dnes
Pondělí - zatazeno
5°C
zítra
Úterý - zatazeno
6°C
pozítří
Středa - skorojasno
3°C
Praha 3 chce umístění Slovanské epopeje na Vítkov podpořit nadačním fondem
Pohled z Novomlýnské vodárenské věže směrem k Vítkovu. Foto: Octopus moldavicus / Wikimedia Commons

Praha 3 chce umístění Slovanské epopeje na Vítkov podpořit nadačním fondem

Radnice Prahy 3 vytvoří nadační fond, který bude podporovat výstavbu nového pavilonu pro umístění Slovanské epopeje Alfonse Muchy na Vítkově. Rozhodli o tom včera zastupitelé městské části. Vklad do společnosti má být 100 000 korun. Epopej by měla být umístěna na Vítkově v nově vystavěné budově.

„Účelem nadačního fondu je podpora realizace pavilonu Alfonse Muchy na vrchu Vítkově pro Slovanskou epopej," píše se v usnesení zastupitelstva. Založení fondu umožní podle přestav třetí městské části vypsání architektonické soutěže s respektem k podmínkám, které stanovil sám Alfons Mucha a podporu následné realizace pavilonu.

Správní rada fondu má mít pět členů. Zasednou v ní starostka Prahy 3 Vladislava Hujová, starostka České obce sokolské Hana Moučková, předseda Československé obce legionářské Pavel Budinský,  Jiří Tomáš Kotalík z Akademie výtvarných umění v Praze a spisovatel a publicista  Ondřej Neff.

„Praha 3 poskytne hlavnímu městu Praze maximální součinnost, aby hlavní město dostálo svému závazku a vybudovalo pro Slovanskou epopej vlastní budovu odpovídající významu tohoto díla. Z historických dokumentů vyplývá, že vrch na Žižkově vybrala magistrátní komise již v roce 1925 a  Alfons Mucha s touto lokalitou souhlasil,“ uvedla Hujová.

Na stavbu budovy mají dávat peníze lidé. Záměr radnice se nelíbí opozici. Podle ní má umístění obrazů řešit Praha, nikoliv městská část. Navíc je podle opozice představa, že se lidé složí na stavbu budovy, lichá.


Další články
Nahoru