Dnes Pondělí - jasno 8°C
Zítra Úterý - zatazeno 8°C
Pondělí 22. 4. 2024
Svátek má Evženie
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Praha 3 prodá magistrátu za 223 milionů korun 31 bytů z majetku svojí společnosti
Radnice Prahy 3 na Havlíčkově náměstí. Foto: archiv

Praha 3 prodá magistrátu za 223 milionů korun 31 bytů z majetku svojí společnosti

Společnost Správa zbytkového majetku MČ Praha 3 (SZM) prodá 31 bytů pražskému magistrátu za cenu zhruba 223 milionů korun. Tento týden o tom rozhodli zastupitelé Prahy 3, která firmu vlastní. Záměr prodeje kritizovala opozice, podle které není vhodné v době bytové krize prodávat byty. Podle vedení radnice zůstanou v majetku města, a Praha 3 tím získá peníze na další rozvoj bytového fondu. Celopražské zastupitelstvo už nákup schválilo v květnu.

Starosta městské části Jiří Ptáček (TOP 09) uvedl, že byty v první řadě neměly být v roce 2010 v době vlády ODS převedeny do majetku SZM. „Bylo to vyvedení majetku do akciové společnosti a nebyl k tomu žádný logický důvod," řekl.

SZM se podle něj má zabývat správou bytů v majetku Prahy 3 a není žádný důvod pro to, aby nějaké vlastnila. Jde navíc o firmu, a nikoliv organizaci, která by měla uskutečňovat sociální či bytovou politiku, uvedl dále.

Dodal, že firma byty pronajímala podivným způsobem, některé například i na dobu neurčitou. „To není ani sociální, ani komerční, ale absurdní," řekl. Všechny peníze získané z prodeje podle něj radnice investuje do rekonstrukce bytů nebo budování nových. Cena vzešla ze znaleckého posudku.

Krok kritizovali zástupci opozice. „V téhle bytové krizi prodávat byty, ještě byty s nájemníky, našimi občany, je prostě pro mě strašně špatně," řekla Lucie Bogdanová (ODS). „Byty, které se prodávají, jsou ty výnosné, ty, které byly ve značné míře zrekonstruované. To mi přijde naprosto nelogické," dodal další zastupitel ODS Tomáš Kalivoda.

Z transakce bude podle něj navíc nutné zaplatit daň. Zastupitel Jan Novotný (ODS) řekl, že městská část se prodejem zbaví možnosti uskutečňovat svou sociální bytovou politiku.

Místostarosta Ondřej Rut (Zelení) ke kritice řekl, že právě pod správou SZM byty neplnily účel, který měly. „Převod bytů na magistrát je pro městskou část obrovským vítězstvím. Dostanou se zpět z majetku akciové společnosti do rukou samosprávy, která právě může sociální bytovou politiku vykonávat," uvedl.

Na jednání zastupitelstva hlavního města koncem května transakci rovněž kritizovali zástupci ODS. „S tímto postupem zásadně nesouhlasíme. Respektujeme, že městská část chce prodat byty, ale nevíme, proč by je mělo kupovat hlavní město," uvedla tehdy zastupitelka ODS a starostka Prahy 2 Alexandra Udženija. Předsedovi opozičních zastupitelů ANO Ondřeji Prokopovi vadilo například to, že byty město nekoupí v řádné soutěži.

Praha se v posledních letech potýká s krizí bydlení danou vysokými cenami bytů. Jedním z řešení má být rozšiřování městského bytového fondu. Podle loni schválené strategie chce město počet svých bytů do roku 2030 rozšiřovat o 500 ročně, za poslední roky nicméně jejich počet naopak klesá a nové se prakticky nestaví.

Podle analýzy společnosti KPMG z roku 2018 po roce 1991 přešlo do vlastnictví Prahy 194 000 bytů, drtivá většina z nich byla následně rozprodána v privatizacích.


Autor: ČTK

Škola a školka hledají školníka

Včera v 10:05

ZŠ a MŠ Praha 4, Sdružení 1080 přijme do svého kolektivu od 1. srpna na hlavní pracovní poměr školníka. Jeho úkoly budou zahrnovat běžné údržbářské a provozní práce ve škole a na školním pozemku.

Praha 14 uspořádala deváté setkání koordinátorů environmentální výchovy

Včera v 10:03

Praha 14 byla letos již podeváté hostitelem setkání koordinátorů environmentální výchovy v pražských mateřských, základních a středních školách. Na organizaci dubnové akce se vedle městské části i tentokrát podílely dvě stálice: „Ekoškola“ ZŠ Generála Janouška, vedená ředitelkou Jaroslavou...

Při výročí tísňové linky 112 se oceňovalo

Včera v 09:44

Před dvaceti lety, 20. dubna 2004, byl v Praze spuštěn provoz linky 112 v současné moderní podobě. Jedním z důvodů byl i světový šampionát v ledním hokeji, který se tehdy konal v Praze. Moderní technologie tísňové komunikace tak byly uvedeny do ostrého provozu.

Kvůli nehodě se na Pražském okruhu u Slivence zastavil provoz

20. dubna 2024 v 18:26

V sobotu kolem třinácté hodiny došlo k nehodě dodávky a osobního auta na Pražském okruhu u Slivence. Frekventovaná silnice byla kompletně uzavřena dvě a půl hodiny.

Další články
Nahoru