dnes
Středa - zatazeno
10°C
zítra
Čtvrtek - obcasny-dest
12°C
pozítří
Pátek - obcasny-dest
13°C
Praha 3 chce zakázat vozy nad šest tun po ulici Jana Želivského, situace by se zhoršila na Spořilově
Pokud by prošel návrh Prahy 3, mohla by se ještě více zhoršit situace na Spořilově, který trpí silnou kamionovou dopravou. Foto: archiv SOS Spořilov

Praha 3 chce zakázat vozy nad šest tun po ulici Jana Želivského, situace by se zhoršila na Spořilově

Radnice Prahy 3 požaduje rozšíření zóny zákazu vjezdu pro vozy nad šest tun až k ulici Jana Želivského včetně této dopravní tepny. ČTK to řekl místostarosta městské části Ondřej Rut (Zelení). Dodal, že zatím jde pouze o požadavek ze strany radnice a jednání se zástupci magistrátu se ještě neuskutečnilo. Zóna zahrnuje širší centrum a Žižkov nyní až na vybrané ulice nezahrnuje.

V Praze existují dvě zóny s omezením pro autobusy a nákladní vozy. První zahrnuje historické centrum, kam ve všední dny mezi 8:00 a 18:00 nesmí vozy nad 3,5 tuny a autobusy bez udělené výjimky. Širší zóna se zákazem aut na šest tun sahá severojižně od Bubenče po Braník, na západě zahrnuje Smíchov kolem Vltavy a severně od Plzeňské ulice a na východě část Vinohrad a Vršovic.

Rada třetí městské části už podle Ruta požadavek na rozšíření zóny schválila a odeslala na magistrát. V usnesení se píše, že ulice Jana Želivského patří mezi nejfrekventovanější a například v úseku mezi Malešickou a Jeseniovou tam v loňském roce denně projelo 2400 nákladních aut nebo autobusů mimo MHD. Místní obyvatelé si také stěžují na hluk z dopravy.

V sousedních frekventovaných ulicích jako Koněvova nebo Husitská podle dokumentu již zákaz platí, v případě Seifertovy, Vinohradské či Slezské pak silnice do zákazu ústí. Radnice tak navrhuje rozšířit celou zónu zákazu směrem na východ až po úroveň Jana Želivského včetně této ulice. Jako náhrada pro tranzitní nákladní dopravu mohou podle městské části sloužit Průmyslová a Jižní spojka.

V případě Jižní spojky, kterou už nyní využívají kamiony jako náhradu za nedokončený Pražský okruh, už nyní množství nákladní dopravy vzbuzuje dlouholetou kritiku od místních. Město se z toho důvodu chystá komunikaci zakrýt. Rut připouští, že návrh Prahy 3 by se mohl setkat s odporem.

„Předpokládám, že to nebude jednoduché, protože asi nejde jen tak vyhovět jedné městské části bez vazby k dopravním vztahům v okolí," řekl ČTK. Předpokládá proto, že pokud by magistrát v tomto směru přikročil k nějaké akci, musel by oslovit všechny městské části a zónu zákazu do šesti tun změnit komplexně.


Ve čtvrtek v noci bude uzavřen tunelový komplex Blanka

Včera v 06:45

Tunelový komplex Blanka bude od 29. října od 23:00 hodin do 30. října do 5 hodin uzavřen.

Pracoviště registru vozidel v Břevnově je z důvodu karantény zcela uzavřeno

25. října 2020 v 19:20

Od 26. října do odvolání je z důvodu karantény pracoviště registru vozidel odboru dopravněsprávních činností v Praze 6 – Břevnově, Radimova 39, mimo provoz. Nebude ani odbavovat klienty, kteří se objednali k návštěvě prostřednictvím rezervačního systému. 

U dopravního značení otestuje Praha inovativní technologie

25. října 2020 v 17:58

Pražští radní schválili projektový záměr s názvem Testování inovativní technologie pro správu dopravního značení. Realizací je pověřena městská společnost Operátor ICT (OICT). Cílem projektu je otestování IoT technologie, která poskytne například informace o GPS pozici nebo změně polohy oproti...

Na křižovatce ulic Komunardů x Plynární x Ortenovo náměstí bude obnoveno signalizační zařízení

21. října 2020 v 17:14

V úterý 20. října zahájila Technická správa komunikací práce na křižovatce ulic Komunardů x Plynární x Ortenovo náměstí.

Tunelový komplex Blanka bude zítra uzavřen

21. října 2020 v 16:04

Z důvodu pravidelné údržby a kontroly technologie tunelů bude Tunelový komplex Blanka od 22. října od 23 hodin do 23. října do 5 hodin.

Omezený provoz v Těšnovském tunelu od soboty 24. října

21. října 2020 ve 14:23

Z důvodu pravidelné údržby a mytí bude Těšnovský tunel uzavřen.

Další články
Nahoru