dnes
Úterý - obcasny-dest
8°C
zítra
Středa - zatazeno
11°C
pozítří
Čtvrtek - zatazeno
11°C
Praha 3 podporu Hurdově Akropoli omezila, z města však tečou miliony dál
Palác Akropolis na Žižkově vlastní pražský zastupitel Pavel Hurda z ODS. Foto: ART FRAME Palác Akropolis

Praha 3 podporu Hurdově Akropoli omezila, z města však tečou miliony dál

Společnost, v jejíž péči je program Paláce Akropolis, nezískala na letošek od Prahy 3 granty ve výši, na jakou byla zvyklá v době, kdy byl majitel Akropole Pavel Hurda (ODS) ve vedení tamější radnice. Podpora se zmenšila ze šesti milionů na milion a čtvrt. K společnostem napojeným na palác je však nadále štědré město. Na začátku roku zastupitelstvo rozhodlo, že tyto firmy dostanou ročně zhruba 15 milionů korun.

Zastupitelstvo městské části Praha 3 v úterý většinou hlasů přítomných zastupitelů schválilo, že společnost Art Frame, která se stará o program Paláce Akropolis, už z grantů Prahy 3 nezíská tolik, o kolik žádala.

Tak to totiž fungovalo v době, kdy byl jediný akcionář akciové společnosti Centrum nezávislé kultury Palác Akropolis Pavel Hurda (ODS) radním Prahy 3.

Nyní Art Frame dostane 1 235 000 korun, žádala přitom o celých 5 769 200 korun. Rozdíl mezi schváleným a žádaným tedy převyšuje více než čtyři a půl milionu korun.

Nižší granty oproti žádostem získají i další společnosti, napojené na Palác Akropolis: Move Association a Nadační fond pro podporu a rozvoj občanské společnosti v EU. Ten žádal celkově o 177 500 korun, získá však 140 000 korun. Move Association chtěla 1 620 000 korun, ale obdrží 240 000 korun.

Z města přitečou desítky milionů

I když by se mohlo z postoje zastupitelstva třetí městské části zdát, že společnosti napojené na žižkovský palác ostrouhají, na jiných frontách se jim daří. Jak již Pražský patriot dříve informoval, v Zastupitelstvu hlavního města Prahy společnost Art Frame se svou žádostí o podporu uspěla.

Na víceletý projekt v Paláci Akropolis, na léta 2014 až 2017, získala ročně 15 milionů korun. Celkem tedy 60 milionů. Zastupitelstvo velké pražské radnice to odsouhlasilo letos v lednu.

Společnost Move Association pro letošek od města získala 250 tisíc korun, Rachot Production ve dvou projektech celkem 1 150 000 korun.

Zatímco v Praze 3 je Hurda v opozici, na velké pražské radnici, kde vládne koalice ODS a TOP 09, zastává post předsedy výboru pro infrastrukturu.

Granty získá i Tanec Praha

Výsledkem úterního jednání o grantech v Praze 3 je rozhodnutí, že granty městské části získá také občanské sdružení Tanec Praha působící v nekomerčním Divadle Ponec.

Celkově dostane 640 000 korun, přičemž žádalo o 5 300 000 korun. V minulosti Tanec Praha granty od městské části nezískával.

Přitom Yvona Kreuzmannová, ředitelka Tance Praha, není majitelkou domu, kde Ponec sídlí (na rozdíl od Hurdy a Akropole), ale jen ředitelkou v nájmu.

Změnu pravidel v přidělování grantů prosadil místostarosta Prahy 3 Matěj Stropnický (Žižkov /nejen/ sobě). Ten uvedl, že za stanovením nových kritérií pro udělování grantů není snaha diskriminovat Akropolis (respektive společnost Art Frame), ale zrovnoprávnit ho s ostatními subjekty.

Granty třetí pražské části nejprve schválily odborné komise, posléze se jimi zabýval výbor pro granty, následně schválené sumy potvrdila Rada městské části a naposledy je „odkleplo“ zastupitelstvo.

Celkově se v Praze 3 rozdělilo asi patnáct milionů korun, a to nejen na kulturu, ale také na sociální oblast, školství a nově též životní prostředí. Jednalo se o dary z Grantového a podpůrného fondu Prahy 3 převyšující 50 tisíc korun.


Autor: Anna Skálová

Pirátům v pražském zastupitelstvu byla zamítnuta možnost vzdát se odměn

2. listopadu 2017 v 15:15

Pražští zastupitelé dnes nesouhlasili s tím, aby se jejich kolegové za Piráty zvolení do Sněmovny mohli vzdát odměn za výkon funkce v zastupitelstvu. Pro návrh Pirátů hlasovalo 13 z celkem 65 zastupitelů. Piráti mají v pražském zastupitelstvu čtyři členy. Ve volbách do Sněmovny získala strana...

Další články
Nahoru