Dnes Pátek - prehanky-dest 28°C
Zítra Sobota - obcasny-dest 25°C
Pátek 12. 7. 2024
Svátek má Bořek
Pražské drby
Co se v Praze povídá aneb Tak trochu jiný pražský bulvár
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Dětská Praha

Praha 3 otevře waldorfskou základní školu

Praha 3 rozšiřuje nabídku základního vzdělávání. Od nového školního roku otevře na ZŠ Cimburkova první třídu s tzv. waldorfskou pedagogikou. Škola se v následujících letech postupně přemění na zařízení specializované na waldorfský vzdělávací systém. 

Od školního roku 2024/2025 tak na ZŠ Cimburkova vznikne historicky první ročník waldorfské základní školy v Praze 3. V následujících letech budou v této škole otevírány první ročníky pouze s waldorfskou pedagogikou, přičemž ve školním roce 2032/2033 by již ZŠ Cimburkova měla být školou zaměřenou výhradně na waldorfský typ vzdělání.

„V únoru příštího roku vypíšeme výběrové řízení na nového ředitele či ředitelku ZŠ Cimburkova s tím, že tato osoba povede řízený přechod školy na waldorfský vzdělávací systém. Zároveň bychom rádi, aby do školy již nastoupili dva budoucí pedagogičtí pracovníci, kteří zpracují vzdělávací program pro novou waldorfskou třídu a připraví její otevření v nadcházejícím školním roce,“ vyjmenovává základní kroky transformace Filip Málek, místostarosta Prahy 3 pro školství.

Pedagogický sbor na ZŠ Cimburkova bude mít možnost rekvalifikace na waldorfský směr. Žáci, kteří školu v současnosti navštěvují, dokončí vzdělávání v dosavadním režimu.

K transformaci ZŠ Cimburkova dochází, neboť o tuto školu obyvatelé spádové oblasti nejeví zájem. Kolem 40 % jejích žáků tvoří děti s trvalým bydlištěm mimo Prahu 3. Dlouhodobě se na této škole koncentrují děti ze znevýhodněného prostředí a se speciálními vzdělávacími potřebami z celé Prahy. 

„Jako zřizovatel usilujeme o rovné vzdělávací šance pro všechny děti. Jsme také vázáni platnou legislativou i schválenou národní strategií vzdělávací politiky k tomu, abychom na místní úrovni nevytvářeli segregační podmínky. Jsme přesvědčeni, že přechodem na waldorfský směr zvýšíme atraktivitu ZŠ Cimburkova pro rodiče dětí z Prahy 3. Zároveň napomůžeme tomu, aby děti ze znevýhodněného prostředí měly možnost vzdělávat se a vyrůstat nikoli v segregovaném prostředí, ale spolu s ostatními dětmi, jak je to běžné ve vyspělých společnostech,“ doplňuje místostarosta Málek.

Co je waldorfská pedagogika?
Waldorfská pedagogika je alternativní vzdělávací program, který staví na celostním pojetí člověka a podporuje jeho všestranný rozvoj. Vedle rozvoje rozumové složky, typicky akcentované ve školách hlavního proudu, se zaměřuje i na cit a vůli. V procesu učení se snaží oslovovat všechny smysly a hodně pracuje i s uměním a řemeslem. Vychází z pedagogických zásad, které formuloval rakouský myslitel Rudolf Steiner.  


Autor: Alo

S dětmi za zvířátky

Včera ve 13:47

Akce pro děti se koná v sobotu 13. července od 10 hodin a je zdarma.

Na hřišti U Vodárny se konal tradiční Den s Městskou policií

10. července 2024 v 07:44

Zábavný den s Městskou policií na dětském hřišti U Vodárny je tradiční akcí Prahy 2, která se vždy koná na začátku prázdnin.

Lukostřelba v parku Jezerka

10. července 2024 v 06:48

Akce v rámci Léta na Čtyřce se koná 15. července od 15 hodin v parku Jezerka.

Divadlo na Strossu pro děti i jejich rodiče

8. července 2024 v 08:35

Do parku za kostelem sv. Antonína na Strossmayerově náměstí se vrací přehlídka loutkového divadla pro nejmenší diváky. Každou středu od 17. července do 28. srpna se zde před zvídavýma dětskýma očima odehrají dobrodružná i poučná loutková představení. Vstup...

Praha 9: Přihlaste se ke slavnostnímu vítání občánků

8. července 2024 v 07:24

Tradicí v Praze 9 je slavnostní vítání nových občánků, tedy nově narozených dětí ve věku zhruba čtyř až sedmi měsíců a nejpozději do jednoho roku dítěte.

Praha 2: Zábavný den s Městskou policií

8. července 2024 v 06:24

Na dětském hřišti U Vodárny se koná sportovně laděné odpoledne.

Dětská univerzita ČVUT. Děti si opět užijí vědu, techniku i sport

7. července 2024 v 09:01

V pondělí 8. července vypukne další ročník Dětské univerzity ČVUT, na níž letos spolupracuje šest fakult ČVUT. Program, určený pro žáky a žákyně základních škol a nižších ročníků gymnázií, je i tentokrát bohatý. Děti čekají například hravé kurzy z oblastí robotiky, stavitelství, biomedicíny a...

Praha 4: Horolezecká stěna na hřišti

6. července 2024 v 06:39

V pondělí 8. července mohou děti na hřišti Lísek zdarma vyzkoušet lezeckou stěnu. Akce v rámci Léta na Čtyřce začne v 15 hodin

Praha 1: Prázdninové sportovní kempy Na Františku

5. července 2024 v 07:52

Během letních prázdnin mají rodiče možnost přihlásit svoje děti (5–12 let) na Sportovní příměstské kempy, které budou po celou dobu letních prázdnin probíhat ve sportovním areálu Na Františku v Kozí 25.

Praha 1: I v centru lze zažít dobrodružství

4. července 2024 v 09:43

Vzdělávací centrum Tereza zve všechny menší i větší zájemce na dobrodružné samoobslužné hledačky, které naleznete přímo v Praze 1. Hledačky – questy jsou výborným způsobem, jak si mohou rodiny s dětmi i kamarádi udělat hravou a poučnou výpravu.

MFF Karlovy Vary pro děti

30. června 2024 v 06:08

Neboj, houbo. Představení pro děti Antonie Rašilovové mohou děti vidět v innogy Pointu u Mlýnské kolonády. Začíná se ve 12 hodin.

Letní herna v Toulcově dvoře

27. června 2024 v 07:28

Přijďte si pohrát do Toulcova dvora každé prázdninové úterý.

Další články
Nahoru