Praha 3 schválila rozpočet, jeho vyrovnanost by měly zajistit příjmy z privatizace

Praha 3 bude v tomto roce hospodařit s příjmy i výdaji ve výši 1,039 miliardy korun. Vyrovnanost rozpočtu zajistí radnice zisky z privatizace bytů, za které chce utržit zhruba 528,2 milionu korun. Rozpočet dnes schválilo zastupitelstvo městské části. Na investice je určeno 405,6 milionu, nejvíce peněz půjde na rekonstrukce bytových domů určených k privatizaci a opravy a dostavbu školských zařízení.

Radní Pavel Dobeš (za TOP a STAN) uvedl, že nová koalice TOP 09 a STAN, Pirátů a Zelených se při sestavování rozpočtu soustředila na vyrovnané příjmy a výdaje, provozní úspory a zajištění vnějších zdrojů financování zejména od hlavního města.

Více než polovinu příjmů získá městská část z privatizace bytů. „Jsou zapojeny příjmy jenom z prodejů bytů, které již schválilo zastupitelstvo městské části," řekl radní s tím, že s těmito příjmy se dá počítat. Schválená verze podle něj plánuje dát oproti prvnímu návrhu rozpočtu o 154 milionů korun méně na investice a o necelý milion ušetřit v běžných výdajích.

Na běžné výdaje spojené s chodem městské části má jít 633,1 milionu korun, zbytek výdajů je určen na investice. Dohromady zhruba 207 milionů korun má jít do bytového hospodářství, zejména do rekonstrukcí bytových domů, které by se poté měly privatizovat.

Dalších 25 milionů radnice vloží do rekonstrukce nyní nevyužitých bytů, které pak hodlá pronajmout. Dohromady asi 116 milionů je pak určeno na opravy a dostavby školských zařízení. Největší investicí v této kapitole je dokončení stavby mateřské školky v ulici Buková za 63 milionů korun.

Na část investic ve školství chce městská část získat peníze z půlmiliardové rezervy magistrátu určené na projekty městských částí. Dohromady Praha 3 požádala město o téměř 83 milionů korun, o přidělení budou rozhodovat pražští zastupitelé. Vedení Prahy 3 chce podle Dobeše také hledat nové zdroje příjmů, například zvýšení nájmů bytů a nebytových prostor.

Podle schváleného dokumentu měla radnice v roce 2013 na účtu více než miliardu korun, zatímco loni to bylo zhruba 344 milionů. Podle Dobeše je to z velké části dáno investicemi do oprav domů, které jsou určeny k privatizaci, ale prodány zatím nebyly. Investice by se tak měly po prodeji vrátit. Zastupitelé dnes schválili i rozpočtový výhled, podle kterého chce městská část do roku 2024 pokračovat ve vyrovnaných rozpočtech.

Opoziční zastupitel Tomáš Kalivoda (ODS) zpochybnil předpoklad, že v domech již schválených k privatizaci 80 procent nájemníků byty koupí. S ohledem na složitější podmínky pro získání hypotéky je to podle něj nadhodnocené, byty koupí méně nájemníků a peníze budou v rozpočtu chybět. Radní Dobeš v reakci uvedl, že rozpočet už teď počítá s částkou o zhruba 100 milionů nižší, než by městská část získala při prodeji projektovaných 80 procent bytů.

Bývalý starosta Alexander Bellu (ODS) kritizoval prostředky, které jsou v rozpočtu určeny na různé vzdělávací či propagační položky a podle něj neodpovídají proklamaci nové koalice, že jde o úsporný rozpočet. Podle starosty Jiřího Ptáčka (TOP 09) struktura rozpočtu odráží nastavení z minulých let a nové vedení prověřuje možnosti, jak v budoucnu ušetřit.


Kandidáti na předsedu KDU-ČSL se utkají v debatě

15. ledna 2020 v 05:59

Kandidáti na post předsedy KDU-ČSL, kterými jsou poslanci Jan Bartošek a Marian Jurečka a europoslanec Tomáš Zdechovský, se utkají v debatě v pátek 17. ledna od 14 hodin v Obecním domě v Praze. Debata bude rozdělena do tří bloků a bude přenášena živě na webu a facebooku KDU-ČSL a také na...

Gesce nových radních Prahy 1

14. ledna 2020 ve 23:41

Na mimořádném zasedání Zastupitelstva Městské části Praha 1, konaném v úterý 14. ledna, odvolali zastupitelé dosavadní Radu MČ Praha 1 i předsedy Výborů ZMČ Praha 1 a zvolili nové vedení.

Zastupitelstvo Prahy 12 projedná petici proti zahušťování sídlišť

14. ledna 2020 ve 14:19

Na dnešním jednání zastupitelstva Prahy 12 (od 16 hodin v budově bývalého PRIORu, 2. patro, Sofijské náměstí, Praha 4 – Modřany) bude projednána petice Spolku náš Kamýk proti dalšímu nadměrnému a nekoncepčnímu zahušťování sídlišť, které představují návrhy jednotlivých developerských projektů....

Praha 1 schválila pravidla pro označování provozoven a manuál pro veřejná prostranství

14. ledna 2020 v 10:19

Rada Prahy 1 včera jednomyslně schválila Pravidla pro označování provozoven v centru, která v prosinci přijala rada hlavního města. Stalo se tak ve stejný den, kdy v centru začala demontáž telefonních budek, o kterou zástupci Prahy 1 dlouhodobě usilovali. Z Pražské památkové zóny by měly být...

Další články
Nahoru