Dnes Sobota - polojasno 23°C
Zítra Neděle - oblacno 23°C
Sobota 13. 4. 2024
Svátek má Aleš
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Praha 3 plánuje úpravy parku Židovské pece
Park Židovské pece. Foto: archiv MHMP

Praha 3 plánuje úpravy parku Židovské pece

Radnice Prahy 3 plánuje úpravy parku Židovské pece, který se nachází severně od areálu bývalého žižkovského nákladového nádraží. Městská část na práce vypsala tendr s předpokládanou hodnotou 67,8 milionu korun bez DPH. ČTK to zjistila z věstníku veřejných zakázek. Úpravy mají reagovat na vyšší návštěvnost parku, která je daná pokračující bytovou výstavbou v okolí. Budou zahrnovat mimo jiné vybudování kavárny a odpočinkového místa s hledištěm, hotovy mají být do roku 2027.

V parku plánuje městská část kompletní rekonstrukci cest a prostranství a jejich rozšíření o další včetně nových vstupů do parku. Podle dříve schváleného záměru bude mít plánovaná kavárna zelenou střechu a hlediště se stupňovitou plochou z masivního dřeva vznikne na východním okraji centrální louky.

Součástí projektu budou i krajinářské úpravy a vybudování systému zadržování dešťové vody. „Jako další prvky stavebního vybavení parku jsou navrženy zpevněné povrchy, schodiště, zábradlí, ploty a mobiliář," stojí v záměru.

Asi 35,5 milionu korun chce městská část získat z evropských fondů a využije také příspěvek od firmy Metrostav, která v blízkosti parku staví byty.

Části parku upravila Praha 3 v roce 2014 a 2015, kdy nechala například vyčistit jižní svah od suti, betonu a dalšího nepořádku a obnovit zeleň. V západní části parku úpravy zahrnovaly vytvoření nové cesty, opravy těch stávajících či vytvoření herní plochy pro malé děti.

Původ názvu kopce zvaného Židovské pece není podle webu magistrátu znám. Jedním z vysvětlení je, že se do místních jeskyní uchylovali Židé, kteří byli v 18. století vyháněni z Prahy.

Podle historických dokumentů bylo na vršku popraviště, proto se také někdy pro toto místo používal název Šibeniční vrch. Poslední poprava se zde uskutečnila v roce 1866.


Autor: ČTK

Praha 6 zve do Café Jirásek

Včera v 10:20

Veřejnost se může zeptat starosty Prahy 6 Jakuba Stárka na to, co ji zajímá. Radnice zve k otevřené diskuzi nad zákuskem a kávou v pondělí 15. dubna od 16:30 hodin.

Dotazník ukáže preference v oblasti dopravy

Včera v 07:23

Radnice Prahy 14 zajišťuje již počtvrté dotazníkové šetření mezi obyvateli městské části s cílem zjistit míru jejich spokojenosti s životem na území čtrnáctky a preferencemi v oblasti dopravy.

Praha podpoří volnočasové činnosti dětí a mládeže

11. dubna 2024 v 11:33

Pražští radní schválili poskytnutí dotace pro fungování dětských a mládežnických kroužků a oddílů. Volnočasové aktivity působící pod nestátními neziskovými organizacemi obdrží od hlavního města v letošním roce 44 100 000 Kč. Peníze jsou určeny například na rekonstrukce a provoz kluboven, tábory či...

Šestka pro příští školní rok sjednocuje platby za předškolní vzdělávání a družinu

11. dubna 2024 v 11:16

Praha 6 od příštího školního roku sjednotí platby za předškolní vzdělávání v mateřských školách a zájmové vzdělávání ve školních dužinách a školních klubech.

Další články
Nahoru