Dnes Pondělí - polojasno 4°C
Zítra Úterý - zatazeno 4°C
Pondělí 8. 3. 2021
Svátek má Gabriela
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Praha 3 chce záruku bezpečnosti během pobytu hongkongského disidenta
Simon Cheng. Foto: Mydearcarrot / Wikimedia Commons

Praha 3 chce záruku bezpečnosti během pobytu hongkongského disidenta

Radní Prahy 3 ve středu schválili záměr pozvat do Prahy hongkongského disidenta Simona Chenga. Zároveň pověřili místostarostu Štěpána Štrébla, který má zahraniční vztahy městské části na starosti, aby u ministra zahraničí Tomáše Petříčka získal záruky, že Cheng nebude po svém příjezdu do Česka zatčen.

Simon Cheng je prvním občanem Hongkongu, který získal politický azyl ve Velké Británii. Ještě jako pracovník britského konzulátu v Hongkongu byl v roce 2019 bezdůvodně 15 dní zadržován a mučen čínským režimem, uvedla radnice Prahy 3 v tiskové zprávě.

Je jedním ze šesti příznivců hongkongské prodemokratické opozice, na které vydal Hongkong zatykač na základě nedávno přijatého zákona o vnitřní bezpečnosti.

„Pokud budeme schopni panu Chengovi zaručit bezpečnost, plánujeme s ním realizovat besedy pro veřejnost. Je důležité, aby se mluvilo o tom, co se ve světě děje,“ sdělil Štrébl, který zná disidenta z doby svých studií v Anglii. Simon Cheng již pozvání Prahy 3 přijal.

„Už byl poslán oficiální dopis panu Petříčkovi. Nečekám, že na základě jedné prosby lokálního politika bude zrušena extradiční dohoda, ale spokojím se se slibem, že návštěva Chenga proběhne bezpečně,“ dodal Štrébl.

Návštěva hongkongského disidenta by měla proběhnout v září nebo říjnu.


Praha 5 finančně přispěje nepedagogickým pracovníkům základních a mateřských škol

Dnes ve 14:37

Mimořádný příspěvek na posílení mezd alespoň částečně pomáhá k udržení nepedagogických pracovníků, kterých je dlouhodobě nedostatek. Jde o pracovníky, kteří zajišťují technický provoz školských zařízení.

Praha 13: Radnice otevírá rezervační systém i mimo vyhlášené úřední dny

Dnes v 11:14

Služby Úřadu městské části Praha 13 jsou ode dneška klientům dostupné i mimo vyhlášené úřední hodiny. Radnice vychází vstříc všem klientům a přes rezervační systém je možné se objednat na vybrané agendy i v další dny.   

K evropským městům řešícím krátkodobé ubytování v bytech se připojila Praha 1

Včera ve 20:44

Od března letošního roku má Praha 1 svého zástupce ve skupině 22 regionů a měst, která připomínkuje problematiku krátkodobých ubytovacích služeb na poli EU a nazývá se Aliance evropských měst pro řešení krátkodobých ubytovacích služeb. První městskou část zastupuje právník Jan Eisenreich, člen...

Praha 5: Online setkání k projektu Strategie rozvoje 2030+

6. března 2021 v 09:18

Strategie rozvoje 2030+ vstupuje do další části. Po analytické části, která mapovala život na Pětce, dokončuje radnice část návrhovou.

Pražská plynárenská nabízí v době pandemie mobilní kancelář

3. března 2021 v 19:37

I když zákazníci Pražské plynárenské mohou veškeré záležitosti spojené s dodávkou energií řešit online a společnost toto řešení doporučuje, myslí i na ty, pro které je tato forma komunikace obtížně využitelná nebo složitá. Po dobu, kdy budou z důvodu pandemie covid uzavřeny obchodní kanceláře...

Další články
Nahoru