Praha 3 otevře dobrodružné hřiště, jako první ho v Česku úspěšně vyzkoušela Praha 6
21. září 2024 00:20
Primární cílovou skupinou jsou děti ve věku sedm až patnáct let, které mohou na hřiště přicházet a odcházet podle vlastního uvážení. Děti mladší sedmi let mohou navštívit hřiště pouze v doprovodu starší osoby. Vstup na hřiště je zdarma, a to jak pro děti, tak pro dospělé.
Dočasné stavby je možné tvořit a stavět z dostupných materiálů, jako jsou prkna, trubky, kartony nebo provazy. Děti se učí pracovat s opravdovými nástroji a samostatně rozhodovat o tom, jak využít svůj čas.
„Dobrodružné hřiště realizujeme na prázdném pozemku po bývalé školce. Než začneme se stavbou nové, je tohle využití ideální. Jako rodič vidím, že odložit mobil z ruky je pro každé dítě důležité, tady je pro to skvělá příležitost,“ řekl starosta Prahy 3 Michal Vronský (TOP 09).
Na místě budou lektoři, takzvaní playworkeři. Ti hřiště spravují, ale zároveň dětem ukážou, jak pracovat s nástroji, pomůžou s obstaráváním stavebního materiál a a děti podpoří, aby se jim dařilo realizovat své nápady.
Zkušenost Prahy 6
Praha 6 v zahraniční zaběhnutý projekt dobrodružného hřiště realizovala na prázdném pozemku v blízkosti ZŠ a MŠ Bílá a Stadionu mládeže. Tento pozemek v dejvické lokalitě Na Kocínce je už připraven pro stavbu nového školního pavilonu, brzy na něm začnou stavební práce.
„Chtěli jsme ten projekt otestovat, věřili jsme mu a mysleli, že bude úspěšný. A to se potvrdilo. Nikdo se nezranil, reakce byly velmi pozitivní. Ukázalo se, že tento projekt je v Česku životaschopný. Chtěli jsme inspirovat další samosprávy. Na hřiště se jezdili dívat lidé z dalších měst. Třeba Jindřichova Hradce, Klecan, Frýdků – Místku nebo z Prahy 7,“ řekl Petr Palacký (Zelení), radní Prahy 6 pro životní prostředí a klima.
Praha 6 hledá pozemek, kde by mohla otevřít další dobrodružné hřiště. „Máme vytipovaných několik potenciálně vhodných pozemků, ale nejsou ideální, proto ještě nepadlo definitivní rozhodnutí. Vybraný pozemek, bude potřeba ještě upravit, takže s otevřením hřištěm lze počítat na jaře příštího roku. Prověřujeme různé varianty zejména v oblasti Vypichu,“ pokračoval.
V říjnu se podle něj bude na Fakultě architektury ČVUT v Praze konat velká konference, která bude zkušenosti z Prahy 6 i zahraničí sumarizovat a podle Palackého to bude další krok v tom, aby se myšlenku podařilo trvale dostat do České republiky.