dnes
Čtvrtek - skorojasno
26°C
zítra
Pátek - obcasny-dest
24°C
pozítří
Sobota - oblacno
30°C
Praha 3 chystá vlastní muzeum. Vystavené exponáty budou pocházet i od občanů, říká starostka Hujová
Starostka Prahy 3 Vladislava Hujová (TOP 09). Foto: PP

Praha 3 chystá vlastní muzeum. Vystavené exponáty budou pocházet i od občanů, říká starostka Hujová

Jaké velké investice Praha 3 příští rok plánuje? Kdy se lidé dočkají sestěhování jednotlivých pracovišť úřadu městské části do jedné oblasti Havlíčkova náměstí? Kdy začne realizace slibovaného antigraffiti programu? Co je pravdy na tom, že „trojka“ bude mít své vlastní muzeum? Na tyto a další otázky odpovídala serveru Pražský patriot starostka Prahy 3 Vladislava Hujová (TOP 09).

Jako jsou rozpočtové priority Prahy 3 na příští rok?
Rozpočet městské části bude na úrovni 1,1 miliardy korun. Z toho 600 milionu půjde na investice, z toho řádově 110 milionů na opravy škol, včetně vybudování nové mateřské školky v ulici Buková. Ta bude stát zhruba 35 milionů, vzniknou zde čtyři třídy. Příští rok se začne stavět. Velkou investiční akcí bude zateplování panelových domů na Žižkově. Konkrétně v území mezi ulicemi Jeseniova a Roháčova a v Ondříčkově ulici.

Neohrozí to privatizaci bytů, kterou jste lidem slíbili?
Ne, snažíme se najít právní cestu, aby bylo možné uzavřít s nájemci bytů smlouvu o smlouvě budoucí ještě před tím, než začne rekonstrukce domů. Lidé tedy budou mít smluvně garantováno, že k privatizaci dojde.

Proč budete městská část zateplování dělat, když se byty v těchto domech chystáte prodat?
Bereme to jako kultivaci veřejného prostoru, takto ovlivníme, jak bude vypadat. Kdyby si sdružení vlastníků dělala opravy fasád domů samostatně, ve výsledku by to nemuselo být pěkné. Snažíme se napravit neblahé architektonické dědictví. V sedmdesátých letech měl být spodní Žižkov zbourán a postaveny zde paneláky. Nakonec k tomu v masivní míře naštěstí nedošlo, nicméně od té doby se zde do veřejného prostoru půl století moc neinvestovalo.

muzeum-praha-3

Vizualizace informačního centra a muzea

V jaké fázi je příprava vybudování dalšího informačního centra městské části v Koněvově ulici?
Chystáme výběrové řízení na projektanta, pak ještě musíme získat stavební povolení. Příští rok bychom chtěli začít stavět. Bude tam nejen klasické informační centrum s běžnými činnostmi, ale i kavárna, místnost na přednášky a prostor pro spolkovou činnost. V suterénu vznikne muzeum Prahy 3. Z velkých městských částí nikde obdobnou instituci nemají. Chceme zde zřídit stálou expozici. Pomáhá nám Vojenský historický ústav a Muzeum hl. m. Prahy, za což jim jsme velmi vděčni. Vyzveme občany, aby muzeu prodali nebo vypůjčili historické předměty týkající se Prahy 3.

Bude se i v roce 2018 investovat do záměru sestěhovat veškeré agendy úřadu do oblasti Havlíčkova náměstí, kde se nachází historická budova radnice?
Ano, začneme totiž s rekonstrukcí budovy bývalé školy na Havlíčkově náměstí vedle radnice. Přebudujeme ji na kancelářskou budovu a tam sestěhujeme agendy úřadu, které sídlí různě po Praze 3. Máme už stavební povolení, příští rok vybereme zhotovitele, který začne s pracemi. Někdy na přelomu let 2019 a 2020 bude úřad sestěhován do této oblasti.

Jaká náměstí v Praze 3 změní tvář?
Na jaře počítáme s dokončením rekonstrukce Komenského náměstí, které desítky let sloužilo jako odstavené parkoviště. Příští rok proběhne rekonstrukce Kostnického náměstí a doděláme úpravy náměstí Barikád.

antigraffiti Na letošní rok jste plánovali realizaci „Antigraffiti programu na území Prahy 3“. Proč došlo ke zpoždění?
Trochu se to zdrželo, protože památkáři požadovali písemný souhlas každého vlastníka bytu. To by bylo časově i technicky velmi náročné. Naštěstí Ministerstvo kultury vydalo stanovisko, že to není nutné. Běží příprava a věřím, že během zimy získáme stanoviska památkářů ke všem přihlášeným domům. Na jaře začne realizace čtyřletého programu, máme na to vyčleněno celkem 28 milionů korun. Vzhledem k tomu, že celé území Prahy 3 je v památkové zóně nebo v ochranném pásmu památkové rezervace, památkáři musí určit u jednotlivých domů nejvhodnější metodu čištění.

Příští rok na jaře plánuje Praha začátek nákladné rekonstrukce ulic Husitská a Koněvova. Nedávno jste uvedla, že byste ráda, aby se tato oblast, ve které bylo dříve dost kasin a heren, proměnila v nové kulturní centrum. Jak si to představujete?
Jak se zde dříve řetězily herny, tak bych ráda viděla řetězec kulturních provozoven, jakými jsou například galerie a muzea. Žižkov a jeho okolí chci dostat do povědomí jako místo, kam si lidé přijdou cíleně například pro vzácné starožitnosti, nebo za kvalitním uměním. Opuštěných nebytových prostor po provozovnách s hazardem existují v třetí městské části desítky. Bývalé provozovny heren spadají do rukou soukromých vlastníků a zaměření provozoven nemůžeme ovlivnit.  Když bude poptávka lidí, je možnost vyhlásit veřejné výběrové řízení účelově na nájemce prázdných prostor, které vlastní Praha 3. Můžeme omezit výběr na ševce, pekaře nebo zkrátka služby, která tu chybí. Myslím, že Žižkov má na to, aby jednou znovu dostál své pověsti umělecké čtvrti a zároveň byl dobrým místem pro život místních obyvatel.

Tomu by mohl napomoci pavilon pro Slovanskou epopej na Vítkově. Město ho však chce na Těšnově. Nevzdáváte se vize umístit soubor Muchových děl v Praze 3?
Nevzdáváme. V Nadačním fondu na podporu realizace pavilonu Alfonse Muchy na vrchu Vítkově pro Slovanskou epopej jsou respektované osobnosti. Snažíme se přinášet argumenty, proč pavilon zrovna na Vítkově. Jedním z nich je třeba fakt, že Mucha obrazy maloval k 10. výročí vzniku samostatného Československa. A tudíž by měl cyklus být na místě, které reprezentuje českou státnost. V metropoli to je Pražský hrad, Vyšehrad a Vítkov. A z těchto tří míst připadá v úvahu jen Vítkov. Navíc Mucha na Vítkově by mohl být součást muzejní cesty, která by vedla z Václavského náměstí přes Florenc až na Vítkov.


Další krátké zprávy
Nahoru