dnes
Neděle - jasno
25°C
zítra
Pondělí - polojasno
24°C
pozítří
Úterý - oblacno
19°C
Praha 3 chce hospodařit s vyrovnaným rozpočtem, díky prodeji bytů. Privatizace možná v budoucnu skončí
Ilustrační foto: archiv

Praha 3 chce hospodařit s vyrovnaným rozpočtem, díky prodeji bytů. Privatizace možná v budoucnu skončí

Třetí městská část chce v letošním roce hospodařit s vyrovnaným rozpočtem, počítá s příjmy i výdaji 1,039 miliardy korun. Zhruba 528,23 milionu korun plánuje získat z privatizací bytů. Vyplývá to z návrhu rozpočtu, který schválila rada městské části a ještě jej musí odsouhlasit zastupitelé. Podle starosty Jiřího Ptáčka (TOP 09) hledá radnice možnost úspor a nových příjmů, aby mohla ve vyrovnaných rozpočtech pokračovat i v příštích letech.

Na běžné výdaje spojené s chodem městské části má letos podle návrhu jít 633,14 milionu korun, zatímco na investice je určeno 405,56 milionu. Nejvíce z peněz na investice má jít na rekonstrukce bytových domů, které se následně mají privatizovat. Radní schválili i střednědobý výhled, podle kterého chce městská část do roku 2024 pokračovat ve vyrovnaných rozpočtech. Rozpočet i výhled by mělo zastupitelstvo schvalovat 26. února.

Podle starosty Ptáčka nová koalice TOP 09, Pirátů a Zelených vnímá vyrovnané hospodaření jako nutnost. „V uplynulých osmi letech došlo k výraznému snížení všech finančních rezerv, které městská část má. Z našeho pohledu minulé vedení nedělalo všechny investice uvážlivě a peníze nebyly vynakládány tak, jak by měly být," uvedl. V roce 2015 podle něj měla radnice na účtech zhruba miliardovou rezervu, zatímco teď je to něco přes 300 milionů korun.

Zhruba polovina příjmů radnice má letos jít z prodejů bytů nájemníkům. Ty už jsou podle Ptáčka sjednány a přislíbeny, takže s nimi rozpočet může napevno počítat. Další privatizace jsou nicméně s otazníkem, protože nová magistrátní koalice se vyjádřila v tom smyslu, že další privatizace bytů nechce.

Je tak možné, že bude v tomto duchu tlačit i na městské části. V každém případě podle Ptáčka nemůže radnice Prahy 3 na příjmy z privatizací příliš spoléhat a musí hledat úspory jinde, například v lepším využití majetku nebo přesoutěžení nevýhodných smluv.

Privatizace už navíc podle starosty nemusí být z hlediska rozpočtu výhodné, a to s ohledem na nutné investice do zbývajících panelových domů, u kterých se počítá s rekonstrukcí a následným prodejem. Starosta uvedl, že pokud by se pokračovalo v plánech minulého vedení, tak by při prodeji bytů radnice dost možná utržila méně, než by vložila do rekonstrukcí.

Nové vedení v čele s Ptáčkem proto po nástupu do čela radnice pozastavilo původní zakázku na opravu domů, která počítala s cenou 173 milionů korun, a nyní ji přehodnocuje. Starosta uvedl, že si nechal udělat znalecký posudek, podle kterého byl původní cenový odhad zakázky nadhodnocen o 20 až 50 milionů. Radnice podle něj nicméně závazek obyvatelům ctí a v privatizacích chce pokračovat. „Současně je ale třeba nastavit ten proces tak, aby dopad na rozpočet byl kladný," uvedl.

Zrušení zakázky kritizovali opoziční zastupitelé v čele s bývalým starostou Alexandrem Belluem (ODS). Podle nich to byl zbytečný krok, který zdržel přípravu rekonstrukce domů a tím i slíbené privatizace. Zakázka podle Bellua předražená nebyla.


Senioři vs. koronavirus – lze je lépe ochránit? Pracovní skupina přichází s návrhy opatření

Dnes v 17:11

Jak ochránit seniory v mimořádných situacích? V reakci na pandemii koronaviru přichází s návrhy opatření pracovní skupina zákonodárců a odborné veřejnosti k problematice zneužívání seniorů. Doporučení, včetně těch legislativních, vychází z praktických zkušeností pobytových zařízení, neziskového...

Starosta Řeporyjí Novotný čelí obvinění

Dnes v 09:12

Policie obvinila starostu pražských Řeporyjí Pavla Novotného (ODS) z výtržnictví a podněcování k trestnému činu vůči někdejšímu policejnímu prezidentovi Stanislavu Novotnému.

Sejdou se zastupitelé Prahy 4

24. června 2020 v 07:22

Zasedání Zastupitelstva městské části Praha 4 se bude konat dnes od 13 hodin v zasedacím sále historické Nuselské radnice (Táborská 500).

Další články
Nahoru