Dnes Neděle - jasno 0°C
Zítra Pondělí - oblacno -1°C
Neděle 5. 2. 2023
Svátek má Dobromila
Pražské masopusty
Letošní masopustová sezona v Praze zahrnuje řadu akcí
Praha 3 má nového starostu. Ptáčka z TOP 09 vystřídal stranický kolegy Vronský
Bývalý starosta Prahy 3 Jiří Ptáček (vpravo) gratuluje svému nástupci Michalu Vronskému. Foto: P3

Praha 3 má nového starostu. Ptáčka z TOP 09 vystřídal stranický kolegy Vronský

Starostou Prahy 3 je Michal Vronský (TOP 09), včera pro něj v tajné volbě hlasovalo 21 z 35 zastupitelů. Nahradil svého stranického kolegu Jiřího Ptáčka. Městskou část povede koalice TOP 09 a STAN, Pirátů, Prahy 3 Sobě a Zelených, strany před jednáním zastupitelů podepsaly koaliční smlouvu. V 35členném zastupitelstvu mají 19 hlasů. Zastupitelé včera zvolili i další členy devítičlenné rady.

Starostou Prahy 3 byl zvolen Michal Vronský (TOP 09), místostarosty Pavel Dobeš (STAN), Nikol Marhounová (Piráti), Filip Málek (PRAHA 3 SOBĚ) a Ondřej Rut (Zelení). Uvolněnými radními Jan Materna (TOP 09), Pavel Křeček (STAN) a Jan Bartko (Piráti), neuvolněným radním bude Jiří Ptáček (TOP 09).

Uvolněným předsedou Výboru pro majetek a privatizaci bude Robert Pecka (TOP 09) a pro opoziční práci vznikne i pozice uvolněného předsedy Kontrolního výboru.

Koalice podobného složení vedla radnici uplynulé čtyři roky. Pro staronovou koalici je zásadní podle Vronského vstřícná a otevřená komunikace, rozvoj areálu Nákladového nádraží Žižkov, nastavení udržitelného obecního rozpočtu s ohledem na rostoucí ceny, efektivní správa majetku a zajištění rozvoje Prahy 3 v dlouhodobějším horizontu.

Prioritou jsou i investice do veřejného prostoru, radnice se například chce zaměřit na výsadbu stromořadí v ulicích Prahy 3, nebo dostupnost zdravotnických služeb. Pozornost má být věnována i budování solárních elektráren na obecních objektech. „Prioritami zůstávají i nadále dostupné bydlení a kvalitní síť školských zařízení,“ sdělil mluvčí radnice Pavel Trojan.

„Práci starosty a rady vnímám já i všichni radní jako službu Praze 3 a jejím obyvatelům. Rád bych, abychom naší prací přispěli k větší spokojenosti nás všech a umenšili tak rozdělování společnosti, které prožíváme,“ sdělil starosta Vronský.

Opoziční zastupitel Mojmír Mikuláš (Patrioti pro Prahu 3) označil za nešťastné, že opozice nedostala předem k dispozici programové prohlášení koalice, a neúspěšně navrhl přerušení jednání na týden, aby měla opozice čas si jej prostudovat.

Zářijové volby v Praze 3 vyhrála koalice TOP 09 a STAN s podporou uskupení Žižkov sobě. Koalice získala 11 mandátů. Druhá Koalice pro Prahu 3 (ODS, KDU-ČSL s podporou Soukromníků, KAN, Koruny České a Konzervativní strany) má šest mandátů.

V zastupitelstvu ještě jsou zástupci hnutí ANO (6 mandátů), České pirátské strany (4), Patriotů pro Prahu 3 (2), Trrikolory a hnutí SPD pro Prahu 3 (2), Praha 3 sobě (2) a Zelených (2).


Autor: puc

Praha 7 opravuje školní střechy

Dnes v 09:21

Praha 7 dokončila rozsáhlou rekonstrukci střechy ZŠ Fr. Plamínkové. Kompletní renovací prošla střecha hlavní budovy a proběhly také úpravy střechy přístavby, kde je umístěna jídelna. 

Praha 6 podpoří ekologické projekty, je několik dotačních programů

Včera v 18:27

Letos opět lze žádat Prahu 6 o finanční podporu na své ekologické projekty z několika programů. Městská část o tom informovala na svém webu.

Praha 2 dotacemi podpoří sedm oblastí, od sociální až po sport a kulturu

Včera v 18:15

Praha 2 letos vyčlenila na dotace 4,12 milionu korun, což je meziročně o 50 000 korun více. Radnice poskytne na období roku 2023 a 1. čtvrtletí roku 2024 veřejnou finanční podporu v těchto oblastech: sociální a sociálně zdravotní, sport, kultura, mimoškolní činnost dětí a mládeže, životní...

Hasiči měli kvůli větru napilno, zasahovali u popadaných stromů

Včera v 17:58

Od pátečního odpoledne do sobotního rána zasahovali pražští hasiči u desítky případů v souvislosti se silným větrem. Jednalo se o popadané stromy a uvolněné plechy. Informovali o tom na twitteru.

Adapterra Awards symbolicky odstartoval v den svátku mokřadů

3. února 2023 v 15:21

U příležitosti Světového dne mokřadů, který každoročně připadá na 2. února, zahájila Nadace Partnerství ve spolupráci s Integra Consulting a hlavním městem Prahou pátý ročník soutěže Adapterra Awards. Ta oceňuje projekty bojující proti suchu, přehřívání měst v letních vedrech, důsledkům...

Čtyři městské části na Praze 21 se spojily. Budou řešit společná témata

3. února 2023 v 15:04

V prosinci loňského roku byla zřízena pracovní skupina, která je složena vždy ze 2 zástupců všech 4 městských částí v obvodu Prahy 21 – Újezda nad Lesy, Běchovic, Klánovic a Kolodějí. 

Praha 10 schválila rozpočet na rok 2023

3. února 2023 v 06:58

Praha 10 již může hospodařit s přesným plánem příjmů a výdajů na letošní rok. Její zastupitelstvo v pondělí večer schválilo rozpočet, a zároveň také plán zdaňované činnosti a akční plán navázaný na desetiletou strategii rozvoje Desítky. Podstatná část finančních prostředků je podobně jako loni...

Praha 12 má schválený rozpočet

2. února 2023 ve 21:54

Zastupitelé na svém 3. zasedání v úterý 31. ledna schválili rozpočet městské části Praha 12 pro rok 2023 s objemem výdajů ve výši 710,235 milionu korun. Příjmy rozpočtu jsou ve výši 491,205 milionu korun a financování ve výši 219,03 milionu korun.

Další články
Nahoru