dnes
Čtvrtek - zatazeno
5°C
zítra
Pátek - obcasny-dest
5°C
pozítří
Sobota - prehanky-snih
3°C
Pražská politika

Praha 3 je první pražskou částí, která zveřejní smlouvy na internetu

Starostka městské části Prahy 3 Ing. Vladislava Hujová dnes Radě předložila návrh na zveřejňování veškerých smluv městské části v Registru smluv na internetu. Návrh byl Radou schválen. Praha 3 se tak připojuje k několika dalším obcím a městům v České republice, která již právě pomocí Registru smluv tyto dokumenty zveřejňují, a zároveň tím získává prvenství mezi pražskými městskými částmi.

Registr smluv umožňuje všem orgánům veřejné moci zveřejňovat smlouvy, objednávky a finanční plnění na internetu. Vzhledem k dobrovolnosti participace je ale jen hrstka těch, kteří tak skutečně činí.

„Praha 3 tak navazuje na iniciativu kolegy Mgr. Jana Farského z TOP 09. Tímto krokem v podstatě plníme náš celostátní volební program. O zákoně, který by tuto praxi stanovil všem městům a obcím povinně, se sice dlouho hovoří, ale jelikož k jeho schválení doposud nedošlo, nechtěli jsme déle čekat, a tak jsme se rozhodli do systému zapojit dobrovolně,“ okomentovala situaci Hujová.

Široké veřejnosti je Registr smluv k dispozici na Portálu veřejné správy, který zaštiťuje Ministerstvo vnitra (odkaz na Registr smluv naleznete pod článkem). Umožňuje tak každému kontrolovat hospodaření jednotlivých orgánů veřejné správy snadněji a rychleji než uplatňováním zákona o svobodném přístupu k informacím. Bezespornou výhodou zároveň je, že náklady na zapojení se do systému a jeho následnou údržbu jsou minimální, a to díky již existujícímu systému, do kterého se každý orgán veřejné správy může zapojit vlastně zdarma.

Odkaz na Registr smluv: http://portal.gov.cz/portal/rejstriky/data/10013/index.html


Další články
Nahoru