Dnes Úterý - oblacno 3°C
Zítra Středa - oblacno 2°C
Úterý 18. 1. 2022
Svátek má Vladislav
Koronavirus
Aktuální informace o epidemii.
Praha 22 viní exstarostu ze zneužití pravomoci a poškozování majetku
Vojtěch Zelenka byl starostou od listopadu 2018 do března letošního roku. Foto: MČ Praha 22

Praha 22 viní exstarostu ze zneužití pravomoci a poškozování majetku

Městská část Praha 22 podala trestní oznámení na bývalého starostu Vojtěcha Zelenku (STAN a Svobodní) kvůli tomu, že loni podepsal změny v dodatku smlouvy na stavbu domu pro seniory ohledně navýšení ceny výstavby. Radnice v tiskové zprávě uvedla, že tak učinil v rozporu se zájmy městské části, což mohlo vést ke škodě přes čtyři miliony korun. Zelenka, který byl odvolán z funkce starosty letos na jaře, považuje oznámení za vykonstruované a za součást předvolebního boje. Dodatek nevstoupil v platnost, městské části tak nemohla vzniknout škoda, sdělil ČTK Zelenka.

Podle Veroniky Blažkové, mluvčí Prahy 22, která zahrnuje Uhříněves, Hájek a Pitkovice, trestní oznámení dostalo Vrchní státní zastupitelství v Praze minulý pátek a vztahuje se na dodatek smlouvy týkající se navýšení ceny výstavby třípodlažního domu s pečovatelskou službou (DPS) Betlímek v Uhříněvsi.

„Zelenka je v podezření, že loni vědomě předložil radě MČ jiný než schválený dodatek ke smlouvě na stavbu domu pro seniory. Změny dodatku měly za cíl zvýšit cenu stavby, kterou by byla městské části způsobena škoda ve výši 2 066 285 korun. Další škoda by vznikla neuplatněním smluvní pokuty ve výši 2 006 454 korun," uvádí se v tiskové zprávě Prahy 22.

Zelenku radnice podezřívá z pokusu o porušení povinnosti při správě cizího majetku a zneužití pravomoci úřední osoby.

Bývalý starosta v reakci na uvedená tvrzení uvedl, že jediným jeho proviněním je to, že nevědomky podepsal jinou verzi dodatku, která neprošla schválením rady městské části.

Místo původně schváleného dodatku údajně podepsal nové znění, na kterém se mezitím dohodl právní zástupce zhotovitele a místostarosta Pavel Kosař (BEZPP za STAN + Svobodní).

Dodatek mu byl předložen v podpisové knize se všemi nutnými podpisy v evidenčním listu, což má garantovat věcnou a obsahovou správnost dokumentu.

„Dodatek jsem podepsal na základě garance správnosti ve formě evidenčního listu, který je standardně součástí smluvních písemných ujednání. Vzhledem k tomu, že dodatek nevstoupil v platnost, tak jsem ani nemohl městské části způsobit žádnou škodu," doplnil.

DPS Betlímek v ulici U Starého mlýna postavilo podle architektonického návrhu Le Nut Group konsorcium firem Podzimek a synové a Vistoria. Podle informací na webu Prahy 22 by se zařízení mělo klientům otevřít v lednu 2022.

Praha 22 projekt připravovala od roku 2017. Tehdejší vedení radnice pro projekt počítalo s rozpočtem asi 65 milionů bez DPH. Po volbách v roce 2018 stanovilo nové vedení radnice na základě oponentního rozpočtu předpokládanou hodnotu stavební zakázky asi o 20 milionů korun nižší a vypsalo tendr.

V prosinci 2019 radnice uzavřela smlouvu se zhotovitelem stavby, podle níž měl být DPS postaven za 49,85 milionu korun bez DPH. Podle dodatků ke smlouvě, které byly uzavřené v roce 2021, se cena stavby nakonec kvůli vícepracím navýšila na 55,4 milionu korun bez DPH.

Zelenku odvolalo zastupitelstvo městské části v březnu na návrh opozičního zastupitele Martina Langmajera (ODS), který tehdy uvedl, že radnice pod Zelenkovým vedením selhávala například v investicích do školství. Pro hlasovala těsná většina 13 zastupitelů.

Po odvolání Zelenky podala rezignaci většina tehdejších členů rady, včetně tehdejších místostarostů Kosaře a Kateřiny Erbsové (BEZPP za Praha 22. Naše město). Namísto původní sedmičlenné rady je nyní rada Prahy 22 čtyřčlenná. Z původní sestavy zůstali radní Radovan Koutský (Svobodní) a Štěpán Zmátlo (KDU-ČSL za Praha 22. Naše město).

V červnu se novým starostou Prahy 22 stal zastupitel Tomáš Kaněra (ANO). Čtvrtým členem rady je od konce září Miroslav Roth (ANO).

V zastupitelstvu mají nejvíce zástupců díky vítězství ve volbách v roce 2018 Starostové se Svobodnými. Ve 25členném zastupitelstvu obsadili devět křesel.

Uskupení Praha 22. Naše město, sdružující TOP 09, KDU-ČSL, Piráty a nezávislé kandidáty, má v zastupitelstvu pět zástupců. Ve volbách dále uspěly hnutí Pro Prahu, které získalo šest mandátů. ODS má tři zastupitele a dvě křesla obsadilo ANO.


Autor: ČTK

Radní Kavalírek: Praha 5 má největší rozpočtovou úsporou v novodobé historii

12. ledna 2022 ve 21:36

O sto milionů korun (12,8 procenta) nižší provozní výdaje v roce 2022 prosadil radní Prahy 5 pro oblast financí Jan Kavalírek (TOP 09). Městská část to uvedla v tiskové zprávě.

Portlík: Praha 9 je pro rozvoj trolejbusových linek

11. ledna 2022 v 18:20

Pražský dopravní podnik včera v Letňanech zahájil výstavbu infrastruktury pro první regulérní trolejbusovou linku od roku 1954. Stavební práce na elektrifikaci autobusové linky 140 Palmovka – Miškovice potrvají 10 měsíců, uvedení linky 58 do zkušebního provozu se předpokládá v průběhu letošního...

Praha 1 připravuje rozpočet, radní ho projednali se zastupiteli

10. ledna 2022 v 19:33

Jedna miliarda a 26 milionů korun – tak taková je výše navrhovaného rozpočtu první městské části pro letošní rok. Radní ho připravili jako vyrovnaný a dnes ho projednali se zájemci z řad zastupitelů, které pozvali do Galerie 1. Informoval o tom mluvčí Prahy...

Vedení Prahy 13 kritizuje zdražení svozu odpadu na sídlištích, obává se vzniku černých skládek

4. ledna 2022 v 16:55

Většině obyvatel hlavního města se od začátku letošního roku zvýšily ceny za svoz odpadu. Pražští zastupitelé totiž před Vánoci schválili vyhlášku s novým výpočtem cen, který je nutný kvůli novele odpadového zákona. Ceny se zvýšily nejvíce v případě velkých kontejnerů na sídlištích, kde to je...

Další články
Nahoru