Dnes Neděle - skorojasno 10°C
Zítra Pondělí - skorojasno 11°C
Neděle 28. 5. 2023
Svátek má Vilém
Newsletter Pražský patriot
Pro odběr ranního přehledu článků za posledních 24 hodin se přihlaste zde.
Praha 3 prodá magistrátu za 223 milionů korun 31 bytů z majetku svojí společnosti
Radnice Prahy 3 na Havlíčkově náměstí. Foto: archiv

Praha 3 prodá magistrátu za 223 milionů korun 31 bytů z majetku svojí společnosti

Společnost Správa zbytkového majetku MČ Praha 3 (SZM) prodá 31 bytů pražskému magistrátu za cenu zhruba 223 milionů korun. Tento týden o tom rozhodli zastupitelé Prahy 3, která firmu vlastní. Záměr prodeje kritizovala opozice, podle které není vhodné v době bytové krize prodávat byty. Podle vedení radnice zůstanou v majetku města, a Praha 3 tím získá peníze na další rozvoj bytového fondu. Celopražské zastupitelstvo už nákup schválilo v květnu.

Starosta městské části Jiří Ptáček (TOP 09) uvedl, že byty v první řadě neměly být v roce 2010 v době vlády ODS převedeny do majetku SZM. „Bylo to vyvedení majetku do akciové společnosti a nebyl k tomu žádný logický důvod," řekl.

SZM se podle něj má zabývat správou bytů v majetku Prahy 3 a není žádný důvod pro to, aby nějaké vlastnila. Jde navíc o firmu, a nikoliv organizaci, která by měla uskutečňovat sociální či bytovou politiku, uvedl dále.

Dodal, že firma byty pronajímala podivným způsobem, některé například i na dobu neurčitou. „To není ani sociální, ani komerční, ale absurdní," řekl. Všechny peníze získané z prodeje podle něj radnice investuje do rekonstrukce bytů nebo budování nových. Cena vzešla ze znaleckého posudku.

Krok kritizovali zástupci opozice. „V téhle bytové krizi prodávat byty, ještě byty s nájemníky, našimi občany, je prostě pro mě strašně špatně," řekla Lucie Bogdanová (ODS). „Byty, které se prodávají, jsou ty výnosné, ty, které byly ve značné míře zrekonstruované. To mi přijde naprosto nelogické," dodal další zastupitel ODS Tomáš Kalivoda.

Z transakce bude podle něj navíc nutné zaplatit daň. Zastupitel Jan Novotný (ODS) řekl, že městská část se prodejem zbaví možnosti uskutečňovat svou sociální bytovou politiku.

Místostarosta Ondřej Rut (Zelení) ke kritice řekl, že právě pod správou SZM byty neplnily účel, který měly. „Převod bytů na magistrát je pro městskou část obrovským vítězstvím. Dostanou se zpět z majetku akciové společnosti do rukou samosprávy, která právě může sociální bytovou politiku vykonávat," uvedl.

Na jednání zastupitelstva hlavního města koncem května transakci rovněž kritizovali zástupci ODS. „S tímto postupem zásadně nesouhlasíme. Respektujeme, že městská část chce prodat byty, ale nevíme, proč by je mělo kupovat hlavní město," uvedla tehdy zastupitelka ODS a starostka Prahy 2 Alexandra Udženija. Předsedovi opozičních zastupitelů ANO Ondřeji Prokopovi vadilo například to, že byty město nekoupí v řádné soutěži.

Praha se v posledních letech potýká s krizí bydlení danou vysokými cenami bytů. Jedním z řešení má být rozšiřování městského bytového fondu. Podle loni schválené strategie chce město počet svých bytů do roku 2030 rozšiřovat o 500 ročně, za poslední roky nicméně jejich počet naopak klesá a nové se prakticky nestaví.

Podle analýzy společnosti KPMG z roku 2018 po roce 1991 přešlo do vlastnictví Prahy 194 000 bytů, drtivá většina z nich byla následně rozprodána v privatizacích.


Autor: ČTK

V Praze 11 zasedne kontrolní výbor, radnice zveřejnila program

25. května 2023 v 10:44 | Aktualizováno 24. května 2023, 10:44

Jednání kontrolního výboru jedenácté městské části je veřejné, koná se ve středu dne 31. května od 17 hodin v zasedací místnosti Vidimova v budově Úřadu MČ Praha 11.

Na protidrogové programy ve školách dá Praha 18 letos 75 tisíc korun

25. května 2023 v 08:37

V rámci primární protidrogové prevence osmnáctá městská část podporuje jednotlivé školy příspěvky na protidrogové programy podle individuálního výběru základními nebo mateřskými školami. Pro letošní rok je v rozpočtu počítáno s částkou 75 tisíc korun. Informovala o tom místostarostka Prahy...

Jednání Komise pro kulturu a spolky RMČ Praha 11

24. května 2023 v 07:01

Komise pro kulturu a spolky v Praze 11 se bude mimo jiné věnovat nabídce Letního putovního kina, akcím a výstavám na radnici nebo literární soutěži O zlatý klíč. Jednání komise pro kulturu a spolky je veřejné. Koná se ve čtvrtek dne 25. května od 17:30 hodin v kanceláři vedoucího odboru školství a...

Další články
Nahoru