dnes
Pátek - polojasno
23°C
zítra
Sobota - bourky
24°C
pozítří
Neděle - bourky
24°C
Praha 3 chce hospodařit s vyrovnaným rozpočtem, díky prodeji bytů. Privatizace možná v budoucnu skončí
Ilustrační foto: archiv

Praha 3 chce hospodařit s vyrovnaným rozpočtem, díky prodeji bytů. Privatizace možná v budoucnu skončí

Třetí městská část chce v letošním roce hospodařit s vyrovnaným rozpočtem, počítá s příjmy i výdaji 1,039 miliardy korun. Zhruba 528,23 milionu korun plánuje získat z privatizací bytů. Vyplývá to z návrhu rozpočtu, který schválila rada městské části a ještě jej musí odsouhlasit zastupitelé. Podle starosty Jiřího Ptáčka (TOP 09) hledá radnice možnost úspor a nových příjmů, aby mohla ve vyrovnaných rozpočtech pokračovat i v příštích letech.

Na běžné výdaje spojené s chodem městské části má letos podle návrhu jít 633,14 milionu korun, zatímco na investice je určeno 405,56 milionu. Nejvíce z peněz na investice má jít na rekonstrukce bytových domů, které se následně mají privatizovat. Radní schválili i střednědobý výhled, podle kterého chce městská část do roku 2024 pokračovat ve vyrovnaných rozpočtech. Rozpočet i výhled by mělo zastupitelstvo schvalovat 26. února.

Podle starosty Ptáčka nová koalice TOP 09, Pirátů a Zelených vnímá vyrovnané hospodaření jako nutnost. „V uplynulých osmi letech došlo k výraznému snížení všech finančních rezerv, které městská část má. Z našeho pohledu minulé vedení nedělalo všechny investice uvážlivě a peníze nebyly vynakládány tak, jak by měly být," uvedl. V roce 2015 podle něj měla radnice na účtech zhruba miliardovou rezervu, zatímco teď je to něco přes 300 milionů korun.

Zhruba polovina příjmů radnice má letos jít z prodejů bytů nájemníkům. Ty už jsou podle Ptáčka sjednány a přislíbeny, takže s nimi rozpočet může napevno počítat. Další privatizace jsou nicméně s otazníkem, protože nová magistrátní koalice se vyjádřila v tom smyslu, že další privatizace bytů nechce.

Je tak možné, že bude v tomto duchu tlačit i na městské části. V každém případě podle Ptáčka nemůže radnice Prahy 3 na příjmy z privatizací příliš spoléhat a musí hledat úspory jinde, například v lepším využití majetku nebo přesoutěžení nevýhodných smluv.

Privatizace už navíc podle starosty nemusí být z hlediska rozpočtu výhodné, a to s ohledem na nutné investice do zbývajících panelových domů, u kterých se počítá s rekonstrukcí a následným prodejem. Starosta uvedl, že pokud by se pokračovalo v plánech minulého vedení, tak by při prodeji bytů radnice dost možná utržila méně, než by vložila do rekonstrukcí.

Nové vedení v čele s Ptáčkem proto po nástupu do čela radnice pozastavilo původní zakázku na opravu domů, která počítala s cenou 173 milionů korun, a nyní ji přehodnocuje. Starosta uvedl, že si nechal udělat znalecký posudek, podle kterého byl původní cenový odhad zakázky nadhodnocen o 20 až 50 milionů. Radnice podle něj nicméně závazek obyvatelům ctí a v privatizacích chce pokračovat. „Současně je ale třeba nastavit ten proces tak, aby dopad na rozpočet byl kladný," uvedl.

Zrušení zakázky kritizovali opoziční zastupitelé v čele s bývalým starostou Alexandrem Belluem (ODS). Podle nich to byl zbytečný krok, který zdržel přípravu rekonstrukce domů a tím i slíbené privatizace. Zakázka podle Bellua předražená nebyla.


Přes dva miliony korun na výsadbu nových stromů v Praze 11

16. července 2019 v 16:00

Včera radní Prahy 11 přijali do rozpočtu dotaci od hlavního města ve výši 2,17 milionu korun. Tyto prostředky budou na podzim použity pro výsadbu nových stromů v jedenácté městské části.

Další články
Nahoru