dnes
Pátek - jasno
23°C
zítra
Sobota - bourky
23°C
pozítří
Neděle - bourky
24°C
Praha 3 chce zakázat vozy nad šest tun po ulici Jana Želivského, situace by se zhoršila na Spořilově
Pokud by prošel návrh Prahy 3, mohla by se ještě více zhoršit situace na Spořilově, který trpí silnou kamionovou dopravou. Foto: archiv SOS Spořilov

Praha 3 chce zakázat vozy nad šest tun po ulici Jana Želivského, situace by se zhoršila na Spořilově

Radnice Prahy 3 požaduje rozšíření zóny zákazu vjezdu pro vozy nad šest tun až k ulici Jana Želivského včetně této dopravní tepny. ČTK to řekl místostarosta městské části Ondřej Rut (Zelení). Dodal, že zatím jde pouze o požadavek ze strany radnice a jednání se zástupci magistrátu se ještě neuskutečnilo. Zóna zahrnuje širší centrum a Žižkov nyní až na vybrané ulice nezahrnuje.

V Praze existují dvě zóny s omezením pro autobusy a nákladní vozy. První zahrnuje historické centrum, kam ve všední dny mezi 8:00 a 18:00 nesmí vozy nad 3,5 tuny a autobusy bez udělené výjimky. Širší zóna se zákazem aut na šest tun sahá severojižně od Bubenče po Braník, na západě zahrnuje Smíchov kolem Vltavy a severně od Plzeňské ulice a na východě část Vinohrad a Vršovic.

Rada třetí městské části už podle Ruta požadavek na rozšíření zóny schválila a odeslala na magistrát. V usnesení se píše, že ulice Jana Želivského patří mezi nejfrekventovanější a například v úseku mezi Malešickou a Jeseniovou tam v loňském roce denně projelo 2400 nákladních aut nebo autobusů mimo MHD. Místní obyvatelé si také stěžují na hluk z dopravy.

V sousedních frekventovaných ulicích jako Koněvova nebo Husitská podle dokumentu již zákaz platí, v případě Seifertovy, Vinohradské či Slezské pak silnice do zákazu ústí. Radnice tak navrhuje rozšířit celou zónu zákazu směrem na východ až po úroveň Jana Želivského včetně této ulice. Jako náhrada pro tranzitní nákladní dopravu mohou podle městské části sloužit Průmyslová a Jižní spojka.

V případě Jižní spojky, kterou už nyní využívají kamiony jako náhradu za nedokončený Pražský okruh, už nyní množství nákladní dopravy vzbuzuje dlouholetou kritiku od místních. Město se z toho důvodu chystá komunikaci zakrýt. Rut připouští, že návrh Prahy 3 by se mohl setkat s odporem.

„Předpokládám, že to nebude jednoduché, protože asi nejde jen tak vyhovět jedné městské části bez vazby k dopravním vztahům v okolí," řekl ČTK. Předpokládá proto, že pokud by magistrát v tomto směru přikročil k nějaké akci, musel by oslovit všechny městské části a zónu zákazu do šesti tun změnit komplexně.


Zastávka Brumlovka je dočasně přemístěna

20. srpna 2019 ve 13:08

Z důvodu opravy zastávky je od pondělí 19. srpna do odvolání – přibližně 1 měsíc k dočasnému přemístění zastávky Brumlovka pro linky číslo 118, 124, 170, 905, 910, 956 a BB1.

Linka 108 do dalších školek a škol v Praze 6

19. srpna 2019 v 07:53

Od 1. září dojde ke změně trasy autobusové linky 108 a zlepší se tak dopravní obslužnost Bubenče. Cíl linky zůstane stejný – Sídliště na Dědině, ale v úseku mezi zastávkami Zelená a Sibiřské náměstí pojede jinou trasou, kde lépe obslouží školy a školky na území šesté městské části...

V Praze 6 začne podzimní úklid již v srpnu

18. srpna 2019 v 07:48

Technická správa komunikací bude v Praze 6 provádět od 26. srpna do 25. října komplexní úklid vozovek, vždy od 8 do 15 hodin.

Uzavírky na Petrohradské ulici

14. srpna 2019 ve 20:37

V rámci pokračující obnovy vodovodních řadů bude od 15. do 25. srpna zavedeno dopravní opatření na Petrohradské ulici.

Omezení dopravy v souvislosti s koncertem skupiny Metallica na Letišti Letňany

14. srpna 2019 v 07:37

V neděli 18. srpna se na Letišti Letňany koná koncert americké hudební skupiny Metallica. Vzhledem k velkému počtu očekávaných návštěvníků budou v okolí letiště platit dopravní opatření. 

Další články
Nahoru