dnes
Sobota - bourky
21°C
zítra
Neděle - oblacno
27°C
pozítří
Pondělí - prehanky-dest
26°C
Praha 3 chce zakázat vozy nad šest tun po ulici Jana Želivského, situace by se zhoršila na Spořilově
Pokud by prošel návrh Prahy 3, mohla by se ještě více zhoršit situace na Spořilově, který trpí silnou kamionovou dopravou. Foto: archiv SOS Spořilov

Praha 3 chce zakázat vozy nad šest tun po ulici Jana Želivského, situace by se zhoršila na Spořilově

Radnice Prahy 3 požaduje rozšíření zóny zákazu vjezdu pro vozy nad šest tun až k ulici Jana Želivského včetně této dopravní tepny. ČTK to řekl místostarosta městské části Ondřej Rut (Zelení). Dodal, že zatím jde pouze o požadavek ze strany radnice a jednání se zástupci magistrátu se ještě neuskutečnilo. Zóna zahrnuje širší centrum a Žižkov nyní až na vybrané ulice nezahrnuje.

V Praze existují dvě zóny s omezením pro autobusy a nákladní vozy. První zahrnuje historické centrum, kam ve všední dny mezi 8:00 a 18:00 nesmí vozy nad 3,5 tuny a autobusy bez udělené výjimky. Širší zóna se zákazem aut na šest tun sahá severojižně od Bubenče po Braník, na západě zahrnuje Smíchov kolem Vltavy a severně od Plzeňské ulice a na východě část Vinohrad a Vršovic.

Rada třetí městské části už podle Ruta požadavek na rozšíření zóny schválila a odeslala na magistrát. V usnesení se píše, že ulice Jana Želivského patří mezi nejfrekventovanější a například v úseku mezi Malešickou a Jeseniovou tam v loňském roce denně projelo 2400 nákladních aut nebo autobusů mimo MHD. Místní obyvatelé si také stěžují na hluk z dopravy.

V sousedních frekventovaných ulicích jako Koněvova nebo Husitská podle dokumentu již zákaz platí, v případě Seifertovy, Vinohradské či Slezské pak silnice do zákazu ústí. Radnice tak navrhuje rozšířit celou zónu zákazu směrem na východ až po úroveň Jana Želivského včetně této ulice. Jako náhrada pro tranzitní nákladní dopravu mohou podle městské části sloužit Průmyslová a Jižní spojka.

V případě Jižní spojky, kterou už nyní využívají kamiony jako náhradu za nedokončený Pražský okruh, už nyní množství nákladní dopravy vzbuzuje dlouholetou kritiku od místních. Město se z toho důvodu chystá komunikaci zakrýt. Rut připouští, že návrh Prahy 3 by se mohl setkat s odporem.

„Předpokládám, že to nebude jednoduché, protože asi nejde jen tak vyhovět jedné městské části bez vazby k dopravním vztahům v okolí," řekl ČTK. Předpokládá proto, že pokud by magistrát v tomto směru přikročil k nějaké akci, musel by oslovit všechny městské části a zónu zákazu do šesti tun změnit komplexně.


TSK zahájí rozsáhlou opravu vozovky v Chodovské ulici

Včera v 16:39

Od pondělí 17. srpna začne Technická správa komunikací s opravami povrchu stávající čtyřproudé komunikace v ulici Chodovská v úseku od křižovatky s ulicí U Plynárny až k Jižní spojce.

Sraz motorkářů v sobotu omezí dopravu

6. srpna 2020 ve 12:32

V sobotu 8. srpna 2020 se v rámci 11. ročníku mezinárodního srazu motorkářů uskuteční hromadná motocyklová vyjížďka Prahou STRAbike 2020. Začátek vyjížďky je v 17:30 hodin, předpokládaný konec v cca 19 hodin. 

Brusnický a Dejvický tunel dnes v noci mimo provoz

6. srpna 2020 ve 12:24

Z důvodu pravidelné údržby a kontroly technologie tunelů budou Brusnický a Dejvický tunel dnes od 23 hodin do 7.srpna do 5 hodin mimo provoz.

Další články
Nahoru