dnes
Pátek - polojasno
19°C
zítra
Sobota - polojasno
20°C
pozítří
Neděle - jasno
22°C
Praha 3 chce záruku bezpečnosti během pobytu hongkongského disidenta
Simon Cheng. Foto: Mydearcarrot / Wikimedia Commons

Praha 3 chce záruku bezpečnosti během pobytu hongkongského disidenta

Radní Prahy 3 ve středu schválili záměr pozvat do Prahy hongkongského disidenta Simona Chenga. Zároveň pověřili místostarostu Štěpána Štrébla, který má zahraniční vztahy městské části na starosti, aby u ministra zahraničí Tomáše Petříčka získal záruky, že Cheng nebude po svém příjezdu do Česka zatčen.

Simon Cheng je prvním občanem Hongkongu, který získal politický azyl ve Velké Británii. Ještě jako pracovník britského konzulátu v Hongkongu byl v roce 2019 bezdůvodně 15 dní zadržován a mučen čínským režimem, uvedla radnice Prahy 3 v tiskové zprávě.

Je jedním ze šesti příznivců hongkongské prodemokratické opozice, na které vydal Hongkong zatykač na základě nedávno přijatého zákona o vnitřní bezpečnosti.

„Pokud budeme schopni panu Chengovi zaručit bezpečnost, plánujeme s ním realizovat besedy pro veřejnost. Je důležité, aby se mluvilo o tom, co se ve světě děje,“ sdělil Štrébl, který zná disidenta z doby svých studií v Anglii. Simon Cheng již pozvání Prahy 3 přijal.

„Už byl poslán oficiální dopis panu Petříčkovi. Nečekám, že na základě jedné prosby lokálního politika bude zrušena extradiční dohoda, ale spokojím se se slibem, že návštěva Chenga proběhne bezpečně,“ dodal Štrébl.

Návštěva hongkongského disidenta by měla proběhnout v září nebo říjnu.


Další články
Nahoru