dnes
Čtvrtek - zatazeno
2°C
zítra
Pátek - zatazeno
3°C
pozítří
Sobota - obcasny-dest
4°C
Praha 3 chce záruku bezpečnosti během pobytu hongkongského disidenta
Simon Cheng. Foto: Mydearcarrot / Wikimedia Commons

Praha 3 chce záruku bezpečnosti během pobytu hongkongského disidenta

Radní Prahy 3 ve středu schválili záměr pozvat do Prahy hongkongského disidenta Simona Chenga. Zároveň pověřili místostarostu Štěpána Štrébla, který má zahraniční vztahy městské části na starosti, aby u ministra zahraničí Tomáše Petříčka získal záruky, že Cheng nebude po svém příjezdu do Česka zatčen.

Simon Cheng je prvním občanem Hongkongu, který získal politický azyl ve Velké Británii. Ještě jako pracovník britského konzulátu v Hongkongu byl v roce 2019 bezdůvodně 15 dní zadržován a mučen čínským režimem, uvedla radnice Prahy 3 v tiskové zprávě.

Je jedním ze šesti příznivců hongkongské prodemokratické opozice, na které vydal Hongkong zatykač na základě nedávno přijatého zákona o vnitřní bezpečnosti.

„Pokud budeme schopni panu Chengovi zaručit bezpečnost, plánujeme s ním realizovat besedy pro veřejnost. Je důležité, aby se mluvilo o tom, co se ve světě děje,“ sdělil Štrébl, který zná disidenta z doby svých studií v Anglii. Simon Cheng již pozvání Prahy 3 přijal.

„Už byl poslán oficiální dopis panu Petříčkovi. Nečekám, že na základě jedné prosby lokálního politika bude zrušena extradiční dohoda, ale spokojím se se slibem, že návštěva Chenga proběhne bezpečně,“ dodal Štrébl.

Návštěva hongkongského disidenta by měla proběhnout v září nebo říjnu.


Praha 3 rozšiřuje úřední hodiny

Dnes v 11:47

Praha 3 se na mimořádném zasedání usnesla o rozšíření úředních hodin radnice po dobu trvání nouzového stavu. Cílem je zajištění poskytnutí služeb úřadu všem klientům za bezpečných a důstojných podmínek.

V Praze se otevírá Honorární konzulát Islandu

Dnes v 09:14

V úterý 1. prosince oficiálně otevírá Honorární konzulát Islandu v Praze. Honorární konzulkou je advokátka Klára Dvořáková z kanceláře Holubová advokáti, jediná oficiální zástupkyně Islandu v České republice.

Praha 5: Zasedne Řídící skupina ke Strategii rozvoje 2030+

Včera ve 20:07

Zítra, 26. listopadu, bude od 14 hodin zasedat Řídící skupina ke Strategii rozvoje 2030+. Prezentace analytické části Strategie rozvoje za jednotlivé Odborné skupiny Strategie proběhne formou online setkání přes platformu LifeSize.

Zasedání zastupitelstva. Praha 6 zveřejnila program

Včera v 16:29

V pátek 27. listopadu se od 10 hodin koná v kongresovém sálu Orea Hotelu Pyramida patnácté zasedání Zastupitelstva městské části Praha 6.  

Vaříme za vás. Kampaň má pomoci pražským restauracím

Včera ve 13:18

Magistrát hlavního města Prahy ve spolupráci s Asociací hotelů a restaurací (AHR ČR) a Svazem obchodu a cestovního ruchu (SOCR) připravil kampaň s názvem Vaříme za vás na podporu pražských restaurací. Jejím cílem je vyzývat Pražany, aby si kupovali jídlo a nápoje přímo z výdejních okének podniků a...

Sněmovna se rozsvítí červeně

Včera ve 13:13

Dnes se rozsvítí budova Poslanecké sněmovny červeným světlem. Stane se tak u příležitosti tzv. „Červené středy“ – mezinárodního dne lidí pronásledovaných pro svou víru.

Praha má koordinátora úprav dopravního terminálu Černý Most

Včera v 07:18

Radní Prahy na pondělním zasedání jmenovali koordinátora úprav dopravního terminálu Černý Most, který je dlouhodobě v neutěšeném stavu, a to zvláště kvůli složité koordinaci veškerých aktivit a projektů.

Další články
Nahoru