dnes
Středa - oblacno
22°C
zítra
Čtvrtek - skorojasno
26°C
pozítří
Pátek - obcasny-dest
25°C
Praha 3 má nového starostu, Alexandera Bellu nahradil Jiří Ptáček
JIří Ptáček, nový starosta Prahy 3. Foto: JP

Praha 3 má nového starostu, Alexandera Bellu nahradil Jiří Ptáček

Na dnešním ustavujícím zasedání zastupitelstva Prahy 3 byl zvolen novým starostou této městské části Jiří Ptáček (TOP 09). Hlas mu dalo všech dvacet zastupitelů nové koalice TOP 09 a STAN, Pirátů a Zelených. Hlas naopak nedostal od nyní již opozičních patnácti zastupitelů hnutí ANO a Koalice pro Prahu 3 (ODS, KDU-ČSL, Svobodní), kterou do voleb vedl dosavadní starosta Alexander Bellu.

Volby v Praze 3 vyhrála se ziskem 22,2 procenta hlasů koalice ODS, lidovců a Svobodných (Koalice pro Prahu 3). V 35členném zastupitelstvu získala deset mandátů. Druhá skončila koalice TOP 09 a STAN s 21,1 procenta a devíti mandáty a třetí Piráti s 19,2 procenta a osmi křesly. Do zastupitelstva se dostalo také hnutí ANO se ziskem 12,5 procenta a pěti zastupiteli a Zelení a nezávislí, kteří na základě volebního zisku 8,1 procenta obsadili tři křesla.

Bellu ještě před zvolením Ptáčka navrhl na starostovský post Tomáše Mikesku (STAN). „Ctím, že tu vzniká jiná koalice, ale navrhuji pana Mikesku. Je to zkušený zastupitel, byl v minulosti i starostou, funkci by zvládnul,“ řekl Bellu. Mikeska nabídku odmítl. Stejně jaké lídr Zelených Ondřej Rut, kterého navrhl na starostu Petr Venhoda (ANO). „Má zkušenosti z dlouholeté práce pro městskou část,“ odůvodnil svůj návrh Venhoda.

Rutovo jméno bylo během jednání zastupitelstva neplánovaně skloňováno poměrně často. Krátce po zahájení odpoledního zasedání totiž do sálu dorazilo zhruba patnáct lidí, kteří sebou přinesli transparenty parodující Zelené. Skupina narušovala diskusi zastupitelů občasnými výkřiky, kterými „podporovali“ Ondřeje Ruta. Někteří na sobě měli zvířecí masky. Muž v masce prasete občas chrochtal. „Zelená radnice, tu tu chceme nejvíce,“ volal opakovaně další muž. Podobné plakáty, se kterými lidé přišli lidé na zastupitelstvo, se na začátku minulého týdne objevili po celé Praze 3. Zelení se od nich distancovali a označili to za projev neférového povolebního boje.

Jedinými aspirantem na starostu tak zůstal kandidát koalice TOP 09 a STAN, Pirátů a Zelených Jiří Ptáček. Zastupitelé opozice ho před hlasováním několik hodin „grilovali“. Vyčítali mu například údajnou nečinnost poradní komise rady pro IT, kterou vedl, ale také to, že jeho firmy mají sídlo na Praze 6 či třeba, že se nebaví s opozicí. „Pan Ptáček z TOP 09 nebyl nikdy ani zastupitelem. Zatím jsem neslyšel, co vlastně chystá. Nechápu, proč chce spolupracovat se Zelenými, když mají třeba ohledně dopravy úplně jiné priority. Vůle voličů přitom byla pro středopravicová koalice,“ řekl Bellu.

Ptáček kritiku odmítl a na jednotlivé postupně otázky odpovídal. „Výstupy komise radní nezajímali, proto jsme se letos nescházeli. Firmy v Praze 6 mám z prozaického důvodu. Když jsem je zakládal jako ani ne dvacetiletý mladík, tak jsme hledali co nejnižší nájmy, abychom snížili náklady. A takové prostory jsme našli v Praze 6. Zaměstnanci jsou na tu městkou část vázáni, nepřišlo by mi fér se nyní kvůli mému působení v politice stěhovat na druhou stranu řeky,“ řekl v diskusi Ptáček.

V jednu chvíli začal na výzvu opozice postupně představovat 150 bodů, které si koalice vytýčila ke splnění. Pokud by měl představit všechny body, trvalo by to hodiny. Nakonec však nová koalice odhlasovala ukončení diskuse a přešlo se k volbě, po které se devětatřicetiletý podnikatel v informačních technologiích Jiří Ptáček stal starostou.


Přes dva miliony korun na výsadbu nových stromů v Praze 11

Včera v 16:00

Včera radní Prahy 11 přijali do rozpočtu dotaci od hlavního města ve výši 2,17 milionu korun. Tyto prostředky budou na podzim použity pro výsadbu nových stromů v jedenácté městské části.

Další články
Nahoru