Dnes Úterý - oblacno 0°C
Zítra Středa - obcasny-dest 4°C
Úterý 23. 4. 2024
Svátek má Vojtěch
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Praha 3 schválila letošní rozpočet
Radnice Prahy 3. Foto: Ondřej Kořínek / Wikimedia Commons

Praha 3 schválila letošní rozpočet

Praha 3 bude letos hospodařit s příjmy 914,5 milionu a výdaji 1,14 miliardy korun. Rozdíl pokryje z přebytků z minulých let. Na běžné výdaje má jít 648,7 milionu a na investice 490 milionů korun. Vyplývá to z rozpočtu, který v úterý schválilo zastupitelstvo městské části. Návrh kritizovali opoziční zastupitelé. Pro loňský rok měla radnice schválený rozpočet s příjmy 792,7 milionu a s výdaji 1,36 miliardy korun.

Zastupitelé Prahy 3 schválili rozpočet městské části na rok 2024. Městská část plánuje investice do rozvoje, například na opravy bytových domů, vybudování lesní školky nebo výstavbu skateparku. Celkem do investic v letošním roce vloží 490 milionů korun.  

„Jsem spokojený s tím, že již šestým rokem po sobě dosahujeme v rozpočtu kladné bilance provozních příjmů a výdajů. Pokračujeme tak v odpovědném hospodaření, kdy provoz nedotujeme z prodeje majetku nebo peněz určených na rozvoj městské části,“ uvedl ke skladbě rozpočtu starosta Prahy 3 Michal Vronský (TOP 09).

Na straně běžných výdajů městská část pracuje s částkou 648,7 milionu korun, tyto prostředky jsou určené například na podporu příspěvkových organizací v sociální oblasti, kulturních a sportovních spolků. Využité budou rovněž na péči o veřejný prostor či organizaci voleb.

V kategorii běžných příjmů letos Praha 3 předpokládá finanční přísun 697,4 milionu korun. Rozpočet je tedy provozně přebytkový, konkrétně o 48,7 milionu korun.  

Rozpočtové plány Prahy 3 se rovněž ubírají k investicím, na kapitálové výdaje proto letos uvolní 490 milionů korun. Největší kategorii investic představuje rozvoj bydlení, kde v letošním roce městská část rozdělí necelých 268 milionů korun.

„Plánujeme dokončit rekonstrukci panelových souborů v Táboritské a Kubelíkově ulici, letos za tímto účelem vyčleníme přes 131 milionů korun. Touto investicí nejen opravíme domy samotné, ale zvedneme také úroveň veřejného prostoru na frekventovaném Olšanském náměstí. V přízemí panelového domu v Kubelíkově ulici pak zmizí nevzhledný a nehostinný průchod, naopak zde vzniknou nové obchody,“ přibližuje radní Prahy 3 Jan Bartko (Piráti), který má rozpočet ve své gesci.

Významnou investiční položku rovněž tvoří kompletní rekonstrukce garáží ve Vinohradské ulici číslo 114 a 116. „Rekonstruujeme podzemní garáže, jejichž současný neutěšený stav ohrožuje statiku domů, které nad nimi stojí. Do oběhu tak dáme přibližně 80 parkovacích míst, po kterých je v této lokalitě značná poptávka. Realizace nás letos vyjde na zhruba 80 milionů korun a rádi bychom, aby se na projektu finančně podílelo hlavní město. Budeme proto žádat o dotaci z jeho investičních rezerv určených pro městské části,“ doplnil starosta Vronský. Celková investice do kompletní obnovy garáží, kde má být vystavěn výtah a nová železobetonová konstrukce, činí zhruba 200 milionů korun.

Investici do podzemních garáží během diskuse před hlasováním o rozpočtu kritizoval opoziční zastupitel Filip Nekola (ODS). „Jedno parkovací stání vychází téměř na tři miliony korun," uvedl. Dodal, že je to neekonomická investice. Radní a bývalý starosta Jiří Ptáček (TOP 09) k tomu řekl, že garáže jsou pod privatizovanými bytovými domy a jsou ve špatném stavu, takže je odpovědností radnice, která si je ponechala, je opravit.

Téměř 78 milionů korun letos městská část investuje do školství. Investice půjdou například na dokončení nástavby na ZŠ Jeseniova, kde díky tomu vzniknou dvě odborné učebny, šatna a zázemí družiny. Na tento projekt letos Praha 3 uvolní 19 milionů korun.

Nabídku pro rodiče s dětmi Praha 3 rozšíří vybudováním lesní školky v parku Kapslovna. Vzniknou zde tři dřevěné objekty a nová zahrada. Z dvanáctimilionového rozpočtu na projekt uhradí městská část 7 milionů korun, zbývající část by měla být financována ze strany hlavního města. Necelé čtyři miliony korun pak Praha 3 investuje do interiéru MŠ Na Vackově, kde budou otevřeny dvě nové třídy.

Ve sportovně rekreačním areálu na Pražačce plánuje městská část veřejný skatepark. Na jeho výstavbu se v letošním rozpočtu počítá s investicí ve výši přibližně 10 milionů korun.

Koalice podle Nekoly měla při přípravě rozpočtu více jednat s opozicí. Dodal, že rozdíl mezi příjmy a výdaji na městskou část velikosti Prahy 3 je zbytečně velký, kritizoval také růst běžných výdajů. „Jsou věci, na kterých se dá šetřit," uvedl. Dodal, že koalice by mohla ušetřit například na PR aktivitách.


Autor: red

Byla vyhlášena studentská literární soutěž v angličtině k výročí Listopadu

Dnes v 18:02

Studenti středních a vysokých škol v Česku a na Slovensku se mohou zúčastnit nové literární soutěže. V eseji, reportáži nebo povídce na téma spojené s odkazem Sametové revoluce, od níž letos uplyne 35 let, mohou své práce v angličtině posílat do 30. června. Výsledky plánuje Anglo-americká vysoká...

Škola a školka hledají školníka

21. dubna 2024 v 10:05

ZŠ a MŠ Praha 4, Sdružení 1080 přijme do svého kolektivu od 1. srpna na hlavní pracovní poměr školníka. Jeho úkoly budou zahrnovat běžné údržbářské a provozní práce ve škole a na školním pozemku.

Praha 14 uspořádala deváté setkání koordinátorů environmentální výchovy

21. dubna 2024 v 10:03

Praha 14 byla letos již podeváté hostitelem setkání koordinátorů environmentální výchovy v pražských mateřských, základních a středních školách. Na organizaci dubnové akce se vedle městské části i tentokrát podílely dvě stálice: „Ekoškola“ ZŠ Generála Janouška, vedená ředitelkou Jaroslavou...

Další články
Nahoru