Dnes Neděle - skorojasno -6°C
Zítra Pondělí - oblacno -10°C
Neděle 3. 12. 2023
Svátek má Svatoslav
Vánoční nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz, do konce roku za zvýhodněné ceny.
Praha 3 má nového starostu. Ptáčka z TOP 09 vystřídal stranický kolegy Vronský
Bývalý starosta Prahy 3 Jiří Ptáček (vpravo) gratuluje svému nástupci Michalu Vronskému. Foto: P3

Praha 3 má nového starostu. Ptáčka z TOP 09 vystřídal stranický kolegy Vronský

Starostou Prahy 3 je Michal Vronský (TOP 09), včera pro něj v tajné volbě hlasovalo 21 z 35 zastupitelů. Nahradil svého stranického kolegu Jiřího Ptáčka. Městskou část povede koalice TOP 09 a STAN, Pirátů, Prahy 3 Sobě a Zelených, strany před jednáním zastupitelů podepsaly koaliční smlouvu. V 35členném zastupitelstvu mají 19 hlasů. Zastupitelé včera zvolili i další členy devítičlenné rady.

Starostou Prahy 3 byl zvolen Michal Vronský (TOP 09), místostarosty Pavel Dobeš (STAN), Nikol Marhounová (Piráti), Filip Málek (PRAHA 3 SOBĚ) a Ondřej Rut (Zelení). Uvolněnými radními Jan Materna (TOP 09), Pavel Křeček (STAN) a Jan Bartko (Piráti), neuvolněným radním bude Jiří Ptáček (TOP 09).

Uvolněným předsedou Výboru pro majetek a privatizaci bude Robert Pecka (TOP 09) a pro opoziční práci vznikne i pozice uvolněného předsedy Kontrolního výboru.

Koalice podobného složení vedla radnici uplynulé čtyři roky. Pro staronovou koalici je zásadní podle Vronského vstřícná a otevřená komunikace, rozvoj areálu Nákladového nádraží Žižkov, nastavení udržitelného obecního rozpočtu s ohledem na rostoucí ceny, efektivní správa majetku a zajištění rozvoje Prahy 3 v dlouhodobějším horizontu.

Prioritou jsou i investice do veřejného prostoru, radnice se například chce zaměřit na výsadbu stromořadí v ulicích Prahy 3, nebo dostupnost zdravotnických služeb. Pozornost má být věnována i budování solárních elektráren na obecních objektech. „Prioritami zůstávají i nadále dostupné bydlení a kvalitní síť školských zařízení,“ sdělil mluvčí radnice Pavel Trojan.

„Práci starosty a rady vnímám já i všichni radní jako službu Praze 3 a jejím obyvatelům. Rád bych, abychom naší prací přispěli k větší spokojenosti nás všech a umenšili tak rozdělování společnosti, které prožíváme,“ sdělil starosta Vronský.

Opoziční zastupitel Mojmír Mikuláš (Patrioti pro Prahu 3) označil za nešťastné, že opozice nedostala předem k dispozici programové prohlášení koalice, a neúspěšně navrhl přerušení jednání na týden, aby měla opozice čas si jej prostudovat.

Zářijové volby v Praze 3 vyhrála koalice TOP 09 a STAN s podporou uskupení Žižkov sobě. Koalice získala 11 mandátů. Druhá Koalice pro Prahu 3 (ODS, KDU-ČSL s podporou Soukromníků, KAN, Koruny České a Konzervativní strany) má šest mandátů.

V zastupitelstvu ještě jsou zástupci hnutí ANO (6 mandátů), České pirátské strany (4), Patriotů pro Prahu 3 (2), Trrikolory a hnutí SPD pro Prahu 3 (2), Praha 3 sobě (2) a Zelených (2).


Autor: puc

Na holešovickém nádraží se našel mrtvý muž, zřejmě umrzl

Dnes v 17:50

V areálu holešovického nádraží v Praze 7 byl kolem nedělního poledne nalezen mrtvý muž. Vše zatím nasvědčuje tomu, že s největší pravděpodobností umrzl. Podle sdělení pražské policie bylo cizí zavinění vyloučeno, stejně jako srážka s vlakem. 

Praha 1 vyhlásila dotační program Podpora využití volného času dětí a mládeže

Dnes v 10:16

Radní Prahy 1 na své úterní schůzi odsouhlasili vyhlášení dotačního programu Podpora využití volného času dětí a mládeže na území MČ Praha 1 pro rok 2024. Cílem programu je vytvoření a zkvalitnění základních podmínek pro aktivity v rámci využití volného času dětí a...

Praha 1 má schválená pravidla rozpočtového provizoria

Včera ve 20:29

Vedení Prahy 1 schválilo pravidla rozpočtového provizoria na rok 2024 ve znění 2. návrhu rozpočtu MČ Praha 1 na rok 2024 s tím, že prostředky budou měsíčně čerpány maximálně do výše 1/12 schváleného rozpočtového provizoria na rok 2024.

Praha 4 získá 15,7 milionu korun za umisťování uprchlíků do škol

30. listopadu 2023 ve 20:49

Praha 4 získá 15,7 milionu korun z projektu UNICEF – pomoc uprchlíkům pro školy za umisťování dětí z uprchlických rodin. Městská část o tom informovala na svém webu.  

Praha 1 dokončila rekonstrukci opěrné zdi na Kampě i Odkolkovské zahrady

30. listopadu 2023 v 17:56

Praha 1 dokončila obnovu historické opěrné zdi v Odkolkovské zahradě, která je nedílnou součástí parku Kampa. Tato revitalizace je součástí širší snahy o zachování a zkrášlení kulturního dědictví města a jeho zelených prostor. Informovala o tom mluvčí městské časti Karolína...

Další články
Nahoru