Dnes Sobota - zatazeno 13°C
Zítra Neděle - oblacno 14°C
Sobota 2. 3. 2024
Svátek má Anežka
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Dětská Praha

Praha 3 otevře waldorfskou základní školu

Praha 3 rozšiřuje nabídku základního vzdělávání. Od nového školního roku otevře na ZŠ Cimburkova první třídu s tzv. waldorfskou pedagogikou. Škola se v následujících letech postupně přemění na zařízení specializované na waldorfský vzdělávací systém. 

Od školního roku 2024/2025 tak na ZŠ Cimburkova vznikne historicky první ročník waldorfské základní školy v Praze 3. V následujících letech budou v této škole otevírány první ročníky pouze s waldorfskou pedagogikou, přičemž ve školním roce 2032/2033 by již ZŠ Cimburkova měla být školou zaměřenou výhradně na waldorfský typ vzdělání.

„V únoru příštího roku vypíšeme výběrové řízení na nového ředitele či ředitelku ZŠ Cimburkova s tím, že tato osoba povede řízený přechod školy na waldorfský vzdělávací systém. Zároveň bychom rádi, aby do školy již nastoupili dva budoucí pedagogičtí pracovníci, kteří zpracují vzdělávací program pro novou waldorfskou třídu a připraví její otevření v nadcházejícím školním roce,“ vyjmenovává základní kroky transformace Filip Málek, místostarosta Prahy 3 pro školství.

Pedagogický sbor na ZŠ Cimburkova bude mít možnost rekvalifikace na waldorfský směr. Žáci, kteří školu v současnosti navštěvují, dokončí vzdělávání v dosavadním režimu.

K transformaci ZŠ Cimburkova dochází, neboť o tuto školu obyvatelé spádové oblasti nejeví zájem. Kolem 40 % jejích žáků tvoří děti s trvalým bydlištěm mimo Prahu 3. Dlouhodobě se na této škole koncentrují děti ze znevýhodněného prostředí a se speciálními vzdělávacími potřebami z celé Prahy. 

„Jako zřizovatel usilujeme o rovné vzdělávací šance pro všechny děti. Jsme také vázáni platnou legislativou i schválenou národní strategií vzdělávací politiky k tomu, abychom na místní úrovni nevytvářeli segregační podmínky. Jsme přesvědčeni, že přechodem na waldorfský směr zvýšíme atraktivitu ZŠ Cimburkova pro rodiče dětí z Prahy 3. Zároveň napomůžeme tomu, aby děti ze znevýhodněného prostředí měly možnost vzdělávat se a vyrůstat nikoli v segregovaném prostředí, ale spolu s ostatními dětmi, jak je to běžné ve vyspělých společnostech,“ doplňuje místostarosta Málek.

Co je waldorfská pedagogika?
Waldorfská pedagogika je alternativní vzdělávací program, který staví na celostním pojetí člověka a podporuje jeho všestranný rozvoj. Vedle rozvoje rozumové složky, typicky akcentované ve školách hlavního proudu, se zaměřuje i na cit a vůli. V procesu učení se snaží oslovovat všechny smysly a hodně pracuje i s uměním a řemeslem. Vychází z pedagogických zásad, které formuloval rakouský myslitel Rudolf Steiner.  


Autor: Alo

Cirkusový workshop v KD Mlejn

Dnes ve 12:59

Láká vás vyzkoušet si s dětmi závěsnou akrobacii na šále, žonglování s nejrůznějšími žonglovátky jako jsou kruhy, míčky a kuželky nebo vás zajímá balanc na kouli, válci či rola-bolu? V neděli 10. března se v Praze 13 koná cirkusový workshop. Všemi disciplínami provedou naši zkušení...

Pro děti: Cirkus Prdítko

Dnes v 11:35

Kdo se bojí, nesmí do cirkusu. Protože v cirkusu, se říká jenom čistá pravda: Malí, velcí, ale i ti vyhynulí, všichni prděli. A kdo neprděl, prasknul. Nevhodné představení, ideální pro poklidné rodinné odpoledne v neděli 3. března.

Strašidla v Aréně sportu

Včera v 07:43

V sobotu 2. března od 14 do 16 hodin se v areálu Aréna sportu na Hořejším nábřeží chystají strašidelné zážitky.

Diskotéka, tombola, soutěž masek. Praha 4 zve na karneval

29. února 2024 v 07:26

Praha 4 zve děti, rodiče a prarodiče do KC Novodvorská, koná se zde karneval.

Praha 6: na Kluzišti Vypich se bruslí do konce února

26. února 2024 v 09:44

Poslední den, kdy si moci na kluzišti klasicky zabruslit, bude ve čtvrtek 29. února. Led je podle organizátorů pořád v dobré kondici.

Jak vybrat tu správnou základní školu pro prvňáčka

22. února 2024 v 10:08

Je lepší státní, nebo soukromá škola? Zvolit alternativní vzdělávání, nebo raději klasiku? Anebo vzdělávat dítě doma a do institucí vůbec neposílat? Jak se v tom mají rodiče orientovat?

Praha 5: Den pro Život dětem

22. února 2024 v 09:41

Připojte se k Charitativnímu zážitkovému dnu pro Život dětem v sobotu 24. února. Akce se koná v Praze 5 v Aréně sportu, na Hořejším nábřeží. Začíná se v 10 hodin, program potrvá do 19 hodin.

Karneval pro rodiny s dětmi v Praze 4

22. února 2024 v 08:53

Přijďte si s dětmi užít veselé odpoledne do KC Novodvorská. V úterý 19. března tam od 14 hodin proběhne historicky první karneval pro rodiny s dětmi na území Prahy 4.

Maškarní bál pro děti

20. února 2024 v 10:29

V sobotu 2. března zve Praha 15 do Sokola Hostivař. Koná se maškarní bál a na děti čekají Frydolín s Frýdou.

Výstava dětí v Galerii 14

18. února 2024 v 07:17

V Galerii 14 se od 20. února koná výstava výtvarných prací dětí ze ZUŠ Ratibořická 30 a pobočky ZUŠ na Černém Mostě.

Tajemná krabička. Pohádka pro děti v Hostivaři

17. února 2024 v 09:52

Na procházce v lese objeví medvěd papírovou krabici. Ani jeho lesní kamarádi nemají tušení, kde se tu vzala. Přijďte s dětmi na čtení pohádky a společně se zvířátky zjistí, jaké tajemství krabička skrývá.

Nová výstava v atriu radnice

16. února 2024 v 08:41

V atriu radnice Prahy 13 na Slunečním náměstí se koná výstava výtvarného oboru ZUŠ Stodůlky, která bude trvat až do 29. února.

Pro děti: Loutkový film v Kobce 17

15. února 2024 v 07:25

Promítání pro děti v Kobce 17 v sobotu 17. února. Aeroškola uvede nejnovější loutkový film FiIipa Pošivače Tonda, Slávka a kouzelné světlo.

Další články
Nahoru