dnes
Pondělí - jasno
27°C
zítra
Úterý - jasno
31°C
pozítří
Středa - jasno
35°C
Praha 3 chce nechat vypracovat dokument o roli maršála Koněva v české historii
Pomník maršála Koněva na náměstí Interbrigády v Praze 6. Foto: Gampe / Wikimedia Commons CC BY-SA 4.0

Praha 3 chce nechat vypracovat dokument o roli maršála Koněva v české historii

Vedení třetí městské části chce nechat zpracovat dokument, který prozkoumá a zhodnotí roli sovětského maršála Ivana Stěpanoviče Koněva v české historii mezi lety 1945 a 1968. ČTK to řekl starosta Jiří Ptáček (TOP 09). Doplnil, že tím reagují na žádost skupiny více než stovky občanů Prahy 3, kde je po maršálovi pojmenována významná třída. Podobná diskuse se odehrála v Praze 6, kde má Koněv pomník. Radnice u něj nechala umístit vysvětlující destičku, která za minulého režimu nekriticky oslavovanou postavu sovětského vojevůdce problematizuje.

„Na Praze 3 máme tu stopu v názvu Koněvovy ulice a oni (žadatelé) by chtěli, abychom se s tím nějakým způsobem historicky vypořádali a aby se o tom minimálně vedla debata," uvedl starosta. Dodal, že na území městské části se nachází i pomník sovětským vojákům na Olšanských hřbitovech, kam každoročně jezdí uctít jejich památku ruští motorkáři z klubu Noční vlci.

O záměru nechat publikaci vypracovat bude v úterý jednat zastupitelstvo. Pokud by ho odsouhlasilo, mohla by radnice podle Ptáčka oslovit například Ústav pro studium totalitních režimů nebo Vojenský historický ústav, které shodou okolností oba sídlí na území třetí městské části. „O konkrétním pojetí bychom ještě vedli debatu," doplnil s tím, že vedení radnice, které se skládá z TOP 09 a STAN, Pirátů a Zelených, se myšlenka občanů líbí.

Podle důvodové zprávy k rozhodnutí, které schválila rada městské části, má případná publikace brát v potaz roli Koněva při osvobozování Prahy v květnu 1945 včetně bombardování Mladé Boleslavi 9. května a odvlečení československých občanů původem ze zemí Sovětského svazu do gulagů.

Dále materiál zmiňuje vedoucí roli maršála v krvavém potlačení maďarského národního povstání v roce 1956, jeho působení při budování Berlínské zdi či úlohu v přípravě srpnové invaze vojsk Varšavské smlouvy v roce 1968.

Jméno Koněva se v prostředí pražské komunální politiky neobjevilo poprvé. Maršálova sochu na náměstí Interbrigády v Bubenči z roku 1980 opakovaně poškodili sprejeři. Radnice Prahy 6 také před necelým rokem nechala pomník osadit tabulkou, připomínající mimo jiné roli maršála v invazi z roku 1968.

Ruské velvyslanectví se proti kroku ohradilo a v prohlášení uvedlo, že Koněv vzhledem k věku v roce 1968 už ve vedení sovětské armády nebyl a na přípravě invaze se podle moskevských archivů nepodílel. Starosta Prahy 6 Ondřej Kolář (TOP 09) tehdy řekl, že si radnice za přesností textu stojí.


Praha 7 začne nakupovat energie z obnovitelných zdrojů

18. června 2019 v 11:33

V návaznosti na vyhlášení stavu klimatické nouze schválili včera zastupitelé Prahy 7 záměr uplatnit u nákupu energií záruky původu z obnovitelných zdrojů. Sedmá městská část nakupuje od roku 2016 plyn a elektřinu za výhodnější ceny v aukcích na komoditní burze.

Zastupitelé Prahy 4 zvolili předsedy a členy výborů

3. června 2019 v 17:54

Když bylo na konci dubna zvoleno nové vedení Prahy 4, volba předsedů a členů zastupitelských výborů byla odložena na další jednání. K tomu došlo dnes.

Další články
Nahoru