dnes
Sobota - polojasno
21°C
zítra
Neděle - jasno
21°C
pozítří
Pondělí - jasno
23°C
Praha 3 nedá k soše Churchilla vysvětlující desku
Posprejovaný podstavec sochy Winstona Churchilla. Foto: P3

Praha 3 nedá k soše Churchilla vysvětlující desku

V souvislosti s nedávným popsáním podstavce sochy Winstona Churchilla na náměstí pojmenovaném po tomto britském politikovi se objevily v internetových diskusích názory, že k soše by měla být instalována deska objektivně popisující Churchillovu roli v dějinách. Praha 3 to neplánuje.

Na podstavci se 11. června kromě hesla Byl rasista objevil také nápis Black lives matter (Na životech černochů záleží), který odkazoval ke smrti černocha George Floyda z 25. května v Minneapolisu.

Nápisem o rasismu Winstona Churchilla pod jeho sochou v Praze 3 chtěly jeho autorky vyvolal debatu o roli někdejšího britského premiéra v dějinách a vyjádřit solidaritu nynějším bojům za rovnoprávnost. Napsaly to po svém činu v prohlášení. Třetí městská část nechala podstavec obratem vyčistit.

Radnice neuvažuje, že by k soše instalovala vysvětlující desky, obdobné, jaké před dvěma lety nechala dát k soše sovětského maršála Koněva Praha 6. Desky připomínaly Koněvův podíl na osvobození Berlína i Prahy, ale také jeho účast na potlačení Maďarského povstání, na výstavbě Berlínské zdi a také na událostech v srpnu 1968. Pomník byl letos na jaře odstraněn, desky zatím na náměstí Interbrigády v Bubenči zůstaly.

„Domnívám se, že vysvětlující tabulka u sochy Winstona Churchilla není třeba a neplánujeme to ani u jiných soch, které jsou na území Prahy 3,“ sdělil serveru Pražský patriot starosta Prahy 3 Jiří Ptáček (TOP 09).


Další články
Nahoru