Dnes Pondělí - mlha 5°C
Zítra Úterý - oblacno 3°C
Pondělí 1. 3. 2021
Svátek má Bedřich
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Praha 3 nedá k soše Churchilla vysvětlující desku
Posprejovaný podstavec sochy Winstona Churchilla. Foto: P3

Praha 3 nedá k soše Churchilla vysvětlující desku

V souvislosti s nedávným popsáním podstavce sochy Winstona Churchilla na náměstí pojmenovaném po tomto britském politikovi se objevily v internetových diskusích názory, že k soše by měla být instalována deska objektivně popisující Churchillovu roli v dějinách. Praha 3 to neplánuje.

Na podstavci se 11. června kromě hesla Byl rasista objevil také nápis Black lives matter (Na životech černochů záleží), který odkazoval ke smrti černocha George Floyda z 25. května v Minneapolisu.

Nápisem o rasismu Winstona Churchilla pod jeho sochou v Praze 3 chtěly jeho autorky vyvolal debatu o roli někdejšího britského premiéra v dějinách a vyjádřit solidaritu nynějším bojům za rovnoprávnost. Napsaly to po svém činu v prohlášení. Třetí městská část nechala podstavec obratem vyčistit.

Radnice neuvažuje, že by k soše instalovala vysvětlující desky, obdobné, jaké před dvěma lety nechala dát k soše sovětského maršála Koněva Praha 6. Desky připomínaly Koněvův podíl na osvobození Berlína i Prahy, ale také jeho účast na potlačení Maďarského povstání, na výstavbě Berlínské zdi a také na událostech v srpnu 1968. Pomník byl letos na jaře odstraněn, desky zatím na náměstí Interbrigády v Bubenči zůstaly.

„Domnívám se, že vysvětlující tabulka u sochy Winstona Churchilla není třeba a neplánujeme to ani u jiných soch, které jsou na území Prahy 3,“ sdělil serveru Pražský patriot starosta Prahy 3 Jiří Ptáček (TOP 09).


Praha 2: Omezení činnosti matričního úřadu

Včera ve 20:58

Od pondělí 1. března bude z důvodu karanténního opatření dočasně omezena matriční agenda radnice Prahy 2. V provozu zůstává pouze vydávání matričních dokladů.

V Praze 13 začala závěrečná etapa revitalizace vnitrobloku Fingerova

26. února 2021 v 11:09

Ve středu 24. února byla zahájena třetí, závěrečná etapa revitalizace vnitrobloku Fingerova. Projekt rekonstrukce celého vnitrobloku byl v roce 2018 projednán s veřejností v rámci místní Agendy 21.

Praha 1 opět podpoří Městskou knihovnu na Pohořelci

25. února 2021 v 09:42

Radnice Prahy 1 odsouhlasila poskytnutí účelové dotace pro Městskou knihovnu, pobočku Hradčany, a to ve výši půl milionu korun na tento rok.

Další články
Nahoru