Dnes Pondělí - jasno 24°C
Zítra Úterý - polojasno 25°C
Pondělí 8. 8. 2022
Svátek má Soběslav
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Praha 3 prodá magistrátu za 223 milionů korun 31 bytů z majetku svojí společnosti
Radnice Prahy 3 na Havlíčkově náměstí. Foto: archiv

Praha 3 prodá magistrátu za 223 milionů korun 31 bytů z majetku svojí společnosti

Společnost Správa zbytkového majetku MČ Praha 3 (SZM) prodá 31 bytů pražskému magistrátu za cenu zhruba 223 milionů korun. Tento týden o tom rozhodli zastupitelé Prahy 3, která firmu vlastní. Záměr prodeje kritizovala opozice, podle které není vhodné v době bytové krize prodávat byty. Podle vedení radnice zůstanou v majetku města, a Praha 3 tím získá peníze na další rozvoj bytového fondu. Celopražské zastupitelstvo už nákup schválilo v květnu.

Starosta městské části Jiří Ptáček (TOP 09) uvedl, že byty v první řadě neměly být v roce 2010 v době vlády ODS převedeny do majetku SZM. „Bylo to vyvedení majetku do akciové společnosti a nebyl k tomu žádný logický důvod," řekl.

SZM se podle něj má zabývat správou bytů v majetku Prahy 3 a není žádný důvod pro to, aby nějaké vlastnila. Jde navíc o firmu, a nikoliv organizaci, která by měla uskutečňovat sociální či bytovou politiku, uvedl dále.

Dodal, že firma byty pronajímala podivným způsobem, některé například i na dobu neurčitou. „To není ani sociální, ani komerční, ale absurdní," řekl. Všechny peníze získané z prodeje podle něj radnice investuje do rekonstrukce bytů nebo budování nových. Cena vzešla ze znaleckého posudku.

Krok kritizovali zástupci opozice. „V téhle bytové krizi prodávat byty, ještě byty s nájemníky, našimi občany, je prostě pro mě strašně špatně," řekla Lucie Bogdanová (ODS). „Byty, které se prodávají, jsou ty výnosné, ty, které byly ve značné míře zrekonstruované. To mi přijde naprosto nelogické," dodal další zastupitel ODS Tomáš Kalivoda.

Z transakce bude podle něj navíc nutné zaplatit daň. Zastupitel Jan Novotný (ODS) řekl, že městská část se prodejem zbaví možnosti uskutečňovat svou sociální bytovou politiku.

Místostarosta Ondřej Rut (Zelení) ke kritice řekl, že právě pod správou SZM byty neplnily účel, který měly. „Převod bytů na magistrát je pro městskou část obrovským vítězstvím. Dostanou se zpět z majetku akciové společnosti do rukou samosprávy, která právě může sociální bytovou politiku vykonávat," uvedl.

Na jednání zastupitelstva hlavního města koncem května transakci rovněž kritizovali zástupci ODS. „S tímto postupem zásadně nesouhlasíme. Respektujeme, že městská část chce prodat byty, ale nevíme, proč by je mělo kupovat hlavní město," uvedla tehdy zastupitelka ODS a starostka Prahy 2 Alexandra Udženija. Předsedovi opozičních zastupitelů ANO Ondřeji Prokopovi vadilo například to, že byty město nekoupí v řádné soutěži.

Praha se v posledních letech potýká s krizí bydlení danou vysokými cenami bytů. Jedním z řešení má být rozšiřování městského bytového fondu. Podle loni schválené strategie chce město počet svých bytů do roku 2030 rozšiřovat o 500 ročně, za poslední roky nicméně jejich počet naopak klesá a nové se prakticky nestaví.

Podle analýzy společnosti KPMG z roku 2018 po roce 1991 přešlo do vlastnictví Prahy 194 000 bytů, drtivá většina z nich byla následně rozprodána v privatizacích.


Autor: ČTK

Praha 5 poskytne hlavnímu městu pozemek potřebný pro smíchovský terminál

6. srpna 2022 v 17:58

Praha 5 poskytne hlavnímu městu pozemek za účelem realizace „Terminálu Smíchov“, na němž bude po celý rok 2024 zřízeno stanoviště pro stavbu. O rozhodnutí městské části informovala její mluvčí Lenka Abessi.  

Praha 1 je podle Hlídače státu nejlépe hospodařící městská část

5. srpna 2022 v 07:53

První městská část má podle Hlídače státu nejlépe hospodařící radnici v celé Praze. Zároveň je zde také nejnižší riziko korupce.

Zákaznické centrum PVK se vrací do Dykovy ulice

3. srpna 2022 ve 21:09

Zákaznické centrum Pražských vodovodů a kanalizací se vrací a od pondělí 8. srpna bude opět fungovat v Dykově ulici na pražských Vinohradech.

Hlasujte online v soutěži Adapterra

3. srpna 2022 v 10:37

Klimatická změna s sebou přináší mnoho změn i nepříznivých dopadů. Opatření, jak se vypořádat s přehříváním měst, přívalovými srážkami či suchem v krajině v Česku znatelně přibývá. Celostátní soutěž Adapterra Awards každoročně prezentuje a oceňuje nejlepší...

Směna pozemků umožní vybudování spojení mezi Barrandovem a Slivencem

3. srpna 2022 v 09:59

Praha 5 připravuje směnu pozemků v lokalitě ulice Wassermanova se soukromým investorem. To umožní vybudování nového chodníku a spojení se Slivencem přes ulici K Barrandovu.

Dobrovolní hasiči ze Stodůlek zasahují v Českém Švýcarsku

2. srpna 2022 ve 21:39

V pondělí večer odjela posádka Tatry 815 dobrovolných hasičů ze Stodůlek pomáhat s likvidací rozsáhlého požáru v Českém Švýcarsku. Na místě zasahují stovky profesionálních a dobrovolných hasičů a posádky je třeba střídat. Stodůlečtí hasiči budou na místě do konce týdne, aktuálně lokalizují...

V Praze platí od 3. srpna zákaz rozdělávání ohňů

2. srpna 2022 ve 21:35

Na základě výstrahy před nebezpečím požáru, kterou dnes vydal Český hydrometeorologický ústav, platí od středy 3. srpna od 11 hodin do odvolání na území Prahy nařízení týkající se zákazu rozdělávání ohňů na místech zvýšeného nebezpečí vzniku požáru.

Další články
Nahoru