dnes
Pátek - zatazeno
26°C
zítra
Sobota - bourky
22°C
pozítří
Neděle - zatazeno
25°C
Praha 3 má nové vedení radnice, ustavující zastupitelstvo trvalo 16 hodin v kuse!
Na úvod ustavujícího zasedání zastupitelstva Prahy 3 složili včera po 15. hodině jednotliví členové slib. To ještě netušili, že v této místnosti budou trávit čas až do dnešního rána. Foto: JP

Praha 3 má nové vedení radnice, ustavující zastupitelstvo trvalo 16 hodin v kuse!

Dnes po sedmé ráno skončilo ustavující zastupitelstvo Prahy 3, zastupitelé zvolili starostu, místostarosty, radní a členy výborů. Jednání kvůli proudu otázek opoziční Koalice pro Prahu 3 (ODS, KDU-ČSL, Svobodní) trvalo 16 hodin od úterních 15:00. Starostou se stal Jiří Ptáček z TOP 09, koalice TOP 09 a STAN, Pirátů a Zelených má v zastupitelstvu 20 hlasů z 35.

Starostu zastupitelé zvolili v úterý večer zhruba po čtyřhodinové diskusi. Následovalo mnohahodinové „grilování" dalších nominovaných členů vedení městské části. Opozici se mimo jiné nelíbilo, že bude mít ve výborech a orgánech firem vlastněných městskou částí menší počet zástupců než doposud.

Místostarosty Prahy 3 se stali lídři Pirátů Štěpán Štrébl, Zelených Ondřej Rut a STAN Tomáš Mikeska. Uvolněnými radními jsou Jan Bína (TOP 09) a Jiří Svrček (Piráti) a neuvolněnými, kteří za funkci nebudou brát plat, Pavel Musil a Anna Kratochvílová (oba Piráti). Uvolněným zastupitelem bude i předseda výboru pro územní rozvoj, kterým bude architekt Matěj Michal Žaloudek. Zastupitelé zvolili také další předsedy a členy výborů.

Volby v Praze 3 vyhrála Koalice pro Prahu 3 (ODS, KDU-ČSL, Svobodní) se ziskem 22,2 procenta hlasů a deseti mandátů v 35členném zastupitelstvu. TOP 09 a STAN získaly ve volbách 21,1 procenta hlasů a devět zastupitelů, Piráti mají osm mandátů a Zelení a nezávislí tři zastupitele. Uspělo ještě hnutí ANO, které získalo pět zastupitelů. Strany, které skončily v opozici, nové vedení nepodpořily.

Strany nové koalice před jednáním podepsaly koaliční smlouvu, která obsahuje asi 150 programových bodů. Koalice se podle ní zaměří například na rekonstrukci ulic a náměstí, prosazení vedení trasy metra D na Žižkov, investice do bytového fondu a školských zařízení, lepší podmínky pro cyklisty a chodce či lepší kontrolu veřejného pořádku.

Radnice by pod novým vedením měla také lépe informovat občany a umožnit jim přístup ke všem důležitým dokumentům, stejně jako vyjadřovat se k připravovaným projektům.

Po říjnových volbách začaly TOP 09 a STAN jednat jak s Piráty a Zelenými, tak s Koalicí pro Prahu 3 (ODS, KDU-ČSL, Svobodní) a jejím lídrem, dosavadním starostou Alexanderem Bellu (ODS). Nakonec ostatní strany vítěze voleb obešly.

Praha 3 má zhruba 75 000 obyvatel. Spadá pod ni Žižkov a části Vinohrad, Vysočan a Strašnic.

Nové vedení Prahy 3:

jméno

strana

funkce

kompetence

Jiří Ptáček

TOP 09

starosta

životní prostředí, krizové řízení a bezpečnost, kontrolní oblast, vnější vztahy a komunikace, vedlejší hospodářská činnost

Tomáš Mikeska

STAN

místostarosta

územní rozvoj, privatizace, kultura a cestovní ruch

Štěpán Štrébl

Piráti

místostarosta

školství a volný čas, informatika, strategické plánování

Ondřej Rut

Zelení

místostarosta

doprava, sociální oblast a zdravotnictví, spolky a neziskové organizace, národnostní menšiny, bytová politika, drogová problematika, národnostní menšiny, rovné příležitosti, komunitní plánování

Jan Bína

TOP 09

uvolněný radní

investice, majetek

Jiří Svrček

Piráti

uvolněný radní

životní prostředí, kultura a cestovní ruch, dotační politika, ochrana památek, sport a tělovýchova

Pavel Dobeš

STAN

neuvolněný radní

finance

Pavel Musil

Piráti

neuvolněný radní

transparence a zapojení občanů, městská část v roli akcionáře

Anna Kratochvílová

Piráti

neuvolněný radní

zahraniční vztahy


Portál Pražana se propojí s Portálem občana, primátor s ministrem podepsali memorandum

23. července 2020 v 10:16

Pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti) a ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) včera podepsali Memorandum o dlouhodobé spolupráci na projektech Portál Pražana a Portál občana. Dokument si klade na cíl podpořit rozvoj funkcionalit obou portálových řešení, zvýšit vzájemnou využitelnost portálů ze strany...

Další články
Nahoru